gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 24
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Dlaczego fantastyka?
Barraketh

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 11448

PostForum: Książki   Wysłany: Sro Lis 30, 2005 11:18 pm   Temat: Dlaczego fantastyka?
Szczerze mówiąc miałem nadzieję na bardziej rozwijające wypowiedzi, nawiązanie jakiejs dyskusji i polemikę...

Czy nikt nie ma na ten temat własnego zdania?
  Temat: Dlaczego fantastyka?
Barraketh

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 11448

PostForum: Książki   Wysłany: Pon Lis 21, 2005 12:43 am   Temat: Dlaczego fantastyka?
No wlasnie, dlaczego fantastyka zdobywa taka popularnosc? Co jest w tym gatunku literackim takiego, ze tlumy wala do ksiegarn po nowe ksiazki z gatunku? Jakim cudem cos tak nierealnego jest tak dobrze sprzedawane? Co pociaga ludzi w fantasy?

Moim zdaniem jest to ogromna roznorodnosc swiatow i mozliwosc przeniesienia sie w inna rzeczywistosc. Czytajac ksiazki fantasy w zasadzie nie spotykamy dwoch takich samych koncepcji swiata (pomijajac oczywiscie wszelkiego rodzaju serie), zawsze spotkac mozemy cos oryginalnego, niebagatelnego (tu mowa oczywiscie o fantasy z wyzszych polek, a nie o calym gniocie pisanym seryjnie na zasadzie zapozyczania z roznych innych ksiazek i laczenia tego w 'nowa' calosc).

Dzieki fantastyce mozemy oderwac sie od rzeczywistosci, od przyziemnych problemow i rozterek, zatopic sie w ciekawy, barwny swiat fantastyki, zobaczyc cos nowego.

To chyba najwieksza sila fantasy, nie odzwierciedla naszej rzeczywistosci, ktora czesto jestesmy znudzeni i mamy jej zwyczajnie dosyc...
  Temat: Wspolpraca
Barraketh

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7559

PostForum: Rpg.Sztab - strona   Wysłany: Pon Lis 21, 2005 12:35 am   Temat: Wspolpraca
Z tego co wiem MAO jest teraz nieobecny (czytaj odciety od neta), a ja bylbym zainteresowany nawiazaniem wspolpracy ze sztabem i niebardzo wiem do kogo w tej sytuacji mam sie zglosic (czy moze czekac na powrot MAO?). W ogole uwazam, ze gdzies na stronie powinno byc napisane, ze administrator chwilowo jest nieuchwytny, poniewaz informacje ta musialem uzyskac pokatnie (od Kahzada), a na maila od MAO czekam juz dosc dlugo, co jest troszke irytujace.

W kazdym badz razie moje pytanie - do kogo moge sie teraz zglosic w sprawie wspolpracy ze sztabem RPG?
  Temat: W samo południe - najważniejszy element w grach RPG
Barraketh

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 11252

PostForum: Dyskusja ogólna   Wysłany: Sob Lis 19, 2005 8:36 pm   Temat: W samo południe - najważniejszy element w grach RPG
Hmm... pytanie jest dosc niedokladne, nie wiadomo bowiem czy chodzi o RPG, czy o cRPG ;)

Jesli o to pierwsze - tu najwazniejszy jest klimat, mozliwosc wczucia sie w postac, stania sie kims innym na czas rozgrywki. grajac w jakims systemie grozy chce wyjsc z sesji roztrzesiony ze strachu, grajac w systemy heroic chce sie poczuc jak Conan barbazynca ;) . Chodzi o to, zeby faktycznie poczuc sie jak postac ktora odgrywamy. Niezwykle przy tym wazna jest wolna wola, mozliwosc dowolnego decydowania o swoich losach, jednak to wszystko zalezy od Mistrza Gry, a nie od samej gry.

Jesli chodzi o cRPG tu rowniez niezwykle wazny jest klimat, jednak budowany jest on w troche inny sposob. To wlasnie ciekawa przygoda, zadania i cala fabula determinuje czy faktycznie wczujemy sie w odgrywana postac. Niezwykle wazna jest roznorodnosc rozwiazan, danie graczowi wielu mozliwosci wyboru. Grajac zlodziejem chce miec mozliwosc wykonania zadania po cichu, bedac wojownikiem natomiast chce moc przejsc przez wrogow jak czolg. Jednak bez dobrze zbudowanej przygody o ciekawej fabule gra moze sie zwyczajnie znudzic.

Podsumowujac - w RPG klasycznym (fabularnym, papierowym, czy jak inaczej sie je nazywa) najwazniejszy jest klimat, w cRPG jest to dobra przygoda i wolna wola (ze wskazaniem na przygode).
  Temat: Arcanum
Barraketh

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 5536

PostForum: Gry cRPG   Wysłany: Sob Lis 19, 2005 8:25 pm   Temat: Arcanum
Arcanum to moim zdaniem jedna z najlepszych i rownoczesnie najbardziej niedocenionych gier cRPG jakie powstaly. jej najwieksze zalety to:
- duzy, ciekawy swiat
- steampunkowe realia polaczone z magia (w jakiej grze wczesniej bylo cos takiego? Ja takiej nie znam).
- ogromna ilosc roznorodnych zadan
- swietny system rozwoju postaci
- wplyw cech postaci na reakcje innych i sposob rozwiazywania zadan (sprobujcie zagrac kims, kto ma 2 inteligencji ;) )
- ciekawa, wciagajaca fabula, z swietnymi zwrotami akcji
- mozliwosc rozwiazywania zadan na wiele sposobow
- klimat, ktory mi osobiscie mocno przypominam Fallouta
- to, ze za kazdym razem jak gra sie w Arcanum mozna odkryc cos nowego (gralem chyba 5 razy i za kazdym razem odkrywalem jakis nowy element w grze, nowe zadanie, jakis ciekawy smaczek itd.)

Wady to przede wszystkim
- dziwny sposob sterowania (ciezko sie przyzwyczaic, ale jak sie juz czlowiek przyzwyczai to jest dobrze ;) )
- nieciekawy poczatek rozgrywki (nie chodzi mi bynajmniej o sama idee, ale o wykonanie. Czyli cala afera ze sterowcem jest ok, ale zanim dojdzie sie do pierwszego miasta jest poprostu nudnawo i trzeba duzo potworkow wyrzynac, a to moze zrazic ;)

Arcanum napewna jest gra bardzo specyficzna, trzeba poprostu dobrze czuc sie w takich klimatach jakie sa nam tam oferowane. Ja jako rasowy krasnolud z pociagiem do techniki swietnie sie bawilem rozwijajac swoich technologow ;) .
Ta specyfika i koniecznosc dobrego 'wejscia' w takie klimaty owocuje tym, ze wielu osobom gra zwyczajnie nie podchodzi. Fan typowefo swiata fantasy rodem z D7D bedzie mial odruchy wymiotne po zobaczeniu uniwersum Arcanum. Dlatego gre polecam przedewszystkim fanom Fallouta, mozemy ty spotkac nawet dwuglowa krowe, a nasz bohater poczyni na jej temat ciekawy komentarz ;) . I naprawde - nie zrazajcie sie pierwszym wrazeniem, gdyz jest ono bardzo, ale to bardzo mylne. Pograjcie chociaz z godzine albo dwie, a gra zwyczajnie was wessa ;)
  Temat: Jaki system waszym zdaniem jest najlepszy?
Barraketh

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 34058

PostForum: Gry fabularne   Wysłany: Czw Lis 17, 2005 7:31 pm   Temat: Jaki system waszym zdaniem jest najlepszy?
Po pierwsze chcialem zauwazyc, ze nazwa dzialu sugeruje, iz jest on poswiecony grom fabularnym, a wiec RPG 'papierowemu', a widac tu posty o cRPG co mnie niezwykle zdziwilo...

Przechodzac jednak do tematu - jaki system RPG najbardziej wam odpowiada (w jakie w ogole graliscie?).

Ja ostatno niezwykle interesuje sie Swiatem mroku, a konkretnie Wampirem. To za sprawa gry cRPG Vampir The Masquarade: Bloodlines, w ktora sie zagrywam dniami i nocami. Swiat Mroku oferuje graczom niezwykly klimat, dobrze poprowadzona sesja moze wzbudzic niezwykle emocje (czytalem o sesjach po ktorych gracze bali sie wracac do domow :) ). Pozatym system jest dosc prosty w 'obsludze', niezbyt skomplikowana mechanika i nastawiona na storytelling, a nie na kosci jest dla mnie ogromnym plusem.

Niestety nie moge teraz skompletowac zadnej druzyny, a i nie znam dobrych MG, ktorzy byliby w stanie poprowadzic klimatyczna sesje w Wampira...

System jest przeznaczony raczej dla bardziej doswiadczonych w RPG graczy, jednak jest naprawde godny uwagi.
  Temat: Mini kącik Fallouta
Barraketh

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 11553

PostForum: Gry cRPG   Wysłany: Sro Lis 16, 2005 11:20 pm   Temat: Mini kącik Fallouta
Fallout to kultowa seria RPG, moim zdaniem jest to wrecz RPG wszechczasow. Pierwszy raz gralem w fallouta jeszcze chyba w podstawowce (7 lat temu?). Pamietam godziny spedzane przed monitore, z myszka w jednej, a slownikiem w drugiej lapce. To Fallek uczyl mne podstaw jezyka angielskiego ;)

Do tej pory wracam do tej serii z wielkim sentymentem i zapalem, ostatnio gralem chyba ze 2 miesiace temu (w 1 i 2).

Jednak przyznac musze, ze F1 podobal mi sie bardziej od 2 pod wzgledem calej otoczki. Przytlaczajacy klimat ogolnego rozpadu, ludzkosc powoli wylaniajaca sie z Krypt, wszedobylska smierc, brud i skazenie - wlasnie to tworzylo klimat Fallouta. 2 czesc byla natomiast troche bardziej 'ladna'. Wzniesiono miasta, gdzie ludzie zyli we wzglednym spokoju, cala cywilizacja zaczela sie podnosic z gruzow. Oczywiscie 2 tez byla niezwykle ciekawa (no i miala wiecej questow ;) ), jednak gdzies ulotnil sie ten klimat degeneracji.

Co do F3 - z tego co wiem akcja gry rozgrywac sie ma na dlugo po wydarzeniach z 2, a wiec prawdopodobnie bedzie tam jeszcze mniej tego specyficznego klimatu z 1. I niestety, ubolewam nad tym ogromnie - gra ma byc w 3d, a widok z pierwszej osoby, oraz czas rzeczywisty. Nie wyobrazam sobie Fallouta z widokiem 1 osobowym i bez tur! To wlasnie byl jeden z wielkich smaczkow gry. Ponadto pewien czlowiek z zespolu bethesdy powiedzial, ze dla niego Fallaut bedzie RPG z prawdziwego zdarzenia. niestety w jednej ze swoich wczesniejszych wypowiedzi orzekl, ze dla niego RPG to glownie walka... Czego sie wiec spodziewac? Z jednej strony dla mnie seria umarla wraz z rozpadem Interplay'a, z drugiej to seria tak kultowa i dla mnie wazna, ze pokladam w 3 ogromne nadzieje. Oby Bethesda nas nie zawiodla, czego sobie i wam zycze.
  Temat: MMORPG
Barraketh

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 7781

PostForum: Dyskusja ogólna   Wysłany: Sro Lis 16, 2005 11:05 pm   Temat: MMORPG
Hmm... Jesli mialbym komukolwiek polecic jakakolwiek gre MMORPG z pewnoscia nie bylaby to Tibia.

Tibia jest wedlug mnie gra strasznie uboga, polega jedynie na mordowaniu coraz to nowych hord potworow. Gralem w nia kilka dni i ogolnie nie spodobala mi sie. Jej glowne wady to wlasnie nastawienie gry na sieczke, chamscy i prostaccy gracze, brak jakiegokolwiek RPGowania.

Polecam natomiast bardzo goraco Ultime Online. Jest to gra ambitna, dajaca wiele mozliwosci rozwoju postaci (od rolnika do poteznego wojownika, czy maga). Duza pula umiejetnosci, w tym nie tylko bojowych zapewnia wiele godzin ciekawej roz(g)rywki. Oczywiscie niezwykle wazne jest znalezienie dobrego, ambitnego serwera. Takich serwerow jest, wbrew pozorom, dosc niewiele (sam gralem na Clair's Lair i bylo raczej srednio, jednak obecnie serwer jest modernizowany). Dobry serwer z ambitna ekipa moze zapewnic questy organizowane przez Seerow i MG i ciekawych ludzi, ktorzy potrafia odgrywac postacie (wszak to RPG a nie klon Diablo ;) ).

Ogromnym plusem gry jest dowolnosc w rozwoju postaci, sam przez dlugi czas gralem kowalem/gornikiem i z takiej rzemieslniczej postaci czerpalem ogromna przyjemnosc (nawet nie wiecie jak ciekawie moze byc w kopalni, jesli tylko postawi sie gornikom pare piw i przyprowadzi barda ;) ). Jesli jednak komus znudzi sie granie np stolarzem moze bez problemu zostac wojownikiem.

Naprawde, jesli chcecie zobaczyc co to jest prawdziwe MMORPG, to serdecznie polecam ultime. Niestety ciezko jest znalezc naprawde dobry serwer, na ktorym nie byloby chamstwa i koksowania statystyk, ale warto poswiecic pare dni na szukanie dobrego miejsca. Jesli raz traficie do swiata Ultimu, to juz sie z niego nie wyrwiecie.
  Temat: Książki Fantasy
Barraketh

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 21509

PostForum: Książki   Wysłany: Sro Lis 16, 2005 10:48 pm   Temat: Książki Fantasy
Po pierwsze witam wszystkich serdecznie, to moj pierwszy post na tym forum, wiec wypada sie przywitac ;]
Szczegolnie witam Kahzada, z ktorym juz sie znamy troszke - mile zaskoczenie, ze cie tu spotykam ;)


Przechodzac jednak do tematu:

Jesli mialbym wymienic swojego ulubionego autora fantasy, to mocno zastanawialbym sie miedzy H.P. Lovecraftem, a terrym pratchettem. W ostatecznym rozrachunku ten drugi jednak wygrywa w moim rankingu.

Pratchett jest tworca Swiata Dysku, uniwersum niezwykle barwnego, dziwnego i straszliwie zabawnego ;) . Ulubione ksiazki tego autora, to Zbrojni, Pomniejsze Bostwa, Kosiarz... Terry napisal z reszta kilkadziesiat (ponad 30?) ksiazek z tej serii, a wszystkie trzymaja bardzo wysoki poziom :]

Lovecraft natomiast jest kultowym autorem, jego mitologia Cthulhu jest chyba bardziej znana niz mitologia starozytnej Grecji ;) . Samotkin z providence zajmowal sie jednak glownie pisaniem opowiadan, a moje ulubione to 'Kolor Z Przestworzy' i 'W Górach Szalenstwa'. Utwory tego pana cechuje niezwykly, bardzo mroczny i tajemniczy klimat. No ale to przeciez kultowy pisarz, wiec chyba nie trzeba o nim wiele mowic...


Co do Sapkowskiego - cenie sobie tego pana bardzo za to, ze faktycznie jest chyba najlepszy na naszym rodzimym rynku, aczkolwiek mysle, ze wsrod autorow zagranicznych jest wielu duzo lepszych od niego. Saga wiedzminska podobala mi sie w sumie do 3 tomu, pozniej staje sie troche naciagana, pisana jakby na sile. Narrenturm i Bozych Bojownikow pochlanialem rowniez z pasja, jednak wiele osob zarzuca tam Sapkowi popisywanie sie jezykiem, oczytaniem. Niestety musze sie zgodzic z tymi zarzutami, uwazam bowiem, ze pan Sapkowski troszke za bardzo skupil sie na formie, a za malo na tresci tych powiesci.

Tolkien... Tolkien to postac niezwykle kontrowersyjna, jedni uwazaja go za geniusza, inni zarzucaja zbytnia slodycz i 'piekno' swiata przedstawionego. W tym przypadku rowniez zaliczam sie do grupy krytykow. Tolkiena bardzo cenie i szanuje za to, ze rozpropagowal fantastyke tak bardzo, w zasadzie od niego zaczela sie ta cala popularnosc (w ostatnich latach niezwykle wzmozona ekranizacja Wladcy). To niewatpliwie wielka zasluga. Jednak sama jego tworczosc... owszem jest dobra, ale dobra raczej dla mlodszego odbiorcy. Sam w wieku 16 lat pochlanialem Tolkiena czytajac jego dziela po kilka razy (5 razy pod rzad czytalem trylogie ;) ). Jednak z wiekiem coraz mniej mnie to 'ruszalo'. Przedstawienie Srodziemia jako slodkiej krainy dobrobytu, gdzie nagle zaczyna wdzierac sie zlo, podzial postaci na te dwa skrajne fronty dobra i zla, wszedobylskie przeslodzenie, patetycznosc dialogow i epickosc krajobrazow - to juz nie dla mnie. Ale to oczywiscie jest kwestia gustu. ja osobiscie Tolkiena cenie, ale nie podziwiam.



No starczy na razie tego pisarstwa, trzeba sie zabierac do... czytania! :]

Dodam tylko, ze brat przywiozl mi z Anglii ksiazki Pratchetta, ktorych jeszcze w polsce nie wydano ('Carpe Jugulum' i 'The Truth'), wiec pochlaniam je kiedy tylko mam troche czasu wolnego (a z tym na studiach ciezko ;) ).

Pozdrawiam.
 
Strona 2 z 2
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
fanfiki, anime
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 16