gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Nashorn a sprawa sztabowa
Autor Wiadomość
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Wto Wrz 13, 2005 8:08 pm   Nashorn a sprawa sztabowa

Naszym, sztabowym, odwiecznym finalnym celem, do którego zmierzamy, jest posiąście władzy nad światem! Niektórzy ludzie małej wiary śmieli w to powątpiewać, ale chciałbym Wam przedstawić kolejny, po Perkunowej historii Angoli( i pewnego Angolańczyka;)) dowód na absolutną powagę owego hasła! Otóż właśnie co otrzymałem maila z...Czech, którego autor trafił na naszą stronkę i chciałby uzyskać dodatkowe informacje na jeden z tematów, a mianowicie, jak się przedstawiała kwestia barwienia SdKfz 164 Nashorna - czy był ono jednolite, czy też odmienne etc.

Ma wiedza odnośnie militariów nie jest tak głęboka, jak niejednego ze Sztabowiczów, tymczasowo zaś jestem odcięty od mych źródeł, wdzięczny więc byłbym za wszelką pomoc!


A dla pewności, iż dobrze zrozumiałem treść maila( był on bowiem pisany właśnie po czesku!), że o polepszeniu humorów nie wspomnę, przytaczam jego treść( niemalże w pełni):

Dobrý den
Měl jsem možnost vidět stranký z Vašim příspěvkem a rád bych Vás poprosil o radu...
Zajímám se o : SdKfz 164 Nashorna a rád bych zjistil jaké zbarvení bylo na tomto samohybném děle použito. Zajímá mě, jestli byla na tomto děle vždy používaná dvojbarevná kamufláž, nebo zda se na něm používala i kamufláž jednobarevná, Také bych rád věděl, jakou barvou byl natřen vnitřek samohybného děla.
Za Vaší odpověď Vám předem velice děkuji
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Radzik
Chorąży
The pissmaker ;-P


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Kwi 2004
Posty: 123
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: Wto Wrz 13, 2005 10:17 pm   

Nie jestem ekspertem, ale osobiście spotykałem się z kamuflażem dwu- lub trójbarwnym, choć tu jest ciekawy przykład na większą ilość kolorków.
 
 
Poziom: 10 HP   0%   0/230
   MP   100%   110/110
   EXP   13%   3/22
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Nie Wrz 25, 2005 10:59 pm   

Poprosiłem o angielskie tłumaczenie pytania i okazało się, że pytanie było nieco odmienne, dlatego też załączam tekst wiadomości:

I saw a website where you wrote something and I would like to ask you for an advice.
I am interested in SdKfz 164 Nashorm and I am looking for information about original colors of this self-propelled gun. I wonder if there were always used two colors for camouflage or if it was possible to see some "single-colored"? Finally, I would like to ask you if you know what color was used for interior and if you can tell me so?
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Spider 
Pułkownik


Dołączył: 27 Maj 2004
Posty: 88
Skąd: Koluszki
Wysłany: Czw Wrz 29, 2005 10:46 pm   

Wnętrze obecnie malowane jest na na biało lub jasnoszaro. Wcześniej też prawie na pewno tak było, bo jest to podyktowane względami praktycznymi. Podejżewam że człowiek ten chce pomalować sobie model tego działa (zwanego do 27.01.1944 "Hornisse"). Nieliczne modele pojazdów z okresu 2 wojny światowej, które miałem okazję widzieć "otwarte", również miały wnętrze pomalowane na biało. Przy czym przy tworzeniu tzw, dioramy czyli jakiejś scenki należałoby nanieść ślady zużycia, czyli jakieś zabrudzenia itp. Ale to już wyższa szkoła jazdy. Jeśli chodzi o malowanie zewnętrzne to sprawa wygląda tak, że mam dwa czarno-białe zdjęcia tego pojazdu. I wygląda on na nim jakby był pomalowany jednym kolorem. Jest to zdjecie z frontu włoskiego z 1944 roku. W tej samej poważnej publikacji jest malowanie Pantery z tego samego roku i frontu. I jest ona malowana jednym kolorem - piaskowym. Również czarno-białe zdjęcie innego czołgu zdaje się potwierdzać tą wersję. Aczkolwiek na zdjeciach innych pojazdow z Wloch z 1943/4 roku widac malowanie dwukolorowe. Jesli nikt nie jest w stanie tego potwierdzic lub zanegowac to proponuje wysłać wersję: białe wnętrze i jednolity piaskowy kamuflaz z frontu włoskiego z 1943/1944 roku.

Aha. i Jeszcze oprócz dwukolorowego mógł być zapewne takze trójkolorowy, który takze był przez Niemców stosowany.
 
 
Poziom: 8 HP   0%   0/159
   MP   100%   76/76
   EXP   36%   7/19
nikt
Szeregowy


Dołączył: 29 Paź 2005
Posty: 5
Wysłany: Sob Paź 29, 2005 9:01 pm   

Dwie uwagi. Wnętrza czołgów praktycznie wszystkich państwa świata (nie znam przykładów zaprzeczających) były malowane jasnym kolorem - najczesciej biały lub w odcieniu kość słoniowa/kremowy. Dlaczego - by w środku było jaśniej...
Druga uwaga - ta zasada nie dotyczy dział samobieznych odkrytych gdyz łamie podstawową zasadę kamuflarzu - biały jest kontrastowy.
Co do "nosorożca":
Pierwsza strona
Strona druga - uwaga - egzemplarze muzealne nie muszą mieć oryginalnego malowania...
Strona trzecia - model...
Na zdjęciu pojazdu nr "214" zdobytego przez polskich żołnierzy we Włoszech widac kamuflaż dwubarwny, przy czym drugi kolor, prawdopodobnie zieleń, był nakładany dośc gęstymi wezykami i raczej nie pistoletem.
na razie starczy...
 
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   44%   4/9
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
forum anime, widmo
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14