gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Nigdy wiecej?

Czy Polacy sa antysemitami??
Tak
62%
 62%  [ 5 ]
Nie
37%
 37%  [ 3 ]
Głosowań: 0
Wszystkich Głosów: 8

Autor Wiadomość
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Wto Sty 25, 2005 4:50 pm   Nigdy wiecej?

Doslownie lada dzien bedzie miala miejsce 60 rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz, co miedzy innymi ma zaowocowac uroczystosciami z udzialem wielkich tego swiata, roznorakimi konferencjami itp. Ale w naszym rodzimym piekielku od razu musza rodzic sie z tym wszelkie mozliwe negatywne emocje. A to wytykamy Niemcom falszowanie historii, a to przypominamy wszystkim narodom swiata nasze oburzenie z tytulu nazywania owego obozu "polskim", zawieruche z krzyzami na zwirowisku( a co najciekawsze w zwiazku z tym, dostrzeglem pewna ciekawa tendencje [auto]cenzorska w mediach, w ktorych masowo mowi sie tylko o polskich ofiarach, jak i minimalizuje liczbe ofiar zydowskich - ktora "spada" z 2 milionow sprzed tygodnia do poltora-jednego obecnie).

Wszyscy Polacy jak jeden maz oburzaja sie na jakiekolwiek aluzje o istnienie czegos takiego, jak polski antysemityzm. Jednoczesnie dzisiaj w trakcie pisania egzaminu, w momencie kryzysu:))) zaczalem czytac krzeselkowe "grypsy". Bylem doslownie zaszokowany niektorymi wierszykami, gdzie jeden konczyl sie np. slowami: "Uratowac nas moze tylko Waffen SS". Niby uniwerek, niby studenci niby dosc oczytanego kierunku - a tu takie cos...

Jak to jest z nami Polakami, naszym antysemizmem?? Czemu bronimy tak ksiedza Jankowskiego( ktorego kazanie mialem raz watpliwa przyjemnosc sluchac)? Jak jest z tym w Waszym otoczeniu? Ewentualnie jakie srodki zaradcze na to widzicie? I czy naprawde jest to problem??


---
"Nigdy wiecej" - napis na pomniku w Treblince
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Hipolit
Sierżant
Imperial Guard


Dołączył: 29 Gru 2004
Posty: 140
Skąd: %systemroot%
Wysłany: Wto Sty 25, 2005 5:18 pm   

Ja zadam pytanie inaczej Klemensie.

Czy TY jestes antysemita?

Co to jest antysemityzm?

Czemu zadales to pytanie?

Odpowiedz prosze na te pytania.

Nie biore udzialu w twojej ankiecie gdyz uwazam ze zawiera ona blad popelniony u podstaw. A mianowicie pytanie jest zle sformulowane. Ujete w sposob nazbyt dzis medialny.

Czym jest antysemityzm... slowo dzis na rowni popularne jak tolerancja. Jak wiemy np. arabowie tez sa posadzani o antysemityzm, co zawiera w sobie sprzecznosc, gdyz sugeruje ze sa oni anty w stosunku do siebie samych gdyz tez sa semitami...

A wracajac na nasz grunt uwazam, ze stwierdzenie Polacy sa antysemitami, nic dla mnie nie znaczy. Rownie dobrze moglbym stwierdzic ze semici sa antypolakami. Dla mnie nie istnieja takowe sztuczne, jak to juz podkreslilem medialne podzialy, na tych biednych semitow, oraz cala reszte antysemitow, oraz zagubionego w tej calej terminologii przypadkowego przechodnia.

Wszyscy wiemy ze i wsrod Polakow, jak i Niemcow, zydow i tak dalej, mozna natrafic na ludzi dobrych zlych, hamow oraz serdecznych obywateli. Jaki jest wiec sens bawic sie w generalizacie typu: polak = antysemita, zyd = ofiara holokaustu...

Jest to zjawisko wysoce szkodliwe. Efekty tego mieszania sa widoczne dzis.

W kolo rzucana sa hasla zarowno z jednej jak i z drugiej strony... obie strony sa tak samo w bledzie jak i maja tez swoje racje.

Nie staram sie tu bynajmniej rozmyc odpowiedzialnosci za przeszlosc ale spojrzmy.

Dzis druga wojna na zachodzie czy nawet i u nas kojarzona jest z mordowaniem zydow. Ofiary totalitaryzmow europejskich z XX wieku zostali podzieleni na wazniejszych, tych o ktorych nie wolno zapomniec, czyli ofiary holocaustu oraz na cala reszte... czy to ofiary polskie, rosyjskie, ofiary komunizmu oraz wszelkie inne zycia ludzkie zabrane przedwczesnie z tego padolu...

To jest dla mnie dziwne... czemu nastapil podzial ofiar, skoro smierc z rak niemcow w czarnych mundurach dla kazdego byla rowna, tak samo bezsensowna i niepottrzeba oraz okrutna. To pytam czemu pamiec o ofiarach jest zroznicowana, czemu o jednych mowi sie wiecej, o innych mniej, czemu do dzis ktos stara sie kosztem tamtych ofiar cos dla siebie wygrac w sposob bardzo perfidny, poprzez sklucanie dzisiaj zyjacych? Pytam czemu badz komu takie drapanie ran, wzbudzanie kolejnych nikomu niepotrzebnych scysji ma sluzyc?

Odpowiedzi na powyzsze pytania nie znam...

Wracajac do tego cos powiedzial Klemensie. Uwazam osobiscie ze nalezy mowic kto to byli nazisci, hitlerowcy, ze to byli niemcy, ludzie tacy jak ja, jak ty, jak kazdy inny. Ze nie wzieli sie oni z nikad. Ze to samo i dzis moze sie zdarzyc, bo to jest w ludziach... moze dzis uspane, ale jest. to nie marsjanie ci hitlerowcy, to byli ojcowie, matki, synowie, studenci.... To byli ludzie! Nie maszyny do zabijania. A ich ofiarami byli przede wszystkim inni ludzie, a nie ofiary holucaustu.... Takie nadawanie patetycznych metaforycznych nazw, w stylu nazista, jest zle.. oddala to od nas rzeczywistosc, usypia nasza czujnosci i powoduje zbedne emocje.... tracimy poczucie rzeczy istotnej...

Serdecznie pozdrawaim

Hippo
 
 
Poziom: 10 HP   0%   0/230
   MP   100%   110/110
   EXP   90%   20/22
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Wto Sty 25, 2005 5:20 pm   

Już parę rozmów z Tobą na ten temat prowadziłem Klemens, więc mnie j więcej znasz moje stanowisko, a co do tego czy Polacy ogólnie są antysemitami... Źle stawiasz pytanie- niektórzy są, niektórzy nie. Tak samo, mógłbyś spytać czy są głupi albo coś innego- ale rozumiem, że ma chodzić o ogólne wrażenie odnoszone przez odpowiadającego na pytanie, więc ok, ja co prawda takiego "ogólnego" wrażenia nie mam- ale może mają je inni... Natomiast dziwi mnieto przywiązanie do ciągłej dyskusji o jednym narodzie i stosunku reszty świata do niego, wzbudza to moją ogólną niechęć (to pewnie przejaw antysemityzmu), bo jest to domaganie się przyznania im wyjątkowego statusu, czyli dyskryminacja innych. Czemu nie pytasz czy jesteśmy rasistami, rusofobami, etc tylko akurat o to
 
 
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Wto Sty 25, 2005 7:40 pm   

Hipolit napisał/a:
Czy TY jestes antysemita?


Hmm, dobre odbicie pileczki:)). Aczkolwiek ja sie nigdy nie krylem ze swymi pogladami - moze filosemita nie jestem, aczkolwiek uwazam, iz Zydzi mieliby bardzo korzystny wplyw na nasze spoleczenstwo, gdyby im tylko pozwolono. Prawda jest taka, ze w stopniu, ktory uczciwie moglbym okreslic jako dobry, znam tylko jednego przedstawiciela tego narodu. I zasadniczo nie widze zadnych roznic in minus. Dlatego tez nie moge zrozumiec calego tego fenomenu antysemityzmu.

Hipolit napisał/a:
Co to jest antysemityzm?


Bardzo dobre pytanie, sam zreszta chcialbym znac na nie odpowiedz. Powiedzialbym, iz wspolczesnie jest to szczegolny objaw ksenofobii, gdyz jest to strach przed sasiadem, ktorego tak naprawde nie ma. Moglbym tez powiedziec, iz jest to szczegolna niedyspozycja do uczenia sie z historii - ale prawda jest taka, ze zasadniczo niczego sie z niej nie uczymy...

Sam szukam wlasnie wyjasnienia: "czym jest antysemityzm"? Widze jego przejawy( napisy "Jude raus" na murach, wyzywanie wrogich szalikowcow od Zydow - czemu nie Rosjan, Niemcow??) - nie moge tylko pojac przyczyn...

Hipolit napisał/a:
Czemu zadales to pytanie?


Wszak napisalem w pierwszym poscie - zastanowil mnie napis na krzesle. Skad to uwielbienie pod adresem ludzi, ktorzy, niewykluczone, zabili niejednego naszego wlasnego krewnego? Skad te napisy na murach? Skad taka popularnosc pana Bubla, LPRu? Czemuz tak trudno bylo uderzyc sie w piers przy Jedwabnym i ze sprawy prowincjonalnego miasteczka uczyniono sprawe wrecz rangi panstwowej?

Proba zrozumienia otaczajacego nas swiata to chyba wystarczajaca przyczyna, czyz nie??

Hipolit napisał/a:
A mianowicie pytanie jest zle sformulowane.


A jak mialem je zadac?

Fakt jest faktem - Oswiecim to absolutny symbol Holokaustu, wkrotce zas bedzie miala miejsce okragla rocznica daty jego wyzwolenia. U nas znowu odzywaja demony antypolonizmu na swiecie, "polskich" obozow. Czy znasz kogos, kto by otwarcie powiedzial: "Jestem antysemita"?? To skad o nas taka opinia w swiecie( bo taki jest fakt)?? Wiec pytam wprost, Was, Polakow: czy jako narod jestesmy antysemitami, czy tez nie??

Ps. Co rozumiesz jako "medialnosc"??

Hipolit napisał/a:
Czym jest antysemityzm... slowo dzis na rowni popularne jak tolerancja. Jak wiemy np. arabowie tez sa posadzani o antysemityzm, co zawiera w sobie sprzecznosc, gdyz sugeruje ze sa oni anty w stosunku do siebie samych gdyz tez sa semitami...


Pierwsze traktaty o antysemityzmie powstaly w XVIII wieku( o tolerancji nawet wczesniej).

Nie ma sprzecznosci w antysemityzmie Arabow. Owszem, jest to lud pochodzenia semickiego, ale samo slowo "antysemityzm" nie oznacza wrogosci wobec semitow, lecz wobec Zydow( "antysemityzm" to bowiem slowo europejskiego pochodzenia, a faktem jest, ze przez stulecia jedynym ludem semickim, z jakim stycznosc mielismy, byli wlasnie Zydzi). Rownie dobrze mozesz powiedziec, ze Narodowa Demokracja Romana Dmowskiego, ktora w swych oficjalnych haslach miala "antygermanizm", byla wroga Francuzom czy Anglikom...

Hipolit napisał/a:
Dla mnie nie istnieja takowe sztuczne, jak to juz podkreslilem medialne podzialy, na tych biednych semitow, oraz cala reszte antysemitow, oraz zagubionego w tej calej terminologii przypadkowego przechodnia.


Alez jakiego sztucznego???? W imie tej ideologii mordowano miliony ludzi! W imie owego "antysemityzmu" dochodzi od czasu do czasu na krakowskim Kazimierzu do pobic, bynajmniej nie na tle rabunkowym. Caly sek w tym, ze ow "sztuczny"( bo zasadniczo taki jest, w pelni sie z Toba zgadzam) podzial rodzi realne konsekwencje! A tego juz zignorowac nie mozna!

Hipolit napisał/a:
Wszyscy wiemy ze i wsrod Polakow, jak i Niemcow, zydow i tak dalej, mozna natrafic na ludzi dobrych zlych, hamow oraz serdecznych obywateli.


Tak tylko z ciekawosci spytam - dlaczego Zydow napisales z malej litery??

Hipolit napisał/a:
W kolo rzucana sa hasla zarowno z jednej jak i z drugiej strony... obie strony sa tak samo w bledzie jak i maja tez swoje racje.


Czyli jakie konkretnie racje maja antysemici??

Hipolit napisał/a:
Ofiary totalitaryzmow europejskich z XX wieku zostali podzieleni na wazniejszych, tych o ktorych nie wolno zapomniec, czyli ofiary holocaustu oraz na cala reszte... czy to ofiary polskie, rosyjskie, ofiary komunizmu oraz wszelkie inne zycia ludzkie zabrane przedwczesnie z tego padolu...


Czyzby?? Nie, nie zamierzam kwestionowac wielu Twych zdan, w ktorych masz niewatpliwie sporo racji, ale...
Przeciez Polacy, ofiary komunistycznego totalitaryzmu maja swe pomniki( Katyn, Gdansk, nawet w mej rodzinnej Bialej stoi cokol ku pamieci Sybirakow). Podobnie jest z Rosjanami itd.

Tyle ze roznica jest nastepujacy fakt. Zydzi nie mieli swego panstwa, w zaden sposob nie walczyli otwarcie z III Rzesza a mimo to w praktycznie kazdej ofierze hitlerowskiej agresji to oni byli pierwsza i najliczniej przesladowana grupa. To nie przypadek, iz w podbitej slowianskiej( a wiec zaslugujacej zgodnie z "Mein kampf" na rozdeptanie "niczym pluskwy") Polsce zginely porownywalne ilosciowo grupy Polakow i Zydow, choc tych pierwszych bylo kilka razy wiecej. To wlasnie Zydzi, a nie "bolszewicy" byli pierwsza ofiara wkraczajacych zza Bug Einsatzgruppen.

Dlaczego ledwie kilka lat po zakonczeniu II wojny swiatowej w ZSRR przystapiono do wielkiej etnicznej czystki wlasnie ludnosci zydowskiej, co nie zostalo urzeczywistnione tylko tytulem wylewu u Ojca Narodow??

Czemu caly swiat pasjonuje sie kolejnymi wybuchami w Jerozolimie, walkami na Zachodnim Brzegu Jordanu, podczas gdy w tym samym czasie dziesiatki tysiecy ludzi gina w Darfurze, od 40 lat tocza sie walki w Kolumbii itd.?

Hipolit napisał/a:
czemu do dzis ktos stara sie kosztem tamtych ofiar cos dla siebie wygrac w sposob bardzo perfidny, poprzez sklucanie dzisiaj zyjacych? Pytam czemu badz komu takie drapanie ran, wzbudzanie kolejnych nikomu niepotrzebnych scysji ma sluzyc?


No wlasnie!! Przeciez pytam o to samo!! Po co cale zamieszanie ze zwirowiskiem w Oswiecimiu, Jedwabnem??

Hipolit napisał/a:
Ze to samo i dzis moze sie zdarzyc, bo to jest w ludziach... moze dzis uspane, ale jest. to nie marsjanie ci hitlerowcy, to byli ojcowie, matki, synowie, studenci.... To byli ludzie!


I wlasnie temu miedzy innymi ma sluzyc ten moj watek! Przeciez ow wspomniany wiersz napisal student, nasz rowiesnik, czlowiek ktory niczym sie zewnetrznie od nas nie rozni. Dlaczego to zrobil?? Czemu nie napisal tekstu wrogiego wobec Niemcow( co byloby dosc zrozumiale - wojna, teraz scysje w UE), Rosji( z panem Putinem juz od dawna nasze kontakty sa lodowate, a sytuacja na Ukrainie wcale ich nie polepszyla) czy np. Czechom( bo czemu nie?:))? Dlaczego?

Ajmdemen napisał/a:
Źle stawiasz pytanie- niektórzy są, niektórzy nie.


A czy to nie jest odpowiedz?? Oczywiscie, ze nie wszyscy, ale to wcale niewiele zmienia, zdanie wiekszosci jest bardzo wazne w dzisiejszych czasach. Duza czesc Amerykanow jest przeciwna interwencji w Iraku, niestosowaniu sie do Protokolu z Kioto czy ignorowaniu Miedzynarodowego Trybunalu Karnego. Nie wszyscy Francuzi sa zwolennikami sekularyzacji, rozwoju Unii Europejskiej czy wspolpracy z Chinami. Takze duza czesc Niemcow byla przeciwna nazistom, eksterminacji Zydow itp. Ale WIEKSZOSC byla odmiennego zdania. I to zdanie WIEKSZOSCI zadecydowalo i decyduje o obliczu swiata!!

Ajmdemen napisał/a:
Natomiast dziwi mnieto przywiązanie do ciągłej dyskusji o jednym narodzie i stosunku reszty świata do niego


Mnie tak samo; jednakze mimo iz jestem swiadom, ze ksenofobii nigdy nie da sie calkowicie wyplenic, to nie moge zrozumiec, dlaczego tak wielki jej potok jest kierowany w strone tylko jednego narodu. I to nawet tego, z ktorym nie sasiadujemy...

Ajmdemen napisał/a:
Czemu nie pytasz czy jesteśmy rasistami, rusofobami, etc tylko akurat o to


Bo na murach nie pisze sie "Preusse raus", bo ksiadz Jankowski nie mowi o zbrodniach Kozakow, bo na meczach nie krzyczy sie: "Oddajcie nam Zaolzie!", bo wspomniany wierszyk nie mowil: "Chwala krasnoarmiejcom Tuchaczewskiego", bo...



Ma ankiete pozostawiam w stanie niezmiennym( choc jak chcesz, drogi Ajmdemenie, mozesz dodac slowo "wiekszosc" przed "Polakami") - licze na szczere odpowiedzi.
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Hipolit
Sierżant
Imperial Guard


Dołączył: 29 Gru 2004
Posty: 140
Skąd: %systemroot%
Wysłany: Wto Sty 25, 2005 9:28 pm   

Ah.. do ortografi sie czepiac bedzie.

Zyd (z duzej litery pisany) - czlonek narodu zydowskiego z grupy narodow semickich, a zyd (mala litera) - wyznawca judaizmu, religii zydowskiej, tak jak katolik lub muzulmanin albo mormon. Jasne prawnik ;) ...?

Zaskoczyles mnie tym swoim dochodzeniem ortograficznym Klemiensie :)

Na zakonczenie powiem, ja jako Polak nie uwazam siebie oraz swoich rodakow za antysemitow.

Gdyby nie Polacy oraz Wegrzy, losy narodu zydowskiego byly by przesadzone, gdyz nigdzie poza naszymi panstwami nie mogli by rozwijac swojej kultury. Jest to zdanie wypowiedziane przez kilku moich przyjaciol zydow (...i Zydow dla scislosci zaznacze specjalnie dla Klemensa :P ).

Najwazniejsze to starac sie dostrzec w drugim czlowieku czlowieka, jego wady, zalety. A zabawe w narodowosci i religie zostawic urzedom statystycznym i prawnikom :]...

Serdecznie pozdrawiam

Hipolit
 
 
Poziom: 10 HP   0%   0/230
   MP   100%   110/110
   EXP   90%   20/22
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Sro Sty 26, 2005 10:09 pm   

Hipolit napisał/a:
Ah.. do ortografi sie czepiac bedzie.


Ja?? Jestem bardzo liberalnym( jesli idzie o ortografie:))) moderatorem! Wypraszam sobie!:))

Hipolit napisał/a:
a zyd (mala litera) - wyznawca judaizmu, religii zydowskiej, tak jak katolik lub muzulmanin albo mormon. Jasne prawnik ;) ...?


Teraz jasne - a wiec uwazasz zdanie "Zydow, muzulmanow, katolikow i Rosjan laczy wiara w jednego Boga" za w pelni poprawne?? Bo umiesciles zydow-wyznawcow tuz obok Niemcow czy Rosjan...

Zeby byla pelna jasnosc - mowimy o Zydach, nie tylko zydach. W komorach gazowych gineli chrzescijanie oraz ateisci pochodzenia semickiego. Ich liczba nie jest mala... Owe napisy na murach nie mowia o stosunku do danej religii, lecz NARODU. I przy tym pozostanmy...

Hipolit napisał/a:
Najwazniejsze to starac sie dostrzec w drugim czlowieku czlowieka, jego wady, zalety. A zabawe w narodowosci i religie zostawic urzedom statystycznym i prawnikom :]...


:) ))
Ja mowie dokladnie to samo. Tylko ze jak popatrze na napisy etc. to widac, iz takie spojrzenie nie jest powszechne. Co zrobic, by takowym sie stalo??
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Simon
Major


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Kwi 2004
Posty: 204
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw Sty 27, 2005 2:05 pm   

Klemens napisał/a:


Hipolit napisał/a:
Najwazniejsze to starac sie dostrzec w drugim czlowieku czlowieka, jego wady, zalety. A zabawe w narodowosci i religie zostawic urzedom statystycznym i prawnikom :]...


:) ))
Ja mowie dokladnie to samo. Tylko ze jak popatrze na napisy etc. to widac, iz takie spojrzenie nie jest powszechne. Co zrobic, by takowym sie stalo??


Niestety, moim zdaniem o takowej zmianie mozemy sobie jedynie pomarzyc. Wszelaka ludzka tolerancja laczy sie IMHO dosc mocno z ludzka inteligencja. A jesli laczy sie z inteligencja, to nie ma szans (tym bardziej w Polsce?), zeby TYLKO jakis odsetek ludzi byl nietolerancyjny. Tak jak Hippo napisal, nalezy dostrzec w drugim czlowieku czlowieka, majacego wlasna osobowosc i wlasne zdanie, a nie murzyna, żyda etc. Ale zeby w czlowieku dostrzec drugiego człowieka, nalezy troche ruszyc glowa, zaczac myslec logicznie, by zdac sobie sprawe, czy to ma jakies znaczenie, jakiego on jest wyznania, jaki ma kolor skory, czy jakiej jest orientacji (o czym mowilismy w HOMOSEKSUALIZMIE). Dlatego, jesli ktos nie potrafi logicznie "pojac drugiej osoby", a wcisnieto mu kiedys, ze żyd to żyd i nalezy trzymac sie od niego z daleka, to tez tak zrobi. Gdy spytamy o motywy, powie tylko tyle, ze tamten był żydem (czy Żydem ;) . Nic wiecej.

Jesli ktos w sztabie jest nietolerancyjny lub jest antysemita, to bardzo przepraszam za czepianie sie jego inteligencji, ale takie jest moje zdanie.
 
 
Poziom: 13 HP   0%   0/370
   MP   100%   176/176
   EXP   33%   10/30
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Wto Lut 01, 2005 11:46 am   

no cóż, mi się wydaje, że wiem (przynajmniej częściowo) skąd się bierze nienawiść do Żydów. Podałbym nawet kilka przyczyn- po pierwsze "tradycja", co by nie mówić od wieków w większości narodów jest utrwalone przekonanie, że Żydzi są nienormalni, etc- przypominało się często, że to oni ukrzyżowali Chrystusa, więc zasłużyli sobie. Druga przyczyna to ataki niektórych środowisk na polskie państwo i społeczeństwo- o to, że jesteśmy antysemitami, o Jedwabne, o coś jeszcze. I te ataki moim zdaniem podsycają już złą sytuację- wiadomo, że nierozsądne jest reagowanie nienawiścią do Żydów ogólnie za poglądy części z nich, ale swoją drogą czy to taka mała część. Po trzecie, historia drugiej wojny światowej- Polacy uczyli się w szkołach czego innego niż to, co głoszą Żydzi- często uczyli się kłamstw komunistycznej propagandy, ale często Żydzi nie chcą nam przyznać zasług- ktoś ostatnio mówił, że toczy się w mediach dyskusja o to, kto jest większą ofiarą i myślę, że dla Polaków ma ona wielkie znaczenie. Po czwarte mit, czy teoria spiskowa, że "Żydzi rządzą światem" przez jakieś machinacje, czy coś innego, Jak większość teorii spiskowych ciężko ten mit obalić, ale jego popularność wynika pewnie po części z tego, że środowiska żydowskie posiadają wiele wpływów w USA, czyli jedynym obecnym supermocarstwie. I po piąte- polityka Izraela wobec Palestyny- cóż wielu Polaków utożsamia się z Palestyńczykami, więc siłą rzeczy widzą Żydów w gorszych barwach. Pewnie przyczyn jest więcej, a może niektóre z przeze mnie wymienionych nie mają znaczenia- temat nadawałby się na pracę magisterską- ale żeby mieć stuprocentową odpowiedź na to pytanie trzeba by zajrzeć wszystkim autorom tych tekstów na ścianach do mózgów.
 
 
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
drAq 
Pułkownik


Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 140
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Wto Lut 01, 2005 4:42 pm   

Hmm... Temat dla mnie dość obcy, bo jak do tej pory nie spotkałem się z przejawami jakiegokolwiek szeroko pojętego "rasizmu". Wręcz przeciwnie, na miasteczku akademickim spotkać możne przedstawicieli wielu kultur i narodowości i wygląda na to, że wszyscy są traktowani tak samo.
 
 
Poziom: 10 HP   0%   0/230
   MP   100%   110/110
   EXP   90%   20/22
raynale
Szeregowy


Dołączył: 17 Sie 2004
Posty: 135
Wysłany: Wto Mar 22, 2005 12:16 am   

Nie powiedziałbym. Oczywiscie, enklawy takie jak miasteczka studenckie, pomijam (choc i tu bywa róznie: mało to chamstwa, niewyrafinowanego protekcjonalnego traktowania?). Skarżą sie Zydzi (ale i Arabowie), Wietnamczycy, Ukraincy...Przypadek?
Ja te ksenofobie rozumiem. Nic skomplikowanego. Polska to nieszczesny kraj, w którym za długo i zbyt srogo panoszyły sie inne narody, by tak łatwo o tym zapomniec.
A to, że rozumiem, nie oznacza, iz pochwalam, nawet mimo wiedzy, ze i nas - Polaków - tez gdzieniegdzie traktuje sie podle...
 
Poziom: 10 HP   0%   0/230
   MP   100%   110/110
   EXP   68%   15/22
Kizik 
Major


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 193
Skąd: Z Peloponezu
Wysłany: Wto Mar 22, 2005 5:19 pm   

krótko i na temat. Jeżeli nie wiecie co to antysemityzm ( bo polska odmiana w skrajnych przypadkach jest również taka) to nauczcie się szwedzkiego ,norweskiego, lub nawet pojedźcie do bawari i popytajcie o ich stosunek do niemców. Nie kochani polacy(ogół) może nie lubią żydów, może są do nich uprzedzeni i potrafią opowiadać niewybredne kawały ale nie są tak bardzo dla żydów nieprzychylni jak wyżej wymienione narody.

Bajwełej. Poczęści żydzi swoją koegzystencją dobrze czy źle wpisywali się w życie naszego społeczeństwa przez kilkaset dobrych lat. Byliśmy ostoją i jedynym krajem w którym ich prawa były w znacznej części respektowane. w przeszłości. A to że nam się odwdźięczają mówiąc że exterminowaliśmy ich naród na równi z niemiaszkami to już totalna beszczelność (oczywiście nie wszystkich żydach).
 
Poziom: 12 HP   0%   0/319
   MP   100%   152/152
   EXP   96%   26/27
Backside 
Major
JazzFunk Planeta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 842
Skąd: Z planety Melmaq
Wysłany: Wto Mar 22, 2005 9:44 pm   

Pytanie brzmi: Czy Polacy są antysemintami?

Odpowiedź: Nie wiem i raczej nigdy nikt nie będzie widział.

Ja bynajmniej nie czuję się antysemitą, ani rasistą w ogóle (bo co to ma do rzeczy czy ktoś wierzy w to co ja czy nie, czy jest gruby czy chudy???),
Ale za resztę narodu odpowiadać nie mogę.
Wiem, że mamy wiele grup w Polsce, które Żydów nie lubią czy wręcz za sztandarowe hasła wybierają sobie "zrobienie z nimi porządku".
Tu takie dwie historyjki.Pierwsza, z własnego doświadczenia. Jakieś 2 lata temu poszedłem , jak prawdziwy patriota :], na obchody 11 listopada. Wracając do domu przechadzając się po Starym Mieście (tam zawsze łazi sporo ludzi, a ze względu na owe święto było ich jeszcze więcej) natknąłem się na jakichs 2 starych dziadków rozdających gazety. Były bezpłatne, więc wziąłem jedną - w tytule zobaczyłem jakąś nazwą połączoną ze słowem typu "patriotyczny", czy"ojczyzna" (nie pamiętam dokładnie),
Zacząłem czytać w domu, oczekując jakichś historycznych artykułów i "patriotycznych textów".Co było na pierwszej stronie? Zdjęcie jakeigoś księdza i starszego człowieka i napis, który świadczył, że oboje są żydami (i to w pozytywnym tonei nie było).
Ja sobie teraz myślę - jak nie wstyd tym dziadom było zajmować się takim, za przeproszeniem, gównem?? To nie mają już naprawdę w tej końcówce życia nic lepszego do roboty niż piętnowanie Źydów???
Druga sprawa, nie wiem czy kiedyś nie mówiłem.Mój ojciec, który pracował w prawicowej konspiracji opozycyjnej, pojechał raz ez znajomymi na KUL. Tam się tworzyło również jakieś "podziemie" i myśleli, że da się dogadać ze studentami w sprawach dystrybucji wszelakiej bibuły. Jednak "katolicy" nie byli zainteresowani jakimiś tam walkami z władzami rządzącymi i interesowała ich bardziej współpraca mająca na celu "wyszkuwanie Żydów".
Są rzeczy, których naprawdę nie potrafię zrozumieć.

Patrząc ogólnie po jakichś "szmatławcach" typu "Fakty i Mity" czy "Nie", partiach jak np. mające powstać ugrupowanie Andrzeja Bubla czy Radiu Maryja, można stwierdzić, że są w tym kraju jakieś silne ośrodki antysemickie. I teraz trudno powiedzieć ile to jest dokładnie procent Polaków i postawić kwantyfikator stwierdzający nieambiwalentnie, że wszyscy Polacy są antysemintami.
 
 
Poziom: 26 HP   1%   16/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   3%   3/78
Kizik 
Major


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 193
Skąd: Z Peloponezu
Wysłany: Wto Mar 22, 2005 9:54 pm   

a tak pozatym troche się śmiejąc to wszyscy jesteśmy żydami....bo czy wg bubli nie pochodzimy od abrachama:)?
 
Poziom: 12 HP   0%   0/319
   MP   100%   152/152
   EXP   96%   26/27
Filo
Kapral


Dołączył: 15 Sty 2005
Posty: 26
Skąd: Starachowice
Wysłany: Pon Mar 28, 2005 4:51 pm   

Nie pochodzimy wszyscy od Abrachama :wink: wczytaj się dokładniej .


Nie wiem czemu ale zdaje mi sie że jednak większość Polaków jest antysemitami :( i sie do tego przyznają :( (znam takich kilku ) .

Co do tej antyrosyjskości (czy jakoś tak ) i antygermańskości to jak byłem mniejszy troszke to najpopularniejszymi wyzwiskami były " ty szwabie " i "ty cioto ruska " :wink: A Żydów nie lubimy (ogólnie ) za to że są dla nas niewdzięczni - ilu Polaków zginęło za przechowywanie Żydów w domach lub pomoc dla Nich , a ty Żydzi trąbiąże jesteśmy antysemici i to wszystko nasza wina (czy coś takiego ) .

Problem widze w tym że np. My się zastanawiamy czy jesteśmy rasistami (co do murzynów ) , tymczasem prawie wszyscy murzyni są rasistami , nieoszukujmy się . Podobnie jest z Żydami - oni nas nielubią więc czemu my mamy ich lubić ?
 
 
Poziom: 3 HP   0%   0/44
   MP   100%   21/21
   EXP   88%   8/9
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Czw Maj 28, 2009 10:19 am   

A propos:
http://www.youtube.com/watch?v=sjejxVitQMc
 
 
   
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
opowiadania, forum anime
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 16