gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
[Ogólnie] O ekonomicznych grach
Autor Wiadomość
kgrid 
Szeregowy


Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 8
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: Wto Lut 10, 2009 5:53 pm   [Ogólnie] O ekonomicznych grach

Z racji stracenia totalnej weny na Trainza (mój ulubiony symulator kolejowy) i poszukiwania jakiegoś azylu w minione już dla mnie ferie sięgnąłem do swoich ulubionych gier. Co prawda weny nie odzyskałem, ale nie o to w tym chodzi. Tycoony, Gianty itp. to gry gatunku ekonomicznego. Niektórzy nazwą to "grą bez celu", zaś innych to po prostu rajcuje. Przyznam się że zdziwiłem się, gdy utwierdziłem się ile gier tego typu posiadam. Przez ferie przewinęły mi się przez CD-ROM gry takie jak: Airline Tycoon, Restaurant Empire, Hotel Tycoon, Tycoon City czy Traffic Giant a nawet... Beer Tycoon czy Tycoon City. Kolekcję mam większą, ale chwalić się nie będe.

Będąc w tycoonowym transie, a dokładnie w hotelowym zacząłem przeszukiwać internet, co mnie zaskoczyło? Po pierwsze to że wiele Tycoonów na rynek polski nie trafia, kolejna część nie ma swoich Polskich wersji. Ale co najbardziej mnie zdziwiło? Że w Polsce jedyne "centrum" traktujące o grach ekonomicznych ( www.tycoony.org ) wygląda jak jeden wielki syf. Kolejną sprawą jest to że brak w niej jakiejkolwiek aktualizacji.

W głowie Kacperka (czyli mnie xD) zrodził się pomysł, a może by stworzyć takie mini centrum z prawdziwego zdarzenia. Tylko...czy dla 3 graczy i 2 użytkowników forum o tych grach jest sens tworzenia takiego centrum?

Co sądzicie i o moim pomyśle i o grach ekonomicznych? Zapraszam do dyskusji ;)

Jak na chwilę obecną trwa pisanie artykułów, na samo wejście planuję stworzyć mini działy o grach takich jak: Car Tycoon, Hotel Giant, Pizza Connection 2, Ski Park Manager, Traffic Giant Gold oraz Zoo Tycoon 2. W każdym dziale oprócz opisu gry, znajdą się trzy screeny, odnośnik do instrukcji do gry oraz odnośnik do skanu recenzji gry z jakiegoś czasopisma.

I tutaj pytanie do znawców:
Czy wstawianie na serwer oryginalnej instrukcji do gry, w formacie PDF jest dozwolone? Np. taki Hotel Giant. Instrukcja znajdowała się na płycie w formacie PDF. Teoretycznie nic nie jest napisane, że nie można udostępniać tego (instrukcja do gry, nie jest samą grą), ale lepiej się zapytać.

PS: Na stronach internetowych trochę się znam, także o sprawy webmasterskie nie ma się co bać, gorzej z "pomocnikami" xD
 
 
   
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   77%   7/9
meryphillia 
Chorąży


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Cze 2006
Posty: 101
Skąd: Piękna Stolica ;)
Wysłany: Wto Lut 10, 2009 6:25 pm   

Pozdrawiam Trainz'owego kolegę. ;)

Co do zasadności takiego portalu.

Po prostu go zrób jeśli masz ochotę i wenę, a ludźmi się nie przejmuj.
Niestety ale w przypadku tego rodzaju, mniej popularnych gier, ludzie mają złośliwą cechę czytania, ale nie wspomagania, więc z góry licz sam na siebie.
Wiem coś o tym, bo przez trzy lata prowadziłem stronę o serii Combat Mission. ;)

Osobiście z chęcią sam będę "niewdzięcznym" czytaczem takiej strony, bo od czasu do czasu gram w kilka podobnych tytułów (najczęściej chyba będzie to "Industry Giant II") i z chęcią dowiem się o jakichś nowych, które może mnie zainteresują na tyle by je kupić. :)

Co do udostępniania instrukcji w formacie .pdf chyba jest to niedozwolone raczej.
Najlepszym wyjściem będzie mejl w tej sprawie do Polskiego wydawcy czy nawet tego zachodniego i dopytanie się w tej materii.
 
 
   
Poziom: 9 HP   0%   0/193
   MP   100%   92/92
   EXP   5%   1/20
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Wto Lut 10, 2009 9:15 pm   

kgrid napisał/a:
Czy wstawianie na serwer oryginalnej instrukcji do gry, w formacie PDF jest dozwolone? Np. taki Hotel Giant. Instrukcja znajdowała się na płycie w formacie PDF. Teoretycznie nic nie jest napisane, że nie można udostępniać tego (instrukcja do gry, nie jest samą grą), ale lepiej się zapytać.


Na 99,9% jest napisane - małym druczkiem, "all rights reserved" tudzież bardziej lokalnie "wszystkie prawa zastrzeżone". Że nie wspomnę o ustawie o ochronie praw autorskich. A więc - NIE, nie możesz.

Ale... zawsze jest ten 0,01% - najlepiej byłoby za radą Meryphilii napisać maila do wydawcy, kto wie, może wyrazi zgodę, mimo że początkowo jej odmawiał. Zresztą czas czyni swoje.

Odnośnie dalszych szczegółów prawnych - zachęcam do skorzystania z PW. Nie obiecuję, iż odpowiem od razu (nie do końca panuję nad swym czasem), ale że odpowiem, możesz być pewny:)

A co do idei mini-serwisu - moje doświadczenia "odbiorcy" wskazują, iż niestety takowe szybko upadają, a to ze względu na wypalenie twórcy, który musi się zmagać z największymi głupotkami w miejsce zwykłego pisania tekstów etc. Zabrzmieć to może dla Ciebie wręcz propagandowo, ale czy nie byłoby lepiej - w dobie rozwiniętego Google'a - po prostu dołączyć do ekipy współtworzącej Sztab VVeteranów? Od strony technicznej właściwie wszystko jest już gotowe, utworzenie podforum zajęłoby dosłownie chwilkę, a dobrych artykułów nigdy zbyt wiele. Że nie wspomnę o tym, iż dzięki naszemu wysokiemu pozycjonowaniu znacznie łatwiej będzie tu userom trafić, niż na jakąś nową stronkę. Jakby co - także zachęcam do skorzystania z PW.
 
 
   
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
kgrid 
Szeregowy


Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 8
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: Wto Lut 10, 2009 11:36 pm   

Ten 0,01% to zawsze więcej niż zero :mrgreen: . Z racji że już jeden serwis mam we władaniu (jeden z największych w Polsce o grze Trainz Railroad Simulator 2004) wiem że jednak 90% trzeba robić samemu, zaś ten kawałek zostaje na różne "niespodzianki". Bo nie ma co na innych liczyć.
Co do ów mini - serwisu. Idea jest taka że byłby to jedyny taki serwis w polsce. Gry ekonomiczne są dość specyficznym gatunkiem i miłośników Tycoonów za dużo nie ma. Więc jednak byt strony jest taki niepewny. Zresztą widzę po odpowiedziach na forach (m.in. na gram.pl) ... przez kilka dni ledwo kilka odpowiedzi. Gdy zaś o GTA w dzień przybywa kilkanaście postów. Prawa "gatunku" czy też "subgatunku".
Tycoon Center w pierwszym zamyślę miało być centrum informacji o grach ekonomicznych, gdy zobaczyłem ile sam takich gier posiadam (28 sztuk + wiele dem) wesoło nie było. Akcję "propagandową" rozpoczełem, zgłosiło się do pomocy, czy to do pisania artów, czy po prostu do "cos robienia" hmm... dwie osoby, z czego wiem ze jedna sprawe olała, a druga oleje. Jednak coś mnie skłania do spróbowania, aczkolwiek wiadomo że strona to strona, forum to forum. Wszystko jest kwestią uzgodnienia, propozycję rozważę. Bo jednak mam świadomość że samemu dużo nie zdziałam, a próba pozyskania ludzi dużo nie dała. I nie chodzi tutaj o wypalenie, lecz typowy zastój w interesie, czyli popularne "2 posty, 3 userów" na forum, na stronie cisza...a odwiedzin troche więcej...

Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi
Licze na więcej komentarzy :D
 
 
   
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   77%   7/9
elfor 
Szeregowy
Empire Earth 1' fan


Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 12
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Lut 11, 2009 9:45 am   

Teraz już wiem czemu swego czasu tak trudno mi było cokolwiek znaleźć na temat Industry Giant II. Jakąś stronę gdzie fani strategii ekonomicznych się zbierają. A ja chciałem grać w IG II przez Internet hmm...
Pozdrawiam
 
 
   
Poziom: 2 HP   0%   0/30
   MP   100%   14/14
   EXP   25%   2/8
kgrid 
Szeregowy


Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 8
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: Sro Lut 11, 2009 6:20 pm   

Co do stron o konkretnych seriach, to chyba jedyna takowa traktująca o jakimś Tycoonie to Airline Tycoon Hangar ( http://airlinepl.info/ ). Ale strona i tak umiera śmiercią naturalną. A najlepszym sposobem na pogranie sobie przez sieć...to po prostu wbijanie na serwer i liczenie na trochę szczęścia.

Tak to niestety jest.

Pzdr
 
 
   
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   77%   7/9
Alabastr 
Kapral
Sokrates friends


Dołączył: 09 Lut 2009
Posty: 57
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro Lut 11, 2009 6:38 pm   

Walne swój pierwszy post tutaj :mrgreen: .

Przejde do rzeczy. Odnośnie gier strategiczno-ekonomicznych to chciałbym zareklamować gry Sierry takie jak Zeus-Pan Olimpu, Cezar III oraz Faraon. Każde z nich to budowanie antycznego miasta. Grałem we wszystkie chociaż najbardziej spodobał mi się Zeus.
Jest to cos w rodzaju SimCity, lecz tu masz większy wpływ na rozwój i kierunek miasta.
Polecam ją wszystkim budowniczym :wink: .
 
   
Poziom: 6 HP   0%   0/104
   MP   100%   49/49
   EXP   42%   6/14
kgrid 
Szeregowy


Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 8
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: Sro Lut 11, 2009 9:50 pm   

Gry tego typu już takimi ekonomicznymi grami nie są. Gry ekonomiczne to raczej prowadzenie biznesu itp.
Ale Faraon też jest mocną grą ;D Zapraszam chętnych do pomocy w budowie takiej stronki, na chwile obecną mam zaczynam coś tam pisać pokrótce, mam nadzieje że Sztabowicze pomogą i udostępnią swoje materiały ;)

Pozdrawiam:)
 
 
   
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   77%   7/9
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Czw Lut 12, 2009 12:49 pm   

kgrid napisał/a:
Gry ekonomiczne to raczej prowadzenie biznesu itp.


Dawno, dawno temu, w czasach mej młodości:), przez pojęcie "gier ekonomicznych" rozumiało się pozycje takie jak Capitalism etc., czyli przeznaczone już dla prawdziwych hardcore'owców i miłośników tabelek Excela. Wszelkiej maści tycoony nie podpadały pod te pojęcie. Ale to było dawno temu:)
 
 
   
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
kgrid 
Szeregowy


Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 8
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: Czw Lut 12, 2009 4:23 pm   

Pojęcie "gry ekonomiczne" ewaluowało ostatnimi czasy. Racją jest to że Capitalism II to najlepszy przedstawiciel tego gatunku, jeśli chodzi o rozbudowanie silnika ekonomii. Niestety już grafika tak się nie udała.
Dobrym ekonomem wg. mnie jest Hotel Giant, troche monotonny, aczkolwiek ma dość szeroko rozbudowane różne statystyki itp. Industry Giant II też miło wspominam. Także pojęcie względne. Obecnie jestem na etapie wtórnego grania w Beach Life ;)
 
 
   
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   77%   7/9
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
recenzje anime, fanfiki
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 16