gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 899
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Ronald W. Reagan
Ajmdemen

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 5011

PostForum: Archiwum   Wysłany: Pon Cze 07, 2004 1:47 pm   Temat: Ronald W. Reagan
i tak te towary nie w większości nie trafiały do ludzi z powodu skorumpowania systemu- choć w komunizmie nawet ta drobina to było sporo, zgodzę się. Nie zmienia to jednak faktu, że z komunizmem trzeba było walczyć wszelkimi metodami. Ja uważam, że trzeba na to patrzeć tak jak na terrorystę trzymającego zakładników: wiadomo, że walka z nim może zaszkodzić zakładnikom, ale i tak nie wolno z nim "nie walczyć" i mu ani trochę popuścić, bo na dłuższą metę wszystkim zaszkodzi to jeszcze bardziej. Między innymi dzięki Reaganowi możemy teraz kupić owoce i pastę do zębów, także nie powiedziałbym, że zaszkodził zwykłym ludziom
  Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Ajmdemen

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 21256

PostForum: Historia   Wysłany: Nie Cze 06, 2004 9:15 pm   Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
z Kijowem to moj błąd- zapomiałem, że w czasie rewolucji w Rosji odsetek polskiej ludności w tym mieście bardzo spadł. Ale i tak myślę, że argument o odzyskiwaniu "historycznych ziem polskich" przekonałby z 10% polskich żołnierzy (albo i więcej jeśliby Niemcy nas podszkolili w metodach propagandy)

endecja to temat na oddzielną dyskusję. Powiem w skrócie- byli radykałami jeśli chodzi o kwestie terytorialne, ale takimi, że właśnie nie zgodziliby się na rozszerzenie granic Polski. Traktat ryski- co tu mówić o sukcesie skoro Sowieci byli gotowi zgodzić się na wszystko (oferowali w pewnym momencie granice na Mińsku)

Cóż z tego, że broniliby mniejszej powierzchni, jeśli robiliby to wzdłuż dłuższej granicy- oznacza to zarówno dłuższy front jak i mniej przestrzeni do wycofania się plus jeszcze bliższe położenie niemieckich baz zaopatrzeniowych. Dodatkowo Polacy mieli przecież 40 dywizji piechoty i 11 (bodajże brygad) kawalerii (w 1939, liczba ta mogłaby się przecież jeszcze zwiększyć!). Przypomnijmy, że całość sił niemieckich, które w 41 znalazły się na wschodzie i zaatakowały ZSRR wynosi 145 dywizji. Owszem wszystkie nasze dywizje to były dywizje piechoty i mogłyby mieć niższe morale, będąc poza granicami, ale tak wielkiego znaczenia by to nie miało bo same korzyści z bycia w sytuacji atakującego. Poza tym 3 z tych 40 dywizji to dywizje górskie, czyli wojska prawdziwie elitarne, między innymi pod wrażeniem naszych wojsk Niemcy sformowali własne oddziały tego typu.

O jakim błędzie przy Bzurze mówisz? Wojska niemieckie dobrze zareagowały na polski kontratak i wyszły z tej bitwy zwycięsko. Gdyby we Francji nastąpił taki kontratak to owszem atak niemiecki prawdopodobnie by się załamał, ale to Francuzi musieliby lepiej dowodzić a nie Niemcy gorzej. Obserwujmy historię: francuskie dowódctwo również mogło wyciągnąć wnioski z wojny 39 w Polsce, a okazało się kompletnie nieprzygotowane do sytuacji.
  Temat: Ronald W. Reagan
Ajmdemen

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 5011

PostForum: Archiwum   Wysłany: Nie Cze 06, 2004 8:55 pm   Temat: Ronald W. Reagan
moim zdaniem najwybitniejszy prezydent USA w historii, zdecydowany walczyć ze Związkiem Radzieckim i słusznie, gdyż od początku swego istnienia to państwo było wrogiem wszelkich ludzkich wartości. Brakuje Ci uwag krytycznych co mnie dziwi: w momencie śmierci tak wybitnego i zasłużonego człowieka krytykowanie jego działań byłoby dla mnie czymś niebywałym i muszę przyznać, że trochę mnie rozdrażniłeś. Obniżenie podatków raczej nie powoduje zduszenia boomu. Reagan zdusił rozrośniętą ponad miarę machinę państwa, co było Stanom bardzo potrzebne. Widzę, że masz bardzo socjalistyczne zapędy, ale pamiętaj, że socjalizm ma tendencję do bankructwa (poza tym to nie obniżenie podatków spowodowało pogorszenie sytuacji biednych, ale zmniejszenie transferów- jasne, że kwestie powiązane, ale wyrażajmy się jasno). A opinii krytycznych mnóstwo się nasłuchałemi to co ciekawe z ust samych Amerykanów- dobrze, że choć dziś zwrócono uwagę, że miał "też" jakieś osiągnięcia. A na koniec chciałem dodać, że moim zdaniem właśnie to między innymi czyni z niego wielkiego człowieka, że potrafił podjąć niepopularne decyzje, kiedy te były potrzebne, czyli poświęcić swoją reputację dla dobra kraju i niewątpliwie świata
  Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Ajmdemen

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 21256

PostForum: Historia   Wysłany: Sob Cze 05, 2004 5:08 pm   Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
w Kijowie mieszkało niemało Polaków i poza endecją chyba każdy ówczesny Polak chętnie by go widział w granicach Polski. Myślę, że większość społeczeństwa nie uwierzyłaby w taką propagandę, ale część na pewno i nie sądzę, żeby to był tak znikomy odsetek, a wśród żołnierzy byłby zapewne wyższy niż ogółem wśród społeczeństwa

chyba w 41 tak dużych problemów w armii radzieckiej nie było z tymi kwestiami o których wspominasz- doszukiwałbym się źródła porażki Sowietów raczej w złej organizacji, złym dowodzeniu i słabej ogólnej strategii wojennej (koordynacja między wojskami?). A poza tym obszary przy takiej granicy byłyby dla ZSRR znacznie cięższe do obrony i zachodnia granica byłaby nawet dłuższa.

hmm, a z jakich powodów przgrał tą kampanię- jednym ze źródeł porażki było zawrócenie częście wojsk pancernych na potrzeby operacji w Kijowie, która owszem była taktycznym sukcesem, jednak przez to przedłużyły się działania i być może zdążonyby zaatakować Moskwę wcześniej, kiedy była słabiej przygotowana a pogoda lepsza. W naszym scenariuszu do Kijowa całkiem blisko i dzięki wsparciu polskich dywizji być może w ogóle nie powstałaby ta kwestia. Inna rzecz, czy gdyby Niemcy zajęły Moskwę i skończyły kampanię 41 jeszcze dalej na wschód niż w historii wystarczyłoby to, by ZSRR się poddało. Niewątpliwie ułatwiłoby zwycięstwo

Bałkany- i Niemcy i Włochy dążyły do ekspansji jeśli nie terytorialnej to politycznej w tym rejonie, na pewno chcieliby je i tak zdominować. Po co? Choćby dlatego, że na wojnie zawsze przydają się sojusznicy, po to by nie byli sojusznikami przeciwnika

pewnie prędzej czy później ZSRR chciało zaatakować Niemców tylko czy dogadałoby się z Anglią i Francją? Nie, obie strony za wiele by chciały. Między tymi państwami była większa przepaść niż między Anglią i Francją a Niemcami. Stosunkowo najlepiejw tym trójkącie układały się stosunki Berlin- Moskwa i choć prędzej czy później musiało dojść do konfrontacji to chyba byłyby ją gotowe odłożyć.

Nie całe północne wybrzeże Afryki, bo Libia była włoska, najsilniejsza marynarka wojenna owszem, ale rozproszona po wszystkich oceanach. Na Morzu Śródziemnym w początkowych latach wojny Włosi mieli pewną przewagę. Zresztą te argumenty i tak odnoszą się tylko do Grecji, bo reszta chyba za daleko od tej Afryki i morza, (a mówiliśmy chyba w ogóle o państwach bałtyckich chyba?)

no właśnie taki kontratak nie został wyprowadzony we Francji, de Gaulle coś próbował zorganizować, ale nic z tego nie wyszło- ale nie widzę w jaki sposób chcesz tu "zaatakować" :) Że niby w naszym scenariuszu szanse na taki kontratak byłyby większe: nie widzę ku temu powodów...


No zgodzę się, że tamat niewyczerpalny:) czekam na kolejną "rundę" naszej dyskusji z niecierpliwością :)
  Temat: ulubione gry :)
Ajmdemen

Odpowiedzi: 62
Wyświetleń: 32265

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Sob Cze 05, 2004 11:44 am   Temat: ulubione gry :)
ni pisałem, że ma być tylko 10miejsc, chcesz to edytuji dodaj więcej :) a jak nie pasuje Ci z kolejnością to możesz pisać po prostu ulubione w dowolnej kolejności albo dodać jakieś oceny w skali 1-10 (lub innej ;) ) czy cokolwiek

nie wiem czy dobrze zatytułowałem temat, ale formę już wszyscy znacie :) swoją drogą przypomniałeś mi parę fajnych gier Krzak :)
  Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Ajmdemen

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 21256

PostForum: Historia   Wysłany: Sob Cze 05, 2004 11:33 am   Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
trochę się rozpisałem, a niby taka luźna dyskusja co by było gdyby :P
  Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Ajmdemen

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 21256

PostForum: Historia   Wysłany: Sob Cze 05, 2004 11:32 am   Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
nie ze wszystkim się zgodzę:

rysowałeś wcześniej wizję nieuniknionej wojny Niemiec na 2fronty, a ja myślę, że albo zmiażdżyłyby Francję jeszcze szybciej niż w historii, bo byłaby ona pierwszym celem, także Rosja nie zdążyłaby się nawet ruszyć a ewentualnie wojska polskie i być może innych sojuszników powstrzymałyba ją wystarczająco długo. Możliwy jest też drugi scenariusz, że Niemcy w ogóle nie atakowaliby Francji, nie wiem czy Francja i Anglia dałyby podobne obietnice ZSRR co Polsce w historii, jeśli nie być może Niemcy ruszyłyby od razu na ZSRR

Oczywiście, że Armia Czerwona była silniejsza w 1939, choć operacja Barbarossa pokazuje powierzchowność tej siły, ale armia polska w 39 też była zdecydowanie silniejsza- w 1919 było to praktycznie pospolite ruszenie a w 39 myślę, że pod względem organizacji i dowodzenia przewyższała Armię Czerwoną, choć oczywiście różnice w zakresie sprzętu i liczebności były ogromne- tylko że Rosjnaie słabo te swoje atuty wykorzystywali dopóki nie postawili na dowódców takich jak Żukow

wojsko polskie nie do końca byłoby w sytuacji najeźdźcy w razie ataku: po pierwsze do części żołnierzy przemówiłby argument, że odzyskujemy "swoje" ziemie na wschodzie, po drugie zakładając, że ogólnie walki potoczyłyby się w historycznym kierunku- nasza armia składająca się głównie z piechoty goniłaby dywizje pancerne i zmotoryzowane Niemców (moż kawaleria dałaby radę gdzieniegdzi podgonić i pomóc), którzy co jak co, ale mieliby do Uralu parę kilometrów bliżej w tym scenariuszu, a polskie dywizje byłyby nie do pogardzenia nawet jeśli walczyłyby na poziomie na jakim w historii walczyły rumuńskie czy węgierskie.

Owszem alianci zmieniliby zapewne politykę, ale prawda jest taka, że w sytuacji gdy Niemcy nie są jeszcze w stanie wojny ani pod żadną presją i z Polską po swojej stronie w 1939 wszelka pozycja aliantów zachodnichw ewentualnych negocjacjach z państwymi bałkańskimi byłaby bardzo słaba- bo ci z jednej strony widzą realną wizję buta niemieckiego nad sobą a z drugiej... no właściwie co mogli im zaoferować alianci?

przeciwwskazania do swpółpracy dalejby istniały takie jak zawsze i to po obu stronach. Jakby ZSRR tak się paliło do walki z Niemcami to czemu w 39 ich nie zaatakowało? Do paktu z ZSRR w historii doszło w momencie gdy Anglia sama i bez sojuszników walczyła z potęgą Niemiec, więc wyboru nie miała: w naszym scenaiuszu nie widzieliby oni jeszcze sprawy jako beznadziejnej: sądzę, że wierzyliby, że Francji Niemcy nie zdobędą tak jak im się to nie udało w 1 wojnie światowej i najwyżej podobnie jak w 1wojnie sam front zachodni wtgra dla nich wojnę.

A o co Ci chodzi z tym, że mogliby oferować Stalinowi państwa bałtyckie czy Polskę? Oferować można terytoria, które się posiada czy w których ma się jakieś wpływy: a co alianci mieli do tej części Europy? Taki podział między Niemcami a ZSRR mógł następować, ale tak to te terytoria równie dobrze mogła mu oferować Australia albo Tadżykistan.

Myślę, że pakt antykominternowski nie był najważniejszym elementem polityki Niemiec i był przynajmniej początkowo zawiązany dla celów ideologicznych- potem rzecz jasna zyskał na znaczeniu. Wszystko to nie zmienia oczywiście faktu, że współpraca Niemiec i Rosji wiecznie trwać nie mogła, choć moim zdaniem nie tyle z przyczyn ideologicznych co tego, że oba państwa dążyły do ekspansji w Europie Wschodniej. Pytanie na jak długo byłyby gotowe odłożyć swoje animozjei zajmować się innymi rejonami? W 39 Stalinowi bliżej było zdecydowanie do Hitlera niż Anglii i Francji

argument o doświadczeniu bardzo dobrym, przyznam, że nie pomyślałem o tym. Na pewno doświadczenia z wojny z Polską przydały się Niemcom w planowaniu i prowadzeniu kolejnych kampanii. Jednak wątpie czy bez niej poszłoby im dużo gorzej: atak na Polskę był właśnie uczeniem się na wojnie, a szczególnie wielu błędów Niemcy nie popełnili: nad Bzurą np i dowódctwo i wojska niemieckie się wykazały, myślę, że wiele inych armii by się rozpadło przy tym kontrataku (np radziecka :) )
  Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Ajmdemen

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 21256

PostForum: Historia   Wysłany: Czw Cze 03, 2004 9:46 pm   Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
ciekawy wątek poruszyliście z tym sojuszem niemiecko- polskim. Myślę jednak, że to raczej Niemcy nie miały na nic takiego ochoty- jakby chcieli z nami dobrych stosunków to dyplomacja nie sprowadziłaby się do ultimatum. Inna rzecz co zrobiłaby Polskja, gdyby Niemcy chciały takiego sojuszu- przy poparciu Anglii i Francji możliwe, że odrzucilibyśmy tą opcję, ale nie jestem pewien czy nasze stanowisko byłoby tak jednoznaczne: trochę już wiedzieliśmy, że Anglia i francja zachowują się dość miękko- polityka impeachmentu i olewanie postanowień traktatu wersalskiego. Co by jednak było gdybyśmy się dołączyli do Rzeszy? Myślę, że Oś mogłaby wygrać wówczas wojnę:

1. Nie byłoby wojny na 2fronty o której mówisz Klemens dopóki Niemcy same by jej nie zainicjowały, bo Francja na pewno nie wypowiedziałaby wojny Niemcom
2. Czy wojsko Polskie było takie do banii... w wojnie 1919/1920 samo pokonało Armię Czerwoną także polemizowałbym. Kampania wrześniowa moim zdaniem pokazuje raczej jego siłę niż słabość: zaczęliśmy w beznadziejnej sytuacji- zmuszeni do bitwy granicznej,żeby Anglia i Francja nie miały pretekstu do wycofania się z wojny jak w Czechach- przez co nasze wojska musiały się bronić na rozciągniętym froncie przed przeważającymi siłami przy braku osłony terenu. Co zadziwiające udało się wyprowadzić silny kontratak. Dla porównania armia francuska, liczniejsza, lepiej wyposażona wspomagana przez Brytyjczyków, broniąca krótkiego frontu, mająca osłonę w postaci Linii Maginota i Lasu Ardeńskiego i nie mająca na tyłach ZSRR broniła się krócej od Polaków i żadnego silnego kontruderzenia nie wyprowadziła. Także uważam slogan o słabości polskiej armii w 1939 za nieprawdziwy (poza tym nasza strategia opierała się na założeniu, że Niemcy będą pod silnym naciskiemz zachodu)
3. Polska miała dość silną pozycję polityczną, także nasz sojusz z Niemcami pomógłby im szybciej związać ze sobą państwa, które i tak się z nimi później związały. Nie wiadomo, co by było np z Jugosławią, czy Anglicy zdołaliby przeprowadzić taki sam zamach stanu prrzy tych warunkach (musieliby to zapewne zrobić wcześniej)
4.Niemcy i ZSRR współpracowały przed paktem Ribbentrop- Mołotow a niepocząwszy od niego i korzyści szły w obie strony, także nawet jeśli ZSRR zerwałoby współpracę (w co wątpię), to samo też by na tym straciło
5. Niemcy nie poniosłyby strat z 39, które co jak co,m ale parę miesięcy odrabiali
  Temat: Co zmienić na forum ?
Ajmdemen

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 26635

PostForum: O forum   Wysłany: Czw Cze 03, 2004 9:15 pm   Temat: Co zmienić na forum ?
po co jest rozdział na tbs-y i rts-y na forum? Jak dla mnie to sztuczny podział, lubię pisać ogólnie o strategiach a nie będe pisał w obu działach na raz przecież.
  Temat: ulubione gry :)
Ajmdemen

Odpowiedzi: 62
Wyświetleń: 32265

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Czw Cze 03, 2004 9:08 pm   Temat: ulubione gry :)
wypisujcie listy od najlepszej waszym zdaniem gry (mogą być serie lub inaczej pogrupowane gry- oby logicznie :) ), przy każdej max 1 (no ... 2 :) ) zdanie uzasadnienia, żeby za dużo się tego nie zrobiło :) Może zacznę

1 Starcraft- niesamowita gra do multiplayera, mnogość różnych strategii, pomysłów i wszystkiego :)
2 Axis and Allies- bardzo prosta teoretycznie turówka, ale w trybie multiplayer okazuje się być tak skomplikowana jak szachy
3 Heroes of Might and Magic 3 (2 też w sumie :) )- olbrzymia grywalność i też bardzo fajna na multiplayer
4 alphacentauri/ cywilizacja 1 i 2- klasyka gatunku, każda z tych gier wnosiła coś nowego wnosiła komplikacje, które urozmaicały i dodawały smaczku całości
5 master of magic i colonization- dwa "klony" cywilizacji jednak bardzo pomysłowe i ciekawe, kto wie czy nie lepsze od oryginału
6 3rd Reich- niby prymitywna gra na hexach a jednak zawierała POMYSŁ, który do niej przyciągał, ale gra wartościowa tylko na multi
7 Europa Universalis I i II/ Hearts of Iron- niewątpliwie wielkie osiągnięcie panów z Paradoxu- naprawdę pozwalało się poczuć monarchą
8 Master of Orion 2 - gra przerosła moim zdaniem o niebo pierwszą część i chyb żadna kosmiczna strategia jej zbyt szybko nie przewyższy. AI niestety bardzo słabe, gra najlepsza na multi i bez komputerowych graczy
9 Kozacy- Starcraft to nie jest, ale można Polską zagrać :) . A na serio: historyczny rts w miarę oddający atmosferę epoki i ogólnie dobrze wyważony jest właściwie czymś bezprecedensowym, bo wcześniej zawsze czegoś w takich grach brakowało
10 centurion i warlords2 - gry mojego dzieciństwa :)
11 Risk (1)- bardzo podobał mi się mod ultimate risk, który niestety porzucono w risku2 i który (o ile wiem) był niedostępny w opcji multiplayer. Naprawdę szkoda, bo zmarnował się jeden z ciekawszych moim zdaniem pomysłów

ufff, miało być krótko :) jak komuś chciało się czytać to niech sam zacznie pisać wypracowanie :) albo niech pisze nie czytając :)
  Temat: WESTFALEN
Ajmdemen

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 12122

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Sro Cze 02, 2004 7:35 pm   Temat: WESTFALEN
cicho Radzik- wszystko wszystkim wygadasz i kogo będziemy podbijać?
  Temat: Heroes of might and magic
Ajmdemen

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 16586

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Sro Cze 02, 2004 6:33 pm   Temat: Heroes of might and magic
ktoś pytał o mapki :P oto godne polecenia stronki
http://heroes.mycomport.c...search_maps.cgi
http://www.toheroes.com/myths/maps/new/rmg.htm

miłego grania :)
  Temat: Sztabowy Turniej Szachowy
Ajmdemen

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10146

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Sro Cze 02, 2004 5:12 pm   Temat: Sztabowy Turniej Szachowy
czy możliwe jest jeszcze zgłoszenie się do turnieju- bardzo szybko mogę nadrobić zaległości i wygrać ten turniej :P
  Temat: WESTFALEN
Ajmdemen

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 12122

PostForum: Gry strategiczne - turowe   Wysłany: Sro Cze 02, 2004 5:10 pm   Temat: WESTFALEN
pozdrawiam wszystkich. Jeśli chodzi o firewalla osiedlowego to wystarczy zadzwonić i poprosić, żeby Cię wyłączyli spod ochrony firewalla- nie ma się czego obawiać- takie firewalle są do bani, bo przed niczym i tak nie ochronią, a przeszkadzają często, lepiej samemu zainstalować np kerio lub outposta
 
Strona 60 z 60
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
forum anime, widmo
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 16