gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: mande
Sro Kwi 11, 2007 4:59 pm
"Piszcie programy!!"
Autor Wiadomość
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 10:50 pm   "Piszcie programy!!"

Ponad 30 lat temu Jerzy Giedroyc, redaktor paryskiej "Kultury", zaslynal wsrod polskich opozycjonistow haslem: "Piszcie programy!" Jak to z Polakami bywa, wszyscy popukali sie w czolo, wszak Polska tkwila w okresie wczesnosredniego Gierka i nikomu sie nawet nie snilo, iz ow dziwaczny twor, jakim byla PRL, upadnie w ciagu 15 lat... Tak wiec gdy zniknal wspolny wrog i nie bylo juz mowy o jakiejkolwiek jednosci w gronie bylych opozycjonistow od razu daly znac o sobie roznorakie rozdzwieki. O dziwo dotyczyly one jednak przede wszystkim stosunku do okresu minionego, powszechny byl brak jakiejs wiekszej wizji nowego panstwa, idei, ktora moglaby przyciagnac ludzi, stanowic fundament nowej, juz suwerennej, panstwowosci...

Od 15 lat mamy do czynienia ze spektaklem tzw. programow negatywnych, ktore zadnymi programami wlasciwie nie sa, gdyz glosza one wciaz likwidowanie, usuwanie itp.( tu takze kwalifikuje sie "wizja" IV RP braci Kaczynskich, ktorzy nie mowia, jak ma ona wygladac, a tylko wskazuja na koniecznosc zniszczenia III RP...), nie przedstawiaja zas zadnego panaceum, zadnych prawdziwych rozwiazan.

Dlatego apeluje do Was, przyszloscio narodu, byscie przedstawili wlasne pomysly na przyszle zmiany, wskazanie na elementy, ktore Waszym zdaniem przyczynilyby sie do polepszenia doli, zagwarantowaniu nam swietlistej przyszlosci. To nie musza byc rzeczy wielkie, szalenie wazne sa wszak detale, ale niech beda KONKRETNE i REALISTYCZNE!!

Czekam na Wasze pomysly!! Z gory uprzedzam, iz sam wcale nie widze zadnego jasnego rozwiazania, z pewnoscia nie bede przemawial jak medrzec z gory( co czasami wszak mi sie zdarza:))), sadze, ze ta dyskusja bedzie bardzo rozwijajacym cwiczeniem intelektualnym!
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 3:19 pm   

moje postulaty byłyby następujące- zmniejszenie podatków, szczególnie tych windujących w górę koszty pracy- to właściwie jedyna metoda, by w miarę szybko zwalczyć bezrobocie. Niestety trzeba by było obciąć przez to wydatki, ewentualnie zwiększyć deficyt (choć tutaj nie możemy sobie na za wiele pozwalać po wkroczeniu do UE). Ale pola do cięć w wydatkach można szukać w rentach, które podobnież w połowie przypadków są przyznane niesłusznie.

Wydaje mi się, że trzeba coś zrobić z służbą zdrowia, ale nie widzę tu innej metody niż po prostu zlikwidowanie jej, poza usługami bezpośrednio zagrażającymi życiu. Opiekę zdrowotnę przejąłby zapewne w większości wypadków pracodawca, gorzej z nie mającymi pracy. Prawda jest taka, że większość ludzi choruje i więcej sensu widzę w przekazaniu biedniejszym pieniędzy przez bezpośrednie transfery, by mieli czym zapłacić za prywatne leczenie niż państwowa "bezpłatna" służba zdrowia, w którą ile nie zainwestować, to nic z tego nie będzie. Ale pewnie są jakieś rzeczy, których nie dostrzegam :)

Inną koniecznością jest zniesienie biurokracji niszczącej firmy- właściwie można pokusić się o stwierdzenie, że nie mamy w Polsce wolnego rynku. Na początku lat 90. można było o wiele łatwiej założyć firmę- z drugiej strony prowadziło to do nadużyć. No cóż, jak to często bywa trzeba szukać "złotego środka"- na pewno nie można oddawać tylu decyzji w ręce urzędników i wymagać tylu dokumentów, bo małym firmom nie daje to szans.

Ostatnią moim zdaniem koniecznością jest wyminienie naszej palestry, którzy w większości wywodzą się ze starego systemu i są często uwikłani w różne "nieczyste sprawy". Nie mam jednak za bardzo pomysłu na zmienienie tego stanu rzeczy (nie da się ich po prostu zwolnić)

Oczywiście problemem są nie tylko sędziowie, ale samo prawo, które często jest niejednoznaczne, co zagraża stabilności, stwarza poczucie zagrożenia- tu również zmiany będą dość żmudne.

I ostatnia kwestia- również związana z prawem (ale się uczepiłem)- trzeba przyspieszyć procedury, w USA szybkość zapadania wyroków wpływa bardzo pozytywnie zarówno na gospodarkę jak i na społeczeństwo. Czyli trzeba po prostu zatrudnić więcej sędziów :)
 
 
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Filo
Kapral


Dołączył: 15 Sty 2005
Posty: 26
Skąd: Starachowice
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 10:13 pm   

:)
Z pierwszym postulatem zgadzam sie nawet w 120% :) Ztym małym wyjątkiem ,że zdjął bym całkowicie podatki z małych i średnich przedsiębiorstw ,aby dac im rozwinąć skrzydła ,a zato nałożył bym podatki na wielki sieci supermarketów i inne zachodnie giganty . Bo pocóż zachęcać nam zachodniego inwestora ? nie lepiej stworzyc własnego ? ja w takim działaniu widze tylko zyski ponieważ jeśli "giganci" wycofali by się z rynku to zrobiło by sie miejsce dla nowych firm i zapewne zmniejszyło by się bezrobocie . Jeśli pozostali by na rynku to też by nie zaszkodziło bo płacili by ładniutkie podatki ( które jak sie teraz orientuje albo są bardzo małe ,albo płyna do państw z których pochodzą owe firmy ) .

Biurokracje oczywiście trzeba zmniejszyć , ale tylko tą zbędną i ( nie wiem jak jeszcze ) zwalczyc korupcje . Po poprzednim systemie ludzie sa przyzwyczajeni że wszystko da się "załatwić" :(

Co do "palestry" to bym się jej pozbył bardzo prostym sposobem :
Senator/poseł zarabiał nie (poprawcie jeśli sie myle ) 10,000 zł ale średnią krajową , czyli powiedzmy 1000zł . Przy takiej stawce podejżewam że stara ekipa by zrezygnowała z tej fuchy :) I nie siedzieli by tam dla kasy . Inną sprawą jest to że dostają mocno w łape (zapewne ) ale to by sie dało ukrucić przez kontrole stanów kont ludzi "u władzy " . Mieli by zakaz posiadania dodatkowych dochodów (wiem że jakoś by to ktoś obszedł :( ) , ale może by to coś dało .
Pozatym dało by to jakieś 4-5 mln zł oszczędności rocznie , jeśli nie więcej .

Oj sędziów by się przydało :) Tym bardziej że jest (Jak zwykle jak mi sie zdaje ) duże bezrobocie wśród śedziów . Podwyższył bym tez koszt spraw zakładanych np. przeciwko sasiadowi , bo one istnie zapychają sądy.

Co do służby zdrowia niestety nie moge się z tobą zgodzić . Jeśli państwo sie tym nie zajmie to kto ? Jeśli zostanie sprywatyzowana , to ceny leczenia znacznie wzrosną . Zresztą kto kupi zadłurzone szpitale ?
Nie wiem jak ten problem rozwiązać . Wytłumacz mi prosze twoją koncepcje .

Pozdrawiam
 
 
Poziom: 3 HP   0%   0/44
   MP   100%   21/21
   EXP   88%   8/9
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Czw Mar 17, 2005 11:06 am   

Cóż- jeśli państwo przestałoby zapewniać bezpłatną służbę zdrowia prywatne koszty leczenia spadłyby (choć rzecz jasna i tak byłyby dość wysokie), gdyż obecnie prywatne leczenie zapewnia sobie tylko zamożna część społeczeństwa- więć po prostu nie opłaca się obniżać cen. Gdyby biedniejsi nie mogli korzystać z bezpłatnych usług, byłoby celowe obniżyć ceny (zapewne kosztem niższej jakości, ale i tak będzie lepsza niż obecnie), by zdobyć takowych "klientów". Zadłużone szpitale będą musiały upaść ale w ich miejsce powstaną nowe- skoro na leczeniu można robić pieniądze, to znajdą się chętni by je robić i założą szpitalę i (w przeciwieństwie do państwa) będą dbali o efektywność- jak również będą się starali by pacjenci przychodzili do nich jak najczęściej, a nie (tak jak to robią obecnie) jak najrzadziej. Zostawić trzeba będzie tyle szpitali, by pogotowie mogło funkcjonować i zostawić fundusze na szczepienia, etc Czyli tylko to co niezbędne i co byłoby możliwe do opłacenia, a nawet można by było obniżyć składkę zdrowotną, a resztę zaoszczędzonych pieniędzy dać przez transfery biednym, by mieli się za co leczyć.
 
 
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Backside 
Major
JazzFunk Planeta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 842
Skąd: Z planety Melmaq
Wysłany: Czw Mar 17, 2005 9:50 pm   

Po pierwsze podatki.
Jestem totalnie przeciwny takim "skrajnie progowym" czyli b. wysokei stawki dla najbigatszych. Wydaje mi się, że podatek liniowy będzie najsłuszniejszy. Wiele osób podchodziło bardzo sceptycznie, ale w przypadku Słowacji ów podatek znacznie poprawił jej sytuację (a ogólnie nasze sytaucje chyba nie są zbyt odmienne). I, majac u władzy mądrych ludzi oraz dobrych ekonomistów, budżet na pewno się zamknie,

Jestem również za prywatyzacją słuzby zdrowia. Po pierwsze dlatego, że prywatyzacja (chociażby połowiczna) spowoduje przyjazd różnych frim medycznych do Polski, a kilka firm to juz konkurencja, a ta jak wiadomo jest walką o klienta poprzez jakość i ceny usług. Tak więc przewidywałbym, ze standard klinik i szpitali znacznie się by podniósł (i oby to się przejawiło po personelu :])Wielu ludzi boi się o pieniądze. A ja uważam, ze jest to proste - nie płacimy na służbę zdrowia, bo jest prywatna, więc mamyt więcej pieniędzy w kieszeni i te przeznaczamy na ubezpieczenia wykupywane w firmach medycznych. Bo rzeczywiście koszty pojedynczych zabiegów nie są tam tanie, ale ubezpieczenie to inna rzecz.

Edukacja... Po pierwsza zmiana reformy :]. Forumowa "starszyzna" ;) raczej tego odczuc nie mogła, ale ja, jako "drugi rocznik testowy" - tak. Po pierwsze są to zmiany, od których trudno sie odzwyczaić. Jak nauczyciel, który od lat uczy przedmiotu do matury 4 lata, ma to nagle zrobić w 3? Moze i nie są to moje słowa, ale jest w tym dużo prawdy. Chodze dopiero 1,5 roku do liceum, za rok matura i miesiąc , a ja nie czuje się jakoś bardzo mądry :/. Tem czwarty rok jest naprawdę nardzo przydatny.
A najgorsza jest przepaść. Mówię to juz z własnych doświadzeń - w gimazjum miałem z polskiego same piątki, podczas gdy na pierwszej pracy w LO cała klasa dostała pały... To daje troche do myślenia. A więc 8 lat podstawówki i 4 LO, może ew. 5 lat podstawówki, 3 gim i wtedy 4 LO.
Po drugie: podoba mi się stary pomysł Korwina-Mikke. A co w nim chodzi? Przede wszytskim o to, że rodzice nie płacą podatków na szkolnictwo, a dostają niewymienialne bony szkolne. Załózmy, że państwo płaci za takiego ucznia 300 zł, to dostajemy bon za 300 zł. I teraz wybieramy sobie albo zwykłą szkołę, płacąć tam tymi bonami, albo jakieś wyspecjalizowane, które mają np. zaawansowane szkolennictwo komputerowe, jazdę konną i te sprawy - i do tych szkół składamy bon i dopłacamy jak do prywatnej.
Wydaje mi się, że jest to uczciwe i godne uwagi.

Ktoś tu mówieł o biurokracji, chociaż niezbyt precyzyjnie :].
Ja jestem zalikwidacją większości dziwnych urzędów i rad. W życie nie słyszałem o "komitecie ds troski o radio Maryja". Co to jest?? I może jeszcze bierze za to kasę, z racji bycia urzędnikiem???

Niech będą jakieś wiece, prezydia, zgormadzenia, ale w Polsce jakoś chcą na siłę obstawić centralne władze wielokrotną linią zaporu przez kupę malutkich związków, państwowych fundacji itp ;pCzy interesowaliscie się kiedys olimpiadą? To pewnie widzieliście, że tak każdy ma swojego działacza, a bardziej ich kilku, do tego jakieś urzędy, ludzie nie-wiadomo-po-co-?, a kasa leci.Ostatnio zbudowali niedaleko mnie w Warszawie jakąś olimpijską "plazę". Ogromny partamentowiec z przeszklanymi oknami, kupa powierzchni. Tysiące biur olimpijkich i chyba jeszcze więcej do wynajęcia(!)
To przeparaszam bardzo, ale czy państwo buduje organizacje sportowe budują budynki po to, aby się wzbogacić ??A tak w mojej opinii, to powinni się po domach spotykać, czy wynajmować jakieś biura (mówię o szeroko rozumianych "działaczach" w centrum miasta) a roztrowoniąną kasę wydać na nową halę, basen czy zbierać na porządny stadion...

To na razie tyle, pewnie coś jeszcze mi przyjdzie do głowy :]
 
 
Poziom: 26 HP   1%   16/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   3%   3/78
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
anime, opowiadania
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 16