gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 17
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: W samo południe - Polska - Wrzesień 1939
GS71

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 17851

PostForum: Historia   Wysłany: Pią Gru 30, 2005 2:15 pm   Temat: W samo południe - Polska - Wrzesień 1939
Mande.
Kilka uwag odnosnie Twojego komentarza.
Zgadzam se ze przewaga techniczna Niemiec i Sowietow byla nie do nadrobienia przez biedna i rolnicza Polske.
Mysle jednak ze dowodztwo Polskie stac bylo na lepszy plan obrony, bioracy pod uwage realia polityczne i wojskowe owczesnej Europy.
Rydz Smigly musial brac pod uwage nastepujace czynniki ktore byly powszechnie znane i latwe do przewidzenia WTEDY,tzn. w realiach 1939r:

1) Wedlug Planu Z dowodztwo polskie dazylo do obrony wszystkiego i wszędzie czyli do osłonięcia całej zachodniej granicy co przy jej ogromnej długości i zbyt słabej sile armii z góry czyniło taka obronę iluzoryczna. Wedlug obowizaujacych wtedy regulaminow polska DP mogla bronic odcinka 8-10 km, w praktyce w czasie kampani wrzesniowej polskie dywizje nierzadko bronily odcinkow 20-30km co taka obrone czynilo nieskuteczna latwa do zneutralizowania. Takze planowano cos co bylo sprzeczne z obowiazuaca wtedy doktryna (!)
Na taka wade Planu Z zwracali kilkakrotnie uwage gen. Kutrzeba i plk. Kopanski postulujac obranie przez dowodztwo WP jednego punktu ciezkosci polskiej obrony. Z tego co wiem przedstawiono nawet Rydzowi propozycje kilku rozwiazan. Tutaj wedlug mnie tkwi zasadniczy i latwy do przewidzenia blad w polskiej konecpcji obronnej.

2) Zbyt duzo armi i GO po stronie polskiej. Niemcy atakujac Polske silami prawie dwukrotnie wiekszymi mialy 2 Grupy Armi i 5 Armi z kilkuastoma korpusami.
WP mialo 6 armi i grupe operacycjna w pierwszym rzucie a dodatkowo armie Prusy i GO Kutno i Wyszkow. Czyli w sumie 7 armi i 3 GO, co czynilo dowodzenia bardzo trudnym nawet teoretycznie.
Mozna bylo np. zaplanowac dwa- trzy fronty tak jak w wojnie z bolszewikami w 1920r co usprawniloby ja sadze znacznie dowodzenie wojskiem.

3) Kompletnie zlekcewazenie kontekstu politycznego i zagrozenia Sowietow co swiadczy o niezrozumieniu sytuacji politycznej wsrod polskiej generalicji. Mysle ze cynicznie zakladano i zdawano sobie sprawe ze jesli Sowiety wejda do Polski razem z Niemcami to nie bedzie zadnych szans na dluzsza obrone ale to zalozenie jest moim zdaniem BLEDEM.
Walka o CZAS i HONOR miala sens i moglabyc skuteczna ile dowodztwo polskie oparlo by sie w swoich zalozeniach na przedstawionym przeze mnie planie alternatywnym.
Chodzilo o trzy rzeczy:
a) Dac czas Aliantom na reakcje oraz co wazniejsze:
b) Stworzyc precedens polityczny i poprzexzz pokazanie WOLI DLUGOTRWALEGO OPORU POLSKI, obudzic opinie medzynarodowa na swiecie i przez to utrudnic mozliwosci grania Polska przez agresorow.
c) Zadac jak najwieksze straty na odpowiednio dostosowanym terenie gdzie przewaga czolgow wroga moglaby byc czesciowo niwelowana. Gdyby Niemcy zaczeli ponosic w Polsce duze straty a kampanie se przeciagnela o 3-4 miesace mogloby dojsc do niesnasek i rozdzwiekow miedzy okupantami oraz do spadku popularnosci Hitlera w Rzeszy.

4) Kwestia polityczna majaca jednak wielki wplyjw na decyzje wojskowych.
Osobiscie sadze ze Polska zagrala va banque z Hitlerem. Hitler bl do konca przekonany ze polacy w ostatniech chwili ulegna i ze do wojny nie dojdzie, ze Polska pod naciskiem Angli ugnie sie przed niemieckimi rzadaniami. Jest faktem ze wypowiedzenie Niemcom wojny przez Anglie i Francje 3 wrzesnia bylo dla Hitlera wielkim zaskoczenie, Stalin natomiast o tym wiedzial wczesniej. Co wiecej Stalin wiedzial juz o tym w chwili kiedy przyjmowal Ribbentroppa na Kremlu i podpisywal 4 rozbior Polski.

Pozdrawiam i zycze wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
GS71
  Temat: W samo południe - Polska - Wrzesień 1939
GS71

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 17851

PostForum: Historia   Wysłany: Czw Gru 29, 2005 4:20 pm   Temat: W samo południe - Polska - Wrzesień 1939
Plan Zachód 1939 rok. Scenariusz alternatywny.


Szybka i decydująca przegrana Wojska Polskiego w kampanii wrześniowej w1939r była wynikiem głównie dysproporcji wielkości i uzbrojenia sil zbrojnych Polski i jej agresorów. Drugim niemniej ważnym czynnikiem decydującym o tak szybkiej przegranej był błędny w swoich założeniach plan obronny o kryptonimie Zachód.

Plan Zachód, główne założenia i wady

Zgodnie z instrukcjami marsz Rydza Śmigłego zamiarem dowództwa WP była obrona na samych granicach zachodnich i na CALEJ DŁUGOSCI FROTU. Plan zakładał stopniowy i powolny odwrót i wyczerpywanie Niemców do czasu spodziewanej odsieczy Francji i Anglii. Wojsko Polskie miało do ostateczności bronić południowego odcinka frontu, gdzie Armia Kraków stanowić miała swoiste pivot obrony polskiej , reszta armii polskich miała się stopniowo wycofywać na wschód i południowy wschód. Pierwotny plan zakładał stworzenie i rozwinięcie sześciu następujących Armii i GO: Armia Pomorze, Armia Poznań, Armia Lódz, Armia Kraków, Armia Modlin i SGO Narew. Armie utworzono już w końcu marca 1939r, tzn. kiedy jeszcze nie istniał niemiecki plan ataku na Polskę. Potem, w wyniku niemieckiej okupacji Słowacji doszła także Armia Karpaty, utworzona w czerwcu 1939r. Dowództwo polskie zaplanowało także silne odwody w postaci GO Kutno, GO Wyszków oraz odwodowej Armii Prusy. Taki plan miał jednak kilka istotnych wad:

1) Dążenie do obrony wszystkiego i wszędzie czyli do osłonięcia całej zachodniej granicy co przy jej ogromnej długości i zbyt słabej sile armii z góry czyniło taka obronę iluzoryczna, gdyż związki taktyczne miały zbyt długie odcinki obrony. Uwidaczniał się tutaj brak wyraźnego PUNKTU CIĘŻKOŚCI. W ugrupowaniu obronnym WP. Takie ustawienie wojsk groziło także ich GLĘBOKIM OSKRZYDLENIEM wobec istniejącej konfiguracji granic.

2) Konieczność transportu i szybkiego rozwinięcia wszystkich planowanych sil wzdłuż granicy. Było to nawet teoretycznie trudne do wykonania wobec przewidywanych działań pancernych agresora oraz jego druzgocącej przewagi w powietrzu przy słabości własnej artylerii przeciwlotniczej i lotnictwa. Nie bez znaczenia było także spodziewane działanie niemieckich dywersantów.

3) Wielkie rozdrobnienie organizacyjne czyli zbyt wielka ilość Armii i GO co bardzo utrudniało dowodzenie i ewentualne współdziałanie, brak większych związków organizacyjnych w postaci.2 -3 Frontów.

4) Pozostawienie prawie nie bronionej granicy ze Związkiem Sowieckim

Jak wiec powinien wyglądać alternatywny polski plan obronny niwelujący w znacznym stopniu te mankamenty?

Alternatywny Plan Zachód

Wydaje się ze w założeniu alternatywnym planu powinny leżeć następujące uwarunkowana.

1) Obrona ważnych ze względów politycznych obszarów Polski i obszarów spornych miedzy Polska a Niemcami, czyli Śląska, Wybrzeża, tzw. Korytarza oraz obszarów spornych miedzy Polska a Litwa i Polska i Sowietami. Chodzi o obszary Wilna, Grodna i Lwowa.

2) Obrona dogodnych terenowo obszarów, rozdzielających wojska ewentualnego agresora i odpowiednio ufortyfikowanych (bagna Poleskie).

3) Obrona i jak najdłuższe utrzymanie komunikacji poprzez granice polsko-rumuńska.

4) Obrona najbardziej zaludnionych i najdogodniej położonych terenowo obszarów Polski. Z nastawieniem na JEDEN obszar operacyjny gdzie powstaną REALNE SZANSE obrony i manewrowania wojskami. Tylko taka obrona mogłaby być w miarę SKUTECZNA I DŁUGOTRWALA oraz dająca realne nadzieje na wyczerpanie sil przeciwnika (przeciwników) oraz pomoc z zewnątrz. W Polsce w 1939r takim obszarem były tylko i wyłącznie tereny południowo wschodniej Polski czyli wschodnie powiaty woj. Krakowskiego, południowa Lubelszczyzna, województwa Lwowskie, Tarnopolskie i Stanisławowskie.

Przedstawiony poniżej alternatywny scenariusz jest tylko jednym z możliwych ale według mnie NAJLEPSZYM z wariantów. W planie tym zakładam ze wszystkie dywizje rezerwowe oprócz 55DP powiększają siły KOP, obronę narodowa(ON) i oddziały forteczne nie tworząc samodzielnych jednostek. Do obrony kluczowych punktów dowództwo polskie tworzy grupy operacyjne(GO), złożone z jednostek liniowych, obrony narodowej, fortecznych, obozów warownych oraz KOP. Grupy te maja za zadanie jak najdłużej bronić się w wyznaczonych rejonach i wiązać jak najwięcej sił agresora (agresorów) oraz podkreślić przynależność do Polski powierzonych sobie obszarów. W tym wypadku koncentracja i rozbudowa fortyfikacji byłaby przeprowadzona o wiele sprawniej i skuteczniej niż miało to de facto miejsce we wrzesniu1939r. gdyż większość jednostek WP mobilizowała by się i koncentrowała w ramach własnych lub sąsiednich DOK. W moim przekonaniu optymalne rozwiniecie WP zgodnie z alternatywnym planem Zachód powinno wyglądać następująco:

1) GO Śląsk: 23DP, 55DP Rez. i oddziały ON, wojska forteczne. Lotnictwo: Część 2 Krakowskiego Pułku Lotniczego. Zadanie: jak najdłuższa obrona Śląska , ważna ze względów politycznych i prestiżowych.

2) GO Gdańsk - oddziały obrony Wybrzeża i ON plus Marynarka Wojenna wzmocnione 4DP i 16DP. Lotnictwo: 4 Toruński Pułk Lotniczy i Morski Dywizjon Lotniczy. Zadanie: jak najdłuższa obrona polskiego Wybrzeża w celu legitymizacji polskich aspiracji Polski do Gdańska i dostępu do Morza.

3) GO Pomorze: Pomorska BK, 15DP, pomorskie bataliony piechoty, oddziały ON. Zadanie: działania partyzancko - osłonowe w Borach Tucholskich., podkreślenie polskości tzw. Korytarza.

4) GO Wilno: 1DP Leg, 19DP, Wileńska BK, Podlaska BK, KOP, tzw. Obóz Warowny Wilno. Lotnictwo: 5 Lidzki Pułk Lotniczy. Zadanie: obrona rejonu Wileńszczyzny przed Sowietami i Litwa w celu podkreślenia polskości tych ziem.

5) GO Grodno: 20DP, 29DP, Suwalska BK, Nowogrodzka BK, wzmocniony KOP, tzw. Obóz Warowny Grodno. Zadnie: obrona rejonu Grodna

6) GO Polesie: 9DP, poleska 30DP, Flotylla Pińska, wzmocniony KOP, oddziały forteczne na Wołyniu. Lotnictwo: cześć 1 Warszawskiego Pułku Lotniczego. Zadanie; obrona Polesia i północnego Wołynia z kierunkiem odwrotu na Brześć, obrona tej twierdzy i jak najdłuższe rozdzielenie sil Sowietów przez Bagna Pińskie., tereny bardzo dobre do obrony i ufortyfikowane.

7) Ruchoma Obrona Strategiczna większością sił WP na następującym obszarze operacyjnym: wschodnie powiaty woj. Krakowskiego, południowa Lubelszczyzna, województwa Lwowskie, Tarnopolskie i Stanisławowskie. We Lwowie funkcjonowałyby także na czas wojny Rząd RP, Naczelny Wódz i Prezydent RP, przeniesione do tego miasta z Warszawy tuż przed wojna lub w pierwszych dniach jej trwania. Siły polskie mogłyby być podzielone na trzy sektory, zachodni, wschodni i północny oraz odwody. Skład Sil Głównych Armii Polskiej:

A) Sektor Zachodni:
Jednostki 4DOK(Łódz):7DP, 10DP, 26DP
Jednostki 5 DOK(Kraków): 6DP, 21DPG, Krakowska BK

B) Sektor Wschodni:
Jednostki 6 DOK: Lwowska 5DP, 11KDP 12 DP, Podolska BK i Kresowa BK, KOP.

C) Sektor Północny
Jednostki 1DOK(Warszawa): 8DP, 18DP, 28DP, Warszawska BK
Jednostki 2DOK(Lublin): 3DPLeg, 13DP, 27DP, Wołyńska BK

D)Odwody:
Jednostki 7 DOK (Poznań); 14DP, 17DP, 25DP, Wielkopolska BK
Jednostki 10 DOK (Przemyśl): 2DPLeg, 22DPG, 24DP
10BKZmot i 1WBPanc-Mot, 1 i 2 bataliony czołgów.
Oddziały ON i forteczne z województw południowo wschodniej Polski.
Lotnictwo; Większość 1 i 2 Pułku Lotniczego, 3 Poznański Pułk Lotniczy i 6 Lwowski Pułk Lotniczy.
Zadanie: jak najdłuższa obrona wyżej wymienionych obszarów i osłona połączenia z Rumunia.

Oddziały ON w zachodnich rejonach kraju prowadza walkę partyzancką.

Wnioski końcowe.
Należy przypuszczać ze takie rozwiniecie wojsk ułatwiłoby mobilizacje i koncentracje WP, zmniejszając jego straty i chaos gdyż dywizje i brygady nie miałyby problemu żeby na czas dotrzeć do swoich miejsc koncentracji, umocnić własne pozycje i zorganizować skuteczna obronę. Żołnierze nie byliby także zmęczeni forsownymi marszami a broniąc się na przygotowanych pozycjach zachowaliby siły i dyscyplinę przez dłuższy czas niż to miało miejsce w 1939r. Koncentrując lwią część sił WP na znanym i przewidywalnym obszarze kraju dowództwo polskie narzuciłoby przeciwnikom własne warunki w postaci dobrze przygotowanego do obrony i nasyconego wojskiem terenu. Zarówno Niemcy jak i Sowieci nie mogliby tak łatwo przełamać polskich pozycji i ponieśliby przypuszczalnie nieporównywalnie większe straty niż to miało miejsce w 1939r. Co najważniejsze takie ustawienie WP i długotrwała obrona w ważnych prestiżowo i politycznie rejonach pokazałaby opinii światowej i sojusznikom determinacje Polski w walce z OBU AGRESORAMI. Długotrwałe i kosztowne zaangażowanie sił Niemiec i Sowietów w walce z Wojskiem Polskim mogło także skłonić Hitlera i Stalina do bardziej pragmatycznej postawy w konflikcie z Polska i spowodować różnice i tarcia miedzy sojusznikami.
GS71
 
Strona 2 z 2
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
fanfiki, anime
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 16