gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 731
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Realistyczna gra RTS - poszukiwania!
Backside

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 17338

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Pon Sty 21, 2008 10:15 pm   Temat: Realistyczna gra RTS - poszukiwania!
Wychodzi również zaraz Sudden Strike 3, ale po jakiejś godzinie gry nie wróżę jej nic dobrego.

Albo nie nadaję się na drugowojenne strategie albo ona faktycznie jest słaba - w każdym razie (zwłaszcza w grach odbiegających od dynamizujących rts-y trendów!) takie akcje jak wejście do okupu i przemieszczanie się poza nim (czytaj: wchodzenie pod ewentualny ogień) nie powinny mieć miejsca.

W dodatku, nawet przy małych oddziałach, kontrolujemy masę - imo za dużo samowolki, za mało precyzji.




meryphillia napisał/a:

Co do "realistycznego RTS'a", to... takowych nie ma z prostej przyczyny, że najczęściej z racji oddanej skali gry, o realizmie możemy zapomnieć.



Wg mnie American Conquest może pretendować - tutaj mamy całkiem wirtualną rekrutację na rzecz dosyć realnej walki. Natarcie masą i szybkie klikanie a la War3 to pierwsze kroki do zguby.
Oczywiście militarni puryści znaleźliby 1000 rzeczy niezgodnych z historią, ale raczej w każdy strategii granicą grywalności bywa właśnie realizm rozgrywki. Im większy, tym bardziej niszowa jest gra - a twórcy nie zrobili gry na pracę magisterską tylko dla kasy :) .
I wg mnie swoimi pomysłami bardzo ładnie wpisali się w okolice tej granicy.
  Temat: Nowy wygląd strony
Backside

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 22069

PostForum: Sztab VVeteranów - strona   Wysłany: Wto Lis 06, 2007 8:12 pm   Temat: Nowy wygląd strony
kremuwa napisał/a:
Hmm... sugerujesz, że nie ma systemu komentarzy?


Ja nie sugeruję tylko stwierdzam fakt :) . Chodzi oczywiście o newsy, nie recenzje, bo widzę, że tu słuszne zmiany nastąpiły.
  Temat: W samo południe - Czytelność, czy widowiskowość?
Backside

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4936

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Wto Lis 06, 2007 4:16 pm   Temat: W samo południe - Czytelność, czy widowiskowość?
Wydaje mi się, że odpowiedź jest oczywista.

Już I Wojna Światowa pokazała, że stara szkoła szyku walcząca z nowoczesnym arsenałem to wysłanie żołnierzy na pewną śmierć. Albo zwycięstwo osiągnięte stratami liczonymi w dziesiątkach-setkach tysięcy.

A poza ciężką bronią i bronią dalekiego zasięgu sprawę rozwiązuje komunikacja radiowa/satelitarna.


Tym razem temat Ci trochę gorzej wyszedł ;) .
  Temat: Nowy wygląd strony
Backside

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 22069

PostForum: Sztab VVeteranów - strona   Wysłany: Wto Lis 06, 2007 4:09 pm   Temat: Nowy wygląd strony
Witam.
Również poczuwam się do udzielenia się chociaż w tym wątku.

Strona wygląda oczywiście świetnie - ma po prostu nowoczesny i przejrzysty lay out, podobny do większości dobrych stron o grach. Oczywiście to przystosowanie się do standardów to zaleta, nie zarzut :) .

Jedyne co wg mnie powinno zostać poprawione w samym wyglądzie to ramki z odnośnikami do działów. Wydaje mi się, że jest ich tam jednak trochę zbyt dużo i te na błękitnym(?) tle można by spokojnie wyrzucić.
Przydałaby się również lepsza grafika do lewej ramki, coś w stylu militarnym w jaśniejszym odcieniu.


Aha, i jeszcze kwestia wiadomości - zawsze wydawało mi się, że kluczowe do rozwoju dyskusji i atmosfery zainteresowania grami jest zbudowanie systemu komentarzy. Mógłby to być most do forum, coś całkiem osobnego na kształt "księgi gości" albo link do gotowego formularza założenia wątku. Polecam jeszcze raz zastanowienie się nad tym pomysłem.


Życzę Wam pomyślnego rozwoju Sztabu!

Pozdrawiam
  Temat: Grono.net a strategie
Backside

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9088

PostForum: Sztab VVeteranów - strona   Wysłany: Wto Lut 06, 2007 1:12 pm   Temat: Grono.net a strategie
W internecie istnieje znana, ze swojej ekskluzywność, społeczność zwana Gronem.

Pomijają większość wad i zalet tego serwisu, jest to chyba największe skupisko ludzi, a możliwość zakładania własnych gron tematycznych (czyli zwykłych for) pozwala w jednym miejscu znaleźć sporo interesujących nas tematów i rozmówców.

Na gronie znajduje się także forum "Gry strategiczne i wojenne", którego twórcą i opiekunem jest PAK. Co prawda głównym tematem jest rozmowa o stricte strategiach, ale na RTS-y też się pewnie znajdzie miejsce.

Pak podwiesił temat, w którym reklamuje Sztab, wobec tego niech i zadziała metoda retorsji.
http://grono.net/forum/8957/0/


(jeśli ktoś chciałby przynależeć do serwisu Grono.net, niech wyśle mi adres email na PW, maila czy gg)
  Temat: Narodziny Ameryki
Backside

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 5668

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Nie Sty 21, 2007 2:07 pm   Temat: Narodziny Ameryki
Nieprawda - żywym przykładem są przecież wspomniani przeze mnie herosi. Gra turowa jak się patrzy. Wydanie piątej części było jednym z głośniejszych wydarzeń roku, a część trzecia nadal tryumfuje w rankigach gier wszechczasów czy ostatniej kadencji.
A skomplikowania nie można im "zarzucić" - co chociażby pokazuje przykład popularności HoM&M wśród kobiet :].

Czy to może również wyjątek, który potwierdza podważoną regułę :) ?
  Temat: Narodziny Ameryki
Backside

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 5668

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Czw Sty 18, 2007 7:20 pm   Temat: Narodziny Ameryki
Chwilowo nie mam czasu na demo, ale mogę dać pewną prognozę jako, że jest to gra turowa, a takich wychodziły już dziesiątki.

Wg mnie Narodziny Ameryki nie będę miały szansy błysnąć na europejskim rynku, w tym także polskim. Powody są proste.

Po pierwsze gra nie ma marki (brandu jak kto chce ;]) - nie wiadomo kto ją robił, czym się zajmował wcześniej. Ale to jeszcze nie powód do dyskwalifikacji

Po drugie nie można opiewać tu Shaderów 3.1 i DX 10, bo gra ma grafikę schematyczną. To nie przyciąga graczy. Wyjątkiem jest tu np. Europa Universalis, ale było to przedsięwzięcie na ogromną skalę, bo w końcu mogliśmy rządzić przez kilkaset lata dowolnym państwem/plemieniem/kulturą.

Po trzecie, o ile się nie mylę, jest to gra turowa. Nie powiem, że teraz liczy się tylko grafika i akcja, ale są to ważne sprawy. Wyjatkiem jest seria HoM&M, co zawdzięczy zarówno temu, że jest kontynuacją gry-legendy i temu, że najnowsza część ma niczego sobie grafikę. Zresztą w herosach też się sporo dzieje, także podczas bitew. Wyjątkiem jest też seria EU, bo nie jest on stricte turowa.


Co może natomiast sprzyjać grze, to pozytywne opinie w recenzjach. Jeśli gra została dopracowana i wszystkie, dość liczne, cechy gry są ciekawe, gra powinna dostać wysokie noty i jednocześnie zainteresować nie tylko strategów-strategów, ale i osoby oscylujące wokół tego gatunku i kupujące popularniejsze tytuły.

Niemniej jednak nie wróżę jej większego sukcesu i sądzę, że będzie on niemożliwy, dopóki turówki nie staną się uproszczone.


Jeśli mam natomiast mówić o sobie, jako strateg, który nie preferuje turówek, to po przeczytaniu zalet gry mam większą ochotę zagrać w NA niż w inne strategie tego typu. Lubię temat początków niepodległego państwa amerykańskiego i klimat tamtych czasów, więc jak skończy mi się sesja, to pewnie po ten tytuł sięgnę :) .
  Temat: Gry roku 2006
Backside

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 7231

PostForum: Off Topic   Wysłany: Sro Sty 10, 2007 10:57 pm   Temat: Gry roku 2006
Trochę mnie dziwi nominacja NFS'a :) . Trudno powiedzieć, że ta gra to kicz, a nie rozumiem, co Cię mogło w niej zawieść. Równie dobrze można by tu wsadzać co roku Fifę, NHL, NBA etc

Tylko dla formalności spytam czy we wszystkie gry grałeś :) ?
  Temat: Gry roku 2006
Backside

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 7231

PostForum: Off Topic   Wysłany: Sro Sty 10, 2007 9:37 pm   Temat: Gry roku 2006
1. Strategia
1. Company of Heroes
2. Anno 1701
3. Heroes of Might and Magic V


2. Fabularna
1. The Elder Scrolls IV: Oblivion


3. MMORPG
1. Voyage Century


4. Najlepsze rozszerzenie
1. Age of Empires III: The WarChiefs


5. Gra roku
1. Company of Heroes
2. The Elder Scrolls IV: Oblivion


6. Największy zawód/kicz
-


7. Rewelacyjna grafika
1. The Elder Scrolls IV: Oblivion
2. Dark Messiah of Might and Magic
3. Gothic III


8. Nagroda za chęci
1. Rise and Fall: Civilizations at War



Może jeszcze krótkie uzasadnienie.

1. Nigdy nie lubiłem do końca strategii osadzonych w klimatach IIWŚ. Nie wciągnął mnie też zbyt zmuszający do rushy system Warhammera 40,000. Gdy zagrałem pierwszy raz w jakąś pokazową wersję CoH, odszedłem od kompie po 1,5h tylko dlatego, że czas mnie gonił. Ta gra ma niesamowitą dynamikę akcji, świetne rozwiązania i na tyle dużą intuicyjność, że taki od razu wszystko było proste.
Wybór Anno 1701 był dość prosty - jestem fanem serii i również trzecia część okazała się dotrzymywać kroku poprzednim i zachwycać miodnością gry (choć nie ustrzegła się od wad).
HoM&M V znalazło się tu dlatego, że dokonało nielada wyczyny - stworzono godnego następcę gry-legendy. Co prawda nie sądzę, aby wciągnął mnie tak jak HoM&M III, ale stoi daleko przed fatalną częścią IV.


2. Co tu dużo mówić - piękna grafika, bogaty świat wypełniony setkami historii, questów, zakamarków. I to jest to, co mi się w tej grze podoba.
Na liście nie znalazł się uwielbiany przeze mnie Gothic. Choć trzecia część zachwyca wieloma elementami, ma potwornie dużo błędów i nie jest do końca tym na to czekałem.


3. Nie jestem nałogowym MMO'owcem i raczej nigdy nie będę. Ale VO przyciągnęło mnie już samą koncepcją - statki, piraci, porty i wielka swoboda. Nie grałem jeszcze zbyt dużo, ale już widzę, że mi się będzie podobało :].


4. Poprzednie rozszerzenia do AoE były taki trochę nijakie. Co prawda czekałem na nie śliniac się na wieść o nowych jednostkach, ale patrząć z perspektywy czasowej, nie są one zbytnim popisem oryginalności. Tymczasem WarChiefs zaskoczyło mnie nieprzeciętnie nowymi rozwiązaniami - nawet kampania była ciekawa. Gra jednocześnie pozwala nacieszyć się ogromnymi bitwami i zachowuje sporą dynamikę, pozwalając nam skończyć pojedynek 2vs2 w pół godziny.


5. To już wyjaśniałem wyżej :]


6. Na szczęście nie spotkało mnie AŻ tak duże rozczarowanie, ani nie grałem w żadną tegoroczną farsę


7. Oblivion pozostawi wg mnie tak duże piętno jak niegdyś Far Cry. Choć twórcy bezsensowanie usunęli generowanie cienie przez pojedyncze przedmioty, gra wygląda naprawdę niesamowicie. Szkoda tylko, że większość kart nie pozwala uruchomić jednocześnie AA i Bloomu z HDR"em.
Dark Messiah również wygląda świetnie i jest kolejnym krokiem naprzód, choć ma potworne wymagania i bardzo długo się ładuje.
Chyba jeszcze większe wymagania i jeszcze dłużej ładuje się Gothic. Ale gdy na chwilę zapomnę o tym jak wkurzałem się na pokazy slajdów i oczekiwania na load, to przypominam sobie śliczne oświetlenie, efekty pokroju zamieci, mgły i zadziwiający system cieni - biegając z pochodnią wzdłuż płotu, pozycja cienia zmieniała się nie tylko wraz z moim przemieszczaniem się w poziomie, ale też była zależna od wysokości na której znajdowała się ręka.


8. Chcę wyróżnić tą grę, bo znalazła się na bocznym torze, choć na to nie zasługuje. RaF wprowadziło wiele fantastycznych pomysłów. Możemy sterować bohaterem w trybie TPP wbijając się we wrogie oddziały jak w masło - w końcu mamy super siłę. Ba, są nawet całe misje, w których musimy strzelać herosem z pokładu statku czy walczyć na arenie jak Russel Crow w "Gladiatorze". Tryb TPP to nie tylko bajer w kampaniach, ale i użyteczna rzecz w trybie skirmish i multi.
Oprócz tego mamy fantastyczne bitwy na morzu - taranujemy statki albo wypływamy całą armadą wypełnioną po brzegi łucznikami i oglądamy deszcz strzał, wyglądający szczególnie ładnie, bo RaF ma jedną z najlepszych silników graficznych jaki widziałem w strategiach.

Niestety by podziwiać całość w pełnej krasie, musimy mieć naprawdę świetnego kompa. Poza tym trochę tam za mało budynków i rodzajów jednostek, by gra stała się kanonem.
  Temat: Gry roku 2006
Backside

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 7231

PostForum: Off Topic   Wysłany: Sro Sty 10, 2007 9:30 pm   Temat: Gry roku 2006
Od dawna w Sztabie panuje smutna cisza, tematy o większości fajnych strategii i cRPG'ów są nieporuszane, a nikt nie wykazał chęci dopisania się do artykułu o najlepszych grach 2006 (czyżby te kilka tytułów wyczerpywało 365 dni?).

Niemniej jednak mam nadzieję, że wszyscy wezmą udział w forumowej ankiecie.
Jesteśmy strategami, mamy oddział RPG, więc skupmy się na tych kategoriach i przyznajmy po 3 głosy, przy czym kolejność decyduje o ilości punktów (1-3pkt, 2-2pkt, 3-1pkt).

Punkt piąty dotyczy jednocześnie gier wyjątkowo tandetnych jak i tych, które zapowiadały się fajnie, a wyszły znacznie gorzej.

Wybieramy gry, które ukazały się na świecie w 2006 roku lub te z końca 2005, które ukazały się u nas w 2006.



1. Strategia



2. Fabularna



3. MMORPG



4. Najlepsze rozszerzenie (samodzielne rozszerzenia traktujemy jako oddzielne gry)



5. Gra roku (każdy gatunek)



6. Największy zawód/kicz (każdy gatunek)



7. Rewelacyjna grafika (każdy gatunek)


8. Nagroda za chęci
  Temat: Anno 1701
Backside

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 6208

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Wto Sty 09, 2007 10:29 pm   Temat: Anno 1701
Słaba grafika :) ? Jesteś pierwszą osobą, od której słyszę taką opinię. Naprawdę nie wiem co jej można zarzucić - nawet bez AA i filtrowania wygląda świetnie. Zwłaszcza w trybie "pocztówkowym", których uruchamiamy przez scroll lock.
  Temat: Co CI przypomina....
Backside

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5536

PostForum: Off Topic   Wysłany: Pią Sty 05, 2007 11:07 pm   Temat: Co CI przypomina....
Jeśli mam być szczerym, mi przypominają mundurki boyów hotelowych :]
  Temat: Saddam Hussein (1937-2006)
Backside

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 9085

PostForum: Off Topic   Wysłany: Pią Sty 05, 2007 11:06 pm   Temat: Saddam Hussein (1937-2006)
A dla mnie to zbyt zawiła sprawa, aby się jednoznacznie wypowiadać. Zresztą wiem za mało na temat instytucji jaka go sądziła, prawa karnego jakim się posługiwała oraz zarzutów i linii obrony Saddama.
Sprawa ta ciągnęła się miesiącami, nie obserwowałem jej przebiegu - znam tylko początek i finał. Trudno mi jednak wyrażać żal po ludobójcy.
  Temat: Świąteczne artykuły
Backside

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 10672

PostForum: Sztab VVeteranów - artykuły   Wysłany: Nie Gru 31, 2006 2:48 am   Temat: Świąteczne artykuły
Święta minęły, więc artykuł przybrał ciut inną formę i nazwę:
http://www.sztab.com/rece...-roku,1843.html

Dziękuje za współudział Kamilowi.
  Temat: Age of Empires III: The WarChiefs
Backside

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6304

PostForum: Gry strategiczne - RTS   Wysłany: Sob Gru 30, 2006 1:28 pm   Temat: Age of Empires III: The WarChiefs
To ciekawe - nie znam żadnego fana rts-ów, któremu by się AoE 3 nie podobał.
A dodatek naprawdę wnosi sporo do rozgrywki - jestem przekonany, że jak ktoś polubił podstawkę, obowiązkowo polubi rozszerzenie.
 
Strona 1 z 49
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
forum anime, widmo
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 16