gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Polska w UE
Autor Wiadomość
mande 
Pułkownik
Menedżer


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 1166
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Sob Paź 13, 2007 3:30 pm   

Mikiss napisał/a:
prawosławanie [nie wiedziałem jak ich nazwać]


prawosławni :)

Mikiss napisał/a:
Turcy to chyba Islam


Zgadza się - wyznawcy Islamu to muzułmanie.

Nie uważasz, że UE mogłaby właśnie doprowadzić do pojednania sie narodów? Zauważ, że odwieczne spory w trójkącie Francja-WB-Niemcy teraz zostały nieco utemperowane. W założeniu EWWIS i potem EWG i teraz UE jest wzajmna pomoc i budowanie połaczone ze zblizaniem się narodów do siebie.
 
 
   
Poziom: 29 HP   1%   21/2142
   MP   100%   1022/1022
   EXP   84%   79/94
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Sob Paź 13, 2007 7:02 pm   

mande napisał/a:

Nie uważasz, że UE mogłaby właśnie doprowadzić do pojednania sie narodów? Zauważ, że odwieczne spory w trójkącie Francja-WB-Niemcy teraz zostały nieco utemperowane. W założeniu EWWIS i potem EWG i teraz UE jest wzajmna pomoc i budowanie połaczone ze zblizaniem się narodów do siebie.


Ja bym to przypisał raczej po prostu brakowi wojen w ostatnim czasie :)

I jeszcze jedna kwestia, która umknęła wcześniej mej uwadze:

mande napisał/a:

U mnie jest podobnie, lecz jest jeden (co najmniej jeden) problem natury ekonomicznej. Otóż wprowadzeniu EURO zazwyczaj towarzyszy inflacja - sprzedawcy przy zamianie kursowej po prostu podnoszą ceny. Przy obecnej presji inflacyjnej (pchanej przez koszty i ciagnietej przez duży popyt) dołozenie jeszcze tego czynnika walutowego spotęgowałoby inflację. Na to nasz system monetarny musi być przygotowany.
Niewątpliwie EURO ma swoje zalety i dobrze byloby je szybko wprowadzić ;) .


Wprowadzenie Euro nie powoduje żadnej inflacji, to pewien stereotyp. Jedyny rodzaj reakcji sprzedawców to zaokrąglanie cen np. w automatach z kawą.

A gdyby nawet miało to nastąpić, to "nasz system monetarny" nic by nie mógł już w tej sprawie zrobić, bo zostaby przecież zasapiony :)
 
 
   
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
mande 
Pułkownik
Menedżer


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 1166
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Sob Paź 13, 2007 7:22 pm   

Ajmdemen napisał/a:
nie powoduje żadnej inflacji, to pewien stereotyp


Ja słyszałem o naciaganiu cen znacznie w górę przy przeliczaniu. Cóż - być moze to tylko przejściowy efekt dostosowywania się cen do rynku.


Ajmdemen napisał/a:
nasz system monetarny" nic by nie mógł już w tej sprawie zrobić, bo zostaby przecież zasapiony


Mówię o dobrym przygotowaniu się do przyjęcia EURO, a to lezy w gestii właśnie naszego systemu monetarnego :) . Właściwie to zasady przyjmowania do strefy euro wymuszają na nas takie działania :) .
 
 
   
Poziom: 29 HP   1%   21/2142
   MP   100%   1022/1022
   EXP   84%   79/94
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Nie Paź 14, 2007 12:34 am   

mande napisał/a:
Właściwie to zasady przyjmowania do strefy euro wymuszają na nas takie działania :) .


No właśnie- z zasady jeśli już wypełni się kryteria wstąpienia do strefy euro, to jest ok., choć właściwie "ok" nie tyle dla nas co dla innych krajów strefy euro, bo w owych zasadach chodzi o to byśmy nie destabilizowali unijnej waluty- nie są one ustalane z dobroci serca dla krajów aspirujących, co zresztą dobitnie pokazał przypadek jednego z krajów nadbałtyckich (nie pamiętam w tym momencie którego) któremu nie zezwolono na przystąpienie do euro z uwagi na przekroczenie o 0,1% widełek inflancyjnych.
 
 
   
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
FifiCz 
Sierżant
Pinacolada Boy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Kwi 2007
Posty: 408
Skąd: Sława
Wysłany: Nie Paź 14, 2007 11:38 am   

Ale na przykład we Włoszech protestowano przeciw inflacji i wiążącemu się z tym wzrostowi cen po wprowadzeniu euro.
 
 
   
Poziom: 18 HP   0%   0/711
   MP   100%   339/339
   EXP   80%   36/45
Mikiss 
Chorąży


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Lis 2005
Posty: 656
Skąd: Krotoszyn
Wysłany: Nie Paź 14, 2007 12:50 pm   

mande napisał/a:
Nie uważasz, że UE mogłaby właśnie doprowadzić do pojednania sie narodów? Zauważ, że odwieczne spory w trójkącie Francja-WB-Niemcy teraz zostały nieco utemperowane. W założeniu EWWIS i potem EWG i teraz UE jest wzajmna pomoc i budowanie połaczone ze zblizaniem się narodów do siebie.

Właśnie o to chodzi w UE, lecz trochę trudno wyobrazić sobie Zjednoczone Stany Europy. Oczywiście to by była ciekawa wizja, ale bardzo trudna do zrealizowania.
 
 
   
Poziom: 23 HP   0%   0/1225
   MP   100%   585/585
   EXP   35%   23/65
Spider 
Pułkownik


Dołączył: 27 Maj 2004
Posty: 88
Skąd: Koluszki
Wysłany: Pon Paź 22, 2007 1:55 am   

Wzrost cen (czyli inflacja) wynikający z "zaokrągleń" przy przeliczaniu wystąpił co najmniej w kilku krajach Unii.

Utrata złotówki oznacza brak możliwości wpływania na rynek pieniądza - będzie to robił EBC, który będzie brał pod uwagę różne interesy, niekoniecznie nasze.

Nowe kraje UE muszą spełnić wymagania dot. przyjęcia euro dokładnie, natomiast kiedy Francja lub Niemcy złamały wyznaczone reguły to UE tylko pokiwała groźnie palcem.

Czy ktoś może mi napisać jakie będą korzyści z wprowadzenia euro (poza tym że wygodniej wyjechać za granicę na zakupy;)?

Wolny handel i niezakłócona konkurencja zostały usunięte z celów Unii w nowym Traktacie Reformującym, zamiast tego jest społeczna gospodarka rynkowa (czyli socjalizm). To mi się właśnie w obecnej Unii nie podoba - budowane jest socjalistyczne państwo. Co prawda, jako takie jest skazane na przegraną, ale niestety nie nastąpi to chyba bardzo szybko.

[ Dodano: Pon Paź 22, 2007 1:58 am ]
Mikiss napisał/a:

Właśnie o to chodzi w UE, lecz trochę trudno wyobrazić sobie Zjednoczone Stany Europy. Oczywiście to by była ciekawa wizja, ale bardzo trudna do zrealizowania.[/quote]

Niestety zamiast Zjednoczonych Stanów Europy budowany jest Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. I to się już dzieje. Zobaczcie co jest w ustalonym niedawno ostatecznie Traktacie Reformującym.
 
 
   
Poziom: 8 HP   0%   0/159
   MP   100%   76/76
   EXP   36%   7/19
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Pon Paź 22, 2007 4:03 pm   

Spider napisał/a:
Wzrost cen (czyli inflacja) wynikający z "zaokrągleń" przy przeliczaniu wystąpił co najmniej w kilku krajach Unii.

Chodzi o to, że to jest jednorazowa niewielka zmiana (zresztą nie zawsze te zaokrąglenia są "w górę"), która nie ma na gospodarkę wpływu.

Spider napisał/a:
Czy ktoś może mi napisać jakie będą korzyści z wprowadzenia euro (poza tym że wygodniej wyjechać za granicę na zakupy;)?

Najważniejszm jest właśnie niższa inflacja (tudzież niższe koszty zapewnienia niskiej inflacji).

Do tego wielkroć podnoszona kwestia udogodnienia dla firm, których działalność "zahacza" o zagranicę- wprowadzenie euro jest darmowym 100- procentowym ubezpieczeniem przeciwko wahaniom kursów.

Są pewnie i inne, których aktualnie nie potrafię przywołać :)

Nie twierdzę tu zresztą, że euro na 100% jest korzystne (vide moje wcześniejsze posty)- istnieją tu pewne wątpliwości, ale akurat w kwestii polityki monetarnej uważam, że niezależność jest niezbyt korzystna- wiążą się z tym pokusy, ucieleśniane choćby w wołaniach np. Leppera o "obniżenie stóp".

Zaś wprowadzenie euro powoduje, że "nie ma kwestii" i można się skoncentrować na faktycznych problemach zamiast na iluzji, że polityką monetarną można dokonać jakichś cudów.




Odnośnie większej części reszty Twojej wypowiedzi- mogę tylko powiedzieć, że jestem pod wrażeniem serii kategorycznych stwierdzeń (które wielokroć były obszernie dyskutowane na forum) będących jak rozumiem dla Ciebie "oczywistościami".
Ostatnio zmieniony przez Ajmdemen Czw Paź 25, 2007 4:17 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
   
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Sro Paź 24, 2007 8:42 pm   

Spider napisał/a:
Utrata złotówki oznacza brak możliwości wpływania na rynek pieniądza - będzie to robił EBC, który będzie brał pod uwagę różne interesy, niekoniecznie nasze.


Szczerze mówiąc dla mnie "scedowanie" owej kompetencji na organ położony poza granicami RP, choć oczywiście niewolne od wyrażonych przez Ciebie obaw, jest jednym z ważniejszych argumentów "pro" - niestety nie dowierzam na tym polu specjalnie rodzimym politykom, choć NBP miał opinie jednego z najbardziej niezależnych na świecie banków centralnych (tuż za niemieckim), to choćby w trakcie minionych dwóch lat znakomicie było widać, jak bardzo to się nie podoba dużemu gronu krajowych notabli. A podobnie jak dla Ajma (mam nadzieję, że nie nadinterpretuję) silna waluta i niska inflacja są dla mnie wartościami samymi w sobie. Śmiem zaś twierdzić, iż mimo pewnych niepokojących oznak (vide wskazane przez Ciebie) europejscy notable są tu bardziej doświadczeni i wiarygodni.

Spider napisał/a:
Czy ktoś może mi napisać jakie będą korzyści z wprowadzenia euro (poza tym że wygodniej wyjechać za granicę na zakupy;)?


Dla przykładu - usunięcie (dla krajów ze strefy euro) lub widoczne obniżenie (dla krajów spoza tej strefy) jednego z kosztów zagranicznych inwestycji.

Spider napisał/a:
Wolny handel i niezakłócona konkurencja zostały usunięte z celów Unii w nowym Traktacie Reformującym, zamiast tego jest społeczna gospodarka rynkowa (czyli socjalizm).


Usunięte? A "wysoka konkurencyjność"? A co niby ma znaczyć stwierdzenie "Unia ustanawia rynek wewnętrzny" jak nie "wolny handel"? Rzekłbym, iż to idzie nawet dalej, bowiem dotychczas ów był "tylko" celem (czyli czymś, ku czemu należy zmierzać), a nie teraźniejszym faktem. Jeśli już cytujesz, to proszę w całości, diabeł tkwi w szczegółach.

Spider napisał/a:
Niestety zamiast Zjednoczonych Stanów Europy budowany jest Związek Socjalistycznych Republik Europejskich.


Ani Stany Zjednoczone, ani Związek Socjalistycznych Republik - moim zdaniem Unii teraz najbliżej do Konfederacji Europejskiej (na wzór Szwajcarskiej).
 
 
   
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
bobinhool 
Sierżant


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lut 2009
Posty: 169
Skąd: Sieradz
Wysłany: Sob Lut 28, 2009 12:16 pm   

Pierwsze co powinii zrobić po wstąpieniu do Unii to wprowadzić walutę EURO.
 
   
Poziom: 12 HP   0%   0/319
   MP   100%   152/152
   EXP   7%   2/27
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Sob Lut 28, 2009 2:59 pm   

Jakieś argumenty?
 
 
   
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
bobinhool 
Sierżant


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lut 2009
Posty: 169
Skąd: Sieradz
Wysłany: Sob Lut 28, 2009 4:18 pm   

Ajmdemen, Ja nie chcę tutaj wskazywać jakiś Pozytywów i Negatywów ale wg. mnie zdecydowanie lepiej by było ( np.: Ceny Surowców czy Pensje w polsce a niemczech szybko by się porównało, chociaż i tak 4 razy więcej zarobisz w Niemczech niż w Polsce.
 
   
Poziom: 12 HP   0%   0/319
   MP   100%   152/152
   EXP   7%   2/27
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
opowiadania, forum anime
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 15