gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
W samo południe - najważniejszy element w grach RPG

Co jest najważniejsze w grze RPG?
Walka taktyczna
12%
 12%  [ 2 ]
Planowanie postaci
12%
 12%  [ 2 ]
Przygoda
37%
 37%  [ 6 ]
Wolna wola
37%
 37%  [ 6 ]
Głosowań: 7
Wszystkich Głosów: 16

Autor Wiadomość
inqistor
Generał


Dołączył: 15 Kwi 2004
Posty: 509
Wysłany: Nie Lis 14, 2004 4:24 pm   W samo południe - najważniejszy element w grach RPG

Czas na drugą ankietę w tym dziale. Co jest najważniejsze w grze RPG? Co by nie było OT zaczniemy od strategii :wink:

1. Walka taktyczna - Jak by nie było, gry RPG wyewoluowały z gier taktycznych - walki kilku na kilku. W większości systemów walka jest jednym z ważniejszych elementów rozgrywki, o grach komputerowych nie wspominając. Jednak na komputerze mamy ogromny rozrzut - począwszy od gry jedną postacią, gdzie nie wymyślimy zbyt skomplikowanych taktyk, poprzez EYE OF BEHOLDER, czy MIGHT & MAGIC, gdzie bezsensownie pstrykamy ikonki ataku, wyłuskując pojedynczo przeciwników, aż po najwyższą formę rozwoju, do którego FALLOUT ma całkiem blisko, ale brakuje tam jednak więcej postaci. Mowa oczywiście o sztandarowych dwóch seriach EPIC FANTASY ADVENTURE firmy SSI. Tam nasza 6-8 osobowa drużyna może się potykać nawet z kilkudziesięcioosobowym wojskiem. Pozycja, wykorzystanie terenu, a przede wszystkim wyposażenie i czary, to co tygrysy lubią najbardziej.
2. Planowanie postaci - dopieszczamy statystyki, planujemy jej rozwój, uzbrajamy ją, zbieramy artefakty itd. W końcu zdobywamy POTĘGĘ :twisted:
3. Przygoda - gdyby się przyjrzeć bliżej, większość przygód jest naciągana i kompletnie nielogiczna, o głupocie mieszkańców nie wspominając, ale widocznie graczom wystarcza główna (z niewiadomych powodów, przeważnie) rola i iluzja wolnego wyboru ;) Radzę jednak dla własnego zdrowia nie szukać dziur w scenariuszach.
4. Wolny wybór - tym razem musimy zapomnieć o grach komputerowych (no, może z wyjątkiem DARKLANDS). Wbrew pozorom wybór to nie losowanie, czy najpierw ubijemy smoka, czy trolla, ale nasz udział w intrydze. W grach komputerowych przeważnie stosuje się tanie sztuczki w stylu gości chcących zniszczyć świat, aby gracze nie mieli wyboru, ale wyobraźmy sobie prostą sytuację - czarnoksiężnik chce podbić królestwo, król wynajmuje drużynę... ale dlaczego drużyna nie miała by zaproponować swoich usług czarnoksiężnikowi?
Ostatnio zmieniony przez inqistor Wto Wrz 20, 2005 3:09 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Poziom: 20 HP   0%   0/893
   MP   100%   426/426
   EXP   82%   43/52
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Nie Lis 14, 2004 7:45 pm   

Ja zdecydowanie opowiadam sie za tak scharakteryzowana przygoda - czyli w moim rozumieniu fabula.

Nabijanie sobie statystyk to z pewnoscia jeden z bardziej interesujacych i trzymajacych przy grze elementow cRPGow, niemniej nieraz jest to element jedyny - i wtedy z takiej gry nie czerpie sie zbyt duzo frajdy( mowa o trybie single) - vide Diablo.
Wolna wola takze nie jest konieczna - owszem, bezczelna liniowosc potrafi nieraz odstreczyc od gry, byc jej duza wada, aczkolwiek sadze, iz dobrze skonstruowana fabula sprawia, iz brak ten przestaje byc w ogole zauwazalny.
Znaczenie walki zdezawuowalbym najszybciej i w najwiekszym stopniu - istnieja znakomite cRPGi, gdzie rola potyczek zbrojnych jest marginalna. Sztandarowym dla mnie przykladem jest moj ukochany Planescape: Torment - tu fabula przyciagala do komputera, jej niesamowity rozwoj, inteligencja zawiazywania akcji, ba, nawet madrosc kryjaca sie za niektorymi myslami!

CRPGi ciesza sie tak wielka popularnoscia, bo wlasnie proponuja odskocznie od nudnego zycia naszych szarych miast, mozliwosc zostania bohaterem opiewanym w piesniach. To pragnienie przygody jest kluczowe!
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Nie Lis 14, 2004 9:09 pm   

ja stawiam na planowaie postaci- to właśnie jest element wyróżniający gatunek, gdyby najważniejsza była przygoda, to RPG byłyby podgatunkiem przygodówek. Choć dobrej grze potrzebna jest dobra fabuła, nie zaprzeczam.
 
 
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Backside 
Major
JazzFunk Planeta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 842
Skąd: Z planety Melmaq
Wysłany: Nie Lis 14, 2004 10:50 pm   

Dla mnie najważniejsza jest przygoda, choć zaraz za tym stoi wolny wybór.
Wydaje mi się, że w ogóle esencją rpg jest ciekawa przygoda. Po za tym ciekawa przygoda daje nam też dużo wolnego wyboru, a kiepska daje nam liniowość.
Co mnie denerwuje to przygody wymyślane na siłę, jak do grosu gier crpg, typu "świat ogarnęły siły zła, jesteś jedynym, który może temu zapobiec"
:roll: (tu brawa m.in. dla gothica 1!!!). Przygoda powinna w miarę spontanicznie wyglądać, ale w rzeczywistości być przemyślano do szpiku i stawiać przed nami tysiące możliwości.

Nie jestem jakimś znawcą rpg'ów, ani nie grałem w wiele systemów, i dlatego
rozwój postaci nie jest dla mnie jakiś diabelnie ważny, mnie tu bawi właśnie przygoda, otwartość świata, coś co chciałbym zrobić, a świat rzeczywisty mi nie pozwala (np. biegać z katanę i rozwalać orków :lol: )
 
 
Poziom: 26 HP   1%   16/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   3%   3/78
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Pon Lis 15, 2004 8:37 am   

Backside napisał/a:
Co mnie denerwuje to przygody wymyślane na siłę, jak do grosu gier crpg, typu "świat ogarnęły siły zła, jesteś jedynym, który może temu zapobiec"
:roll: (tu brawa m.in. dla gothica 1!!!).


Rozumiem, iz to mala ironia pod adresem Gothica, ktorego fabule moznaby wlasnie strescic w wyrazeniu "ratowanie swiata"??:))))))
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Backside 
Major
JazzFunk Planeta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 842
Skąd: Z planety Melmaq
Wysłany: Pon Lis 15, 2004 11:06 pm   

Akurat tu ironii nie było :].
W większości rpg'ów ogólnie chodzi o jakiś ogromnie wazny cel, jakim z reguły jest ratowanie świata.
W Gothicu nic takiego powiedzianego nie masz, nie masz żadnego celu z góry określonego, na początku gry nie wiesz w ogóle co jest grane, coś więcej o krainie do której zostałęś zesłany dowiadujesz się po ładnych parudziesięciu godzinach gry.
Po za tym żadnego świata nie ratujesz tylko udaje ci się (lub nie :]) zniszczyć barierę odgradzającą kolonię, można dodać, że ratujesz ludność wyspy Khorinis przed Śniącym, ale po za tym to nic już nie ratujesz :D .

Może ktoś się ze mną nie zgadzać, ale ja uważam fabułę do G1 za świetną. Choć może nie umywa się do Plancsape'a czy BG to nie przeszkadza temu by ta była b. dobra.
 
 
Poziom: 26 HP   1%   16/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   3%   3/78
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Wto Lis 16, 2004 7:35 pm   

Backside napisał/a:
Po za tym żadnego świata nie ratujesz tylko udaje ci się (lub nie :]) zniszczyć barierę odgradzającą kolonię, można dodać, że ratujesz ludność wyspy Khorinis przed Śniącym, ale po za tym to nic już nie ratujesz :D .


W niewielu mi znanych grach o fabule w stylu "ratowanie swiata" postac gracza na samym poczatku ma o tym pojecie - vide Fallout, wspomniany juz BG itp., gdzie nasze cele na samym poczatku sa zupelnie inne - Gothik akurat niczym sie tu nie wyroznia. Co nie zmienia faktu, iz ratujemy swiat( radze sie wczytac w fabule Gothika - przeciez wypelniamy przepowiednie o powstrzymaniu Sniacego, ktory pragnie wlasnie podboju swiata:) Troche uwagi! Zniszczenie bariery jest tylko efektem ubocznym - podobnie jak w np. Morrowindzie)


Backside napisał/a:
Może ktoś się ze mną nie zgadzać, ale ja uważam fabułę do G1 za świetną. Choć może nie umywa się do Plancsape'a czy BG to nie przeszkadza temu by ta była b. dobra.


"Bardzo dobra" to za duze slowo, bo wtedy co drugi, trzeci cRPG moglby sie pochwalic taka ocena. Aczkolwiek z pewnoscia jest ona powyzej przyzwoitej.
Pamietajmy jednak, ze to nie fabula przyciagala graczy do Gothika...
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
drAq 
Pułkownik


Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 140
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Wto Lis 16, 2004 9:37 pm   

Może to trochę dziwne, ale dla mnie najważniejsze jest planowanie postaci. Lubię tak ją "składać" żebym naprawdę wczuł się w prowadzoną postać.
 
 
Poziom: 10 HP   0%   0/230
   MP   100%   110/110
   EXP   90%   20/22
Gonzo 
Porucznik


Dołączył: 10 Kwi 2004
Posty: 610
Wysłany: Sro Lis 17, 2004 12:11 am   

Dla mnie, nie grającego w RPG, prócz Diablo 2 oraz JA 2 - najważniesza jest przygoda. Od czasu do czasu pomiędzy strategiami, które nie zawsze oferują dobrą zabawę (przygodę, fabułę) zagłębiam się w jakimś tytule mniej lub bardziej popularnym... I to właśnie owa przygoda decyduje czy podejdę do tej gry.
 
Poziom: 22 HP   0%   0/1106
   MP   100%   528/528
   EXP   61%   36/59
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Sro Lis 17, 2004 10:41 am   

Gonzo napisał/a:
Dla mnie, nie grającego w RPG, prócz Diablo 2 oraz JA 2


Hmmm, jesli na jakimkolwiek konwencie wyrzeklbys podobne zdanie, to raczej juz bys nie skonczyl, a przynajmniej nikt by owej koncowki nie uslyszal - zbyt zajety bylby smiechem... Diablo to pod zadnym pozorem nie jest (c)erpeg, to zwykla zrecznosciowka z elementami rpga, a mianowicie wspomnianym planowaniem postaci. Sama otoczka fantasy to zdecydowanie za malo!
To samo dotyczy JA, za wyjatkiem tego, iz nie jest to zrecznosciowka, a strategia...

Ajmdemen napisał/a:
gdyby najważniejsza była przygoda, to RPG byłyby podgatunkiem przygodówek


Akurat tak sie dziwnie sklada, ze w klasycznych przygodowkach akurat o przygode niewiele chodzilo... Fabula miala bawic, tudziez nie przeszkadzac, a nie powodowac goracych wypiekow na twarzy. Prawdziwa esensja, a mowie to jako milosnik gatunku, przygodowek( a wlasciwie "przygodowek") jest odnajdywanie roznorakich kombinacji przyczynowo-skutkowych i rozwiazywanie roznorakich lamiglowek - jest to gra bardziej logiczna, niz zrecznosciowa. W niewielu szanujacych sie przedstawicielach tego gatunku cokolwiek trzeba bylo robic na czas itp. - czyli rzeczy podnoszacych adrenaline.
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Gonzo 
Porucznik


Dołączył: 10 Kwi 2004
Posty: 610
Wysłany: Sro Lis 17, 2004 8:02 pm   

Cytat:
Hmmm, jesli na jakimkolwiek konwencie wyrzeklbys podobne zdanie, to raczej juz bys nie skonczyl, a przynajmniej nikt by owej koncowki nie uslyszal - zbyt zajety bylby smiechem... Diablo to pod zadnym pozorem nie jest (c)erpeg, to zwykla zrecznosciowka z elementami rpga, a mianowicie wspomnianym planowaniem postaci. Sama otoczka fantasy to zdecydowanie za malo!
To samo dotyczy JA, za wyjatkiem tego, iz nie jest to zrecznosciowka, a strategia...


Ano widzisz jak na RPG się znam. 8)
 
Poziom: 22 HP   0%   0/1106
   MP   100%   528/528
   EXP   61%   36/59
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Czw Lis 18, 2004 1:45 am   

różnie można na to patrzeć- chyba jednak jest to kwestia nazewnictwa- jeśli podstawą gry są łamigłówki to nazywam ją grą logiczną, jeśli jest nią przygoda, to jest to dla mnie przygodówka. Wiadomo, że granica między przygodówką a RPGiem jest cienka, bo najczęściej sprowadza się do istnienia statystyk głównego boatera lub nie i czasem mamy takie statystyki, ale jako element śladowy i nie do końca wiadomo do zcego taką grę zaliczyć. Klasyczne RPGi to dla mnie Fallout, Might and Magic (szósta część była wyśmienita) czy Daggerfall (również Morrowind) a Diablo czy nawet Lands of Lore (świetna gra swoją drogą) to gry przygodowo- zręcznościowe (ewentualnie można dodać formułkę "z elementami RPG").

I właśnie to co najbardziej lubiłem w Falloucie i Daggerfallu to rozwijanie postaci- zresztą o dziwo maniacy Diablo2, gdzie charakterystyki są mocno okrojone również od pewnego momentu wpadają w manię zdobywania kolejnych poziomów doświadczenia
 
 
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
raynale
Szeregowy


Dołączył: 17 Sie 2004
Posty: 135
Wysłany: Sob Mar 05, 2005 3:01 am   

Co łączyło wszystkie ukonczone przeze mnie (c)rpg -i?
1. ciekawosc ich swiata (nie wiem, zdrowa?niezdrowa? babska? Kolumbowa?)
2. ulga (kazdorazowo, po zakonczeniu)
3. wariactwo (które wyrazało sie graniem "importem")
4. łatwosc (zaprawde niegodna "stratega")
5. małostkowosc (objawiająca sie chocby okradaniem nieszczesnych kupców)
6. złamanie wszystkich przykazan dekalogu + siedmiu grzechów głownych, a zapewne i koscielnych
7.niedosyt (ale i przesyt)
To tyle o sobie.....
:)
A na pytania zawarte w ankiecie odpowiem banalnie: liczy sie wszystko razem wziete, czyli "miodnosc", grywalnosc"
 
Poziom: 10 HP   0%   0/230
   MP   100%   110/110
   EXP   68%   15/22
Filo
Kapral


Dołączył: 15 Sty 2005
Posty: 26
Skąd: Starachowice
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 1:12 pm   

W grze RPG najważniejszy jest wolny wybór - postacie mogą robić co chcą i jak chcą - jeśli nie mamy klucza to możemy rozrąbac drzwi lub wyważyć :)
Właśnie możliwośćrobienia co sie chce jest według mnie najważniejszą cechą RPG .
A wy wciąż podajecie za przykłady cRPG :wink:
W cRPG natomiast najważniejsza jest przygoda , możliwie wielowątkowa i jak w każdej grze na kompa - grywalność .
 
 
Poziom: 3 HP   0%   0/44
   MP   100%   21/21
   EXP   88%   8/9
Hugo
Szeregowy
Nowicjusz


Dołączył: 15 Wrz 2005
Posty: 15
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Sob Wrz 17, 2005 8:27 am   

W RPG Jest raczej najwazniejsza Wolna Wola ponieważ nei we wszytkich grach mozna tak owo spotkać, a naprzykłąd rozwijanie postaci to jest w bardoz dużej ilosci gier, tak samo jak walka taktyczna, walą taktyczną wyrózniają sie przeważniej gry strategiczne, ale tez jest i duzo takich momętów w grach rpg ze trzeba zastosowac taktyke by pokonac główny cel jakże nie możliwy dla nas do pokonania, a Planowanie postaci mozna znaleśc i w takich grach jak FIFA gdzie tworzymy Własną Osobe do grania,
Jest wile gier i ich specjalnosci ale jednak moim zdaniem jest najważniejsza Wolna Wola.
 
 
Poziom: 2 HP   0%   0/30
   MP   100%   14/14
   EXP   62%   5/8
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
forum anime, widmo
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 17