gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
A propos Great Invasions: Mroczne Wieki
Autor Wiadomość
PAK 
Chorąży
Paweł


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Sty 2006
Posty: 179
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Sie 16, 2006 12:44 pm   A propos Great Invasions: Mroczne Wieki

Ciekawa zapowiedź autorstwa Mande. Dodam od siebie parę groszy, bo trochę się bawiłem Wielkimi Inwazjami. Teraz czekam na polskie wydanie.
Gra w wielu aspektach bije na głowę EU2 i EU:Mroczne Wieki stopniem skomplikowania. Kwestie dotyczące religii są potężnie rozbudowane. Warto też wspomnieć o systemie "stratagem", czyli kart z losowymi zdarzeniami, które można wykorzystywać w dowolnym momencie. Mają one charakter militarny, religijny, ekonomiczny i dyplomatyczny. Stratagemy generują się w trakcie gry, wybaczcie, ale w tej chwili nie pamiętam dokładnie w jaki sposób.
Poziom skomplikowania gry podwyższa możliwość kontrolowania kilku narodów naraz (chyba maksymalnie 5 czy 6). Kolejna ciekawostka - narody mogą upadać i zanikać podczas gry, i jest to zupełnie obiektywny proces, na który gracz nie ma do końca wpływu. Po prostu w grze jest proces "starzenia" się narodów. Im większe, potężniejsze, starsze, państwo, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych zjawisk, mogących prowadzić do rozpadu państwa. Więc nie cieszmy się, że jakieś plemię gockie doprowadzimy do poziomu kontynentalnego imperium, bo po pewnym czasie to imperium może i tak upaść w proch i pył, jak Rzym.
Gra prezentuje zróżnicowany poziom rozwoju cywilizacyjnego - inaczej się gra barbarzyńcami, inaczej narodami cywilizowanymi - inne są możliwości ekonomiczne, dyplomatyczne, militarne. Oczywiście plemię barbarzyńskie przy odpowiednim prowadzeniu może się ucywilizować. Odwrotny proces chyba nie jest w grze możliwy ;-)
A propos podobieństwa do serii EU - nic w tym dziwnego. Autorem Inwazji jest Phillippe Thibaut, człowiek który "maczał palce" w tworzeniu oryginalej, planszowej EU. Nawiasem mówiąc, seria EU w wydaniu Thibaut już niejako cofnęła się do czasów starożytności. Poprzednim produktem Phillipa Thibaut był bowiem tytuł "Pax Romana", gra osadzona w realiach Republiki Rzymskiej i początku Cesarstwa (od 275 r. pne gdzieś do pierwszego wieku naszej ery), z systemem analogicznym do Inwazji. "Pax" poniosła jednak klęskę, gra była tragicznie nieodpracowana technicznie, wydawca miał w nosie graczy, pojawiła się jedna łatka, po czym gra wyzionęła ducha. A szkoda.
Śpieszę zapewnić, że Inwazje są pozbawione takich problemów, chociaż interfejs mógłby być nieco lepiej dopracowany - kiepsko wygląda system zarządzania wiadomościami, nie ma możliwości ustawienia by każda wiadomość powodowała pauzę, trzeba ręcznie tłuc w przycisk "pause". Jeden ze scenariuszy rozpoczął mi się istnym kociokwikiem dyplomatyczno-wojennym. Kontrolowałem chyba 4 państwa (Ces Zachodnie i Wschodnie, Franków i coś tam jeszcze), pojawił się pierwszy komunikat o czymś tam, spauzowałem grę, a jak ruszyłem ponownie to wyskoczyło chyba ze 20 komunikatów naraz, w rezultacie dałem ponownie pauzę, metodycznie przeczytałem wszystko i doszedłem do konkluzji, że cały znany świat rozpoczął wojnę totalną.
Nie znaczy to, że w ogóle nie ma możliwości zarządzania komunikatami - są jak najbardziej, ale mniejsze niż w grach Paradoxu. Wyszło już jednak kilka łat (ostatni to wersja 1.06d), więc mogły pojawić się jakieś zmiany.

Kilka uwag do polskiego wydania - polski tytuł jest idiotyczny, IQ Publishing MUSIAŁ koniecznie "podczepić" się pod EU:Mroczne Wieki. Tytuły: "Wielkie Inwazje", "Inwazje Barbarzyńców" czy "Era Inwazji"; wystarczyłby w zupełności, a fani systemu znanego z EU i tak by się do gry dorwali, nie trzeba im nachalnie narzucać skojarzeń z podobnym tytułem innego producenta i wydawcy. Swoją drogą jak to się ma do kwestii zastrzeżonego znaku towarowego, czy coś w tym stylu?
Niepokoi mnie kwestia lokalizacji - zobaczymy jak będzie z instalowaniem łat, nie sądze, żeby Philippe Thibaut Studio nagle wydało polskie wersje uaktualnień (chociaż jest na przykład wersja rosyjska). A łaty angielskie mogą być niekompatybilne z polską wersją gry... Planuję kupić grę, ale dopiero gdy zobaczę potwierdzenie, że nie ma problemu z uaktualnianiem programu.
Jakby ktoś szukał głównej strony gry to proszę się udać tu: http://www.great-invasion...p?Location=Home ; strona http://www.great-invasions.com/ nie działa (ktoś uprzedził producenta gry i wykupił domenę, teraz czeka na kupca...)

[ Dodano: Wto Wrz 05, 2006 2:09 pm ]
Wydanie było zapowiedziane na 30 sierpnia, termin dotrzymany, ktoś już kupił Inwazje? Jeśli tak to jak prezentuje się polska wersja?
 
 
   
Poziom: 12 HP   0%   0/319
   MP   100%   152/152
   EXP   44%   12/27
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
widmo, recenzje anime
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 16