gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: mande
Pią Lut 08, 2008 5:41 pm
Lotnictwo RP - reaktywacja, rewolucje, czy marzenia?
Autor Wiadomość
Menajev 
Chorąży


Dołączył: 14 Paź 2004
Posty: 114
Skąd: ino
Wysłany: Czw Lis 16, 2006 9:36 pm   

meryphillia napisał/a:

I co by to dalo? Myslisz, ze nawet jak bym nie wiedzial, to sprawilo by mi problem wyszukanie nawet przy pomocy google i przepisanie??


W sumie nic. Liczyłem na to, że coś pominiesz :]
Cytat:
A zastanawiales sie moze nad tym, ze nie mieszkam w Polsce i piszac z kafejki internetowej, za bardzo nie moge wymusic klawiatury do obslugi polskich znaczkow??

Szczere powiedziawszy nie przyszło mi to do głowy.

Cytat:
Ogolnie patrzac na cala Twoja wypowiedz, nasuwa mi sie smutny wniosek; czemu zawsze ktos, kto zostanie zdemaskowany jako ignorant w sprawie w ktorej sie wypowiada, probuje bronic sie w tak glupi sposob?


Ja się nie bronię. Po prostu odkąd widze dzieci neo, którzy piszą 'tesh', 'jush' jestem bardzo uczulony na olewanie polskiej gramatyki [oczywiście w ramach rozsądku, pojedyncze błędy mi nie przeszkadzają [sam w poprzednim poście źle napisałem wyraz 'wogóle'], bo nie są one winą nie przykładania uwagi do gramatyki, tylko zwyczajnym niedopatrzeniem], które na takim forum zdarzać się nie powinno

Cytat:
kupujac miedzy innymi fachowa prase na ten temat.

To akurat do mnie nie trafia, bo 'fachowa prasa' twierdziła, że LCD jest lepsze od CRT i ten drugi nie ma szans. [Choć może ci od lotnictwa są bardziej kompetentni i nie poddają się modzie.]

Jak się tak głębiej zastanowiam, to nazywanie F-16 złomem było zbytnim skrótem myślowym. Bo ten samolot z dostępnych dla nas może faktycznie był najlepszy. Ale tego, że wybór był baaardzo polityczny będę się trzymał do końca i wciąż uważam kupno tych samolotów za zbędny wydatek.

Klemens napisał/a:
jakość( do kwadratu)*ilość=ostateczny rezultat

W tym wzorze brakuje mi jescze kilku zmiennych, np. wyposażenie, morale etc., ale ogólnie może być :]

Cytat:
Zakładasz konfrontację bezpośrednią na taką skalę w dobie broni atomowej?

Nienawidzę broni atomowej i mam nadzieję, żę ktoś wymyśli sposób na pozbycie się jej.

Cytat:
Dania - owszem, marynarkę wojenną.

OK, skoro dają mają marynarkę, to czy my nie możemy dać tylko piechoty? Ew. plus czołgi [PT + Klika[naście/dzisiąt?] Leo 2 to i tak całkiem nieźle w porównaniu do przeciwników NATO]?

Cytat:
A będąc mocno złośliwym - proszę używać polskich liter ortograficznie.

Chyba wyrazów, jak można popełnić błąd w literce? :P
 
 
   
Poziom: 9 HP   0%   0/193
   MP   100%   92/92
   EXP   70%   14/20
Scorpinor 
Chorąży


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 93
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lis 17, 2006 12:35 am   

Ja nie widzę najmniejszego sensu debatowania na temat czy lepiej byłoby, gdyby Polska kupiła F-16, F-22, F-35 czy Eurofighter. Najzwyczajniej Polska nie miała takiego wyboru i musiała się ograniczyć do tego co było i jeśli tak się na to spojrzy to ten wybór - moim zdaniem - był najwłaściwszy. F-22 i F-35 jak na razie nikomu nie zostały zaoferowane do sprzedaży - technologia ta jest zbyt nowoczesna, aby Amerykanie mogli się nią dzielić z kimkolwiek (słyszeliście aby udostępnili oni komukolwiek - choćby najlepszemu sojusznikowi Anglii - technologię stealth?). Trzeba w końcu pamiętać, że nawet oni sami nie wprowadzili do czynnej służby tych samolotów, gdyż są po prostu za drogie i póki co nie mają racji bytu na większą skalę zaistnieć w armii USA (tyczy się to za równo takich projektów jak F-22, F-35, helikopter Commanche czy karabin XM8). Gdyby były one tak genialne i opłacalne to czemu do tej pory nie zastępują już wysłużonych militariów - widać Ameryka nie ma takiej potrzeby, więc tym bardziej nie widzę sensu aby Polska ją posiadała. Zresztą wcale ich możliwości bym tak nie przeceniał, bo jak na razie to można się o ich możliwościach dowiedzieć z "suchych" raportów, gdyż żaden nie brał udziału w walce. Wystarczy pomyśleć o tak wysławianej technologii stealth - bardzo fajna sprawa, nie powiem. Powoduje ona jednak, że dużo droższy samolot może zabrać znacznie mniej uzbrojenia od przeciętnego myśliwca (przy założeniu, iż nie używa zewnętrznych pylonów, które znacznie zwiększają wykrywalność), a w dodatku i tak pilot nie ma pełnej gwarancji, czy przeżyje spotkanie z nowoczesnymi zestawami rakiet plot.

A co do Eurofighterów (które nota bene także nie zostały nam zaoferowane) to widać, że Zachodnia Europa wciąż postrzega nas jako ciemnogród, któremu można wcisnąć co się tylko da, abyśmy tylko ich strzegli, nieważne już jednak jakim sposobem.

F-16 w wersji Block 52 to połączenie świetnego i wielokrotnie sprawdzonego w bojach myśliwca z najnowocześniejszą elektroniką i jako takie w zupełności Polsce wystarczą. Musimy pamiętać, że jeśli Polska chciałaby otrzymać pomoc sojuszników NATO to sama też musi coś do niego wnieść i takim bardzo konkretnym wkładem do sojuszu będą właśnie choćby te F-16. Oczywiście, że te 48 maszyn nie wystarczą choćby do odparcia ataku Rosji czy tym podobnych gigantów, ale przecież nie taka jest rola naszej armii. Od tego jest cały sojusz, do którego także musimy się dokładać. Do NATO przystąpiliśmy z własnej, nieprzymuszonej woli, wiedząc że to przecież kosztowna zabawa.

A i na koniec jeszcze spodobał mi się ta wymiana zdań:
"Zakładasz konfrontację bezpośrednią na taką skalę w dobie broni atomowej?"
"Nienawidzę broni atomowej i mam nadzieję, że ktoś wymyśli sposób na pozbycie się jej."

Nienawidzę wojen, światowego głodu, efektu cieplarnianego, futer z prawdziwych zwierząt, itp. - tylko co z tego? Problem polega na tym, że trzeba dostosować swe myślenie do istniejących realiów, a nie twierdzić tylko, że jeśli się czegoś nie lubi to powinno samo zniknąć i już po problemie. Stety/Niestety na świecie istnieje broń atomowa i Twoja nienawiść nic w tym względzie nie zmieni, w związku z czym podczas układania jakichś tam planów także trzeba ją uwzględnić.
 
 
   
Poziom: 8 HP   0%   0/159
   MP   100%   76/76
   EXP   63%   12/19
mande 
Pułkownik
Menedżer


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 1166
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pią Lis 17, 2006 10:27 am   

Menajev napisał/a:
'fachowa prasa' twierdziła, że LCD jest lepsze od CRT i ten drugi nie ma szans


Bo to prawda :) . Dzisiaj CRT to przeżytek. Z LCD można porównywać tylko drogie i profesjonalne modele napakowane elektroniką.

Menajev napisał/a:
Nienawidzę broni atomowej i mam nadzieję, żę ktoś wymyśli sposób na pozbycie się jej.


Zaś ja uważam, że jest to nasze błogosławieństwo i przekleństwo zarazem. Gdyby nie broń atomowa, to wątpię czy byłby tak długi okres spokoju w Europie. To ta broń utrzymuje w ryzach wielkich tego świata i walczą oni ze sobą przez małe, słabe kraje, takie jak Afganistan, Wietnam, czy Irak. Jednocześnie tworzy ona ogrmone zagrożenie. Myślę, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Menajev napisał/a:
czy my nie możemy dać tylko piechoty? Ew. plus czołgi [PT + Klika[naście/dzisiąt?] Leo 2


Czołgi PT to ulepszone T-72 więc nic specjalnego, a Leo2 to my jak narazie to nie mamy (mamy Leo1 z niemieckiego szrotu). Polska armia kuleje. Bez dwóch zdań.
 
 
   
Poziom: 29 HP   1%   21/2142
   MP   100%   1022/1022
   EXP   84%   79/94
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Pią Lis 17, 2006 8:36 pm   

Menajev napisał/a:
Ale tego, że wybór był baaardzo polityczny będę się trzymał do końca


Ja zaś tego nie kwestionuję, acz skoro wybór właściwie był trafny, to nie widzę powodów dla podnoszenia tego argumentu.

Menajev napisał/a:
OK, skoro dają mają marynarkę, to czy my nie możemy dać tylko piechoty?


Zwróć uwagę, iż tak właśnie w sumie czynimy:). Tylko że później jest wstyd, gdy okazuje się, iż nie mamy czym przewieźć naszych wojaków.

Pamiętaj zresztą, że współcześnie wojny przeważnie wygrywa się w powietrzu.
 
 
   
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
meryphillia 
Chorąży


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Cze 2006
Posty: 101
Skąd: Piękna Stolica ;)
Wysłany: Pią Lis 17, 2006 8:40 pm   

Scorpinor >>> Pragne przypomniec, ze F-35 jest opracowywany w kooperacji kilku panstw. Produkowany jest jedynie przez amerykanow, a produkt finalny, czyli samolot trafi do kilku panstw. Jednakze jak wczesniej wspominalem istnieje pewiem zgrzyt, bowiem amerykanie nie chca zgodzic sie na udostepnienie dokumentacji technicznej za czym idzie mozliwosc nie tylko produkcji licencyjnej ale nawet przeprowadzanie zwyklych napraw!
Dlatego z tego powodu reszta panstw zaczyna zastanawiac sie nad sensem takiej kooperacji, w tym W. Brytania -kraj, ktory jak narazie wlozyl najwieksze pieniadze w projekt, jesli patrzymy na sojusznikow.
 
 
   
Poziom: 9 HP   0%   0/193
   MP   100%   92/92
   EXP   5%   1/20
Menajev 
Chorąży


Dołączył: 14 Paź 2004
Posty: 114
Skąd: ino
Wysłany: Sob Lis 18, 2006 11:32 am   

Cytat:
Zwróć uwagę, iż tak właśnie w sumie czynimy:). Tylko że później jest wstyd, gdy okazuje się, iż nie mamy czym przewieźć naszych wojaków.

Do przewożenia nie służą myśliwce, tylko śmigłowce [na mniejsze odległości], a nasze [w sumie nie dokońca nasze :) ] Mi-24 to potężne bestie. Temu chyba fachowcy nie przeczą?
Cytat:
Pamiętaj zresztą, że współcześnie wojny przeważnie wygrywa się w powietrzu.

Współczesne wojny?? USA vs Irak?? Lotnictwem nie można wygrać wojny, bo nie wykurzysz piechoty np. z piwnic. Szczególnie jak się ma opinię publiczną na karku, a nie wie się, czy w budynku nie ma przypadkiem cywili.

mande napisał/a:
Czołgi PT to ulepszone T-72 więc nic specjalnego

Kłóciłbym się z tym. NIe jest to może czołg najlepszy, ale na pewno wystarczający do prowadzenia 'współczesnej wojny' z państawami uzbrojonymi w T-34 i [te, które zmodernizowały swoją armię] T-55.
 
 
   
Poziom: 9 HP   0%   0/193
   MP   100%   92/92
   EXP   70%   14/20
mande 
Pułkownik
Menedżer


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 1166
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Sob Lis 18, 2006 2:22 pm   

Menajev napisał/a:
wystarczający do prowadzenia 'współczesnej wojny' z państawami uzbrojonymi w T-34 i [te, które zmodernizowały swoją armię] T-55


Powiedż mi z jakim to krajem moglibyśmy walczyć, który używałby czołgów sprzed dwu generacji? Wiem, że dziś gdzieś w Azji jeszcze są w służbie T-34, ale mając takie uzbrojenie raczej nie wdaje się w wojnę z NATO.
 
 
   
Poziom: 29 HP   1%   21/2142
   MP   100%   1022/1022
   EXP   84%   79/94
meryphillia 
Chorąży


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Cze 2006
Posty: 101
Skąd: Piękna Stolica ;)
Wysłany: Sob Lis 18, 2006 6:47 pm   

Cytat:
Do przewożenia nie służą myśliwce, tylko śmigłowce [na mniejsze odległości], a nasze [w sumie nie dokońca nasze ] Mi-24 to potężne bestie. Temu chyba fachowcy nie przeczą?


Do przewozu wojsk sluza raczej samoloty transportowe, a nie smiglowce zabierajace parenastu zolnierzy.
Po drugie jeszcze kilka lat i nasze "wspaniale" Mi-24 zaczna spadac z nieba, jak Iskry.
Obecnie w SP toczy sie dyskusja czy aby na pewno potrzebny nam smiglowiec wsparcia z prawdziwego zdarzenia, czy bedziemy uzywac polsrodkow. Resurs naszych Mi-24 konczy sie niebawem i znikna z naszej armii (w koncu).

Cytat:
Współczesne wojny?? USA vs Irak?? Lotnictwem nie można wygrać wojny, bo nie wykurzysz piechoty np. z piwnic. Szczególnie jak się ma opinię publiczną na karku, a nie wie się, czy w budynku nie ma przypadkiem cywili.


No i tak w ogole to powoli robi sie off topic. Rozmawiajmy moze o F-16, a nie T-34 czy innym zlomie :) .

Prosze mnie przekonac, ze Pustynna Burza wygrana zostala nie przez lotnictwo....
Po drugie dzisiejsze wojny to glownie wlasnie lotnictwo, ktore potrafi spustoszyc bombardowany kraj totalnie. Popatrzmy co sie stalo w Libanie, czy wlasnie Iraku i Afghanistanie.
 
 
   
Poziom: 9 HP   0%   0/193
   MP   100%   92/92
   EXP   5%   1/20
mande 
Pułkownik
Menedżer


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 1166
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Sob Lis 18, 2006 7:23 pm   

meryphillia napisał/a:
Do przewozu wojsk sluza raczej samoloty transportowe, a nie smiglowce zabierajace parenastu zolnierzy.


Zależy o jakim przewozie mowa. Jeśli z Polski do Iraku to sprawa jasna. Ale już na miejscu śmigłowce są nieodzowne (i tu jest wstyd :oops: ).

meryphillia napisał/a:
No i tak w ogole to powoli robi sie off topic.


Może dlatego, że dawno nie dyskutowaliśmy na tym forum i niektórzy mają nadmiar myśli w głowie :) .

meryphillia napisał/a:
potrafi spustoszyc bombardowany kraj totalnie


Tu się przyczepię. "Totalne" bombardowania to domena minionej epoki (naloty dywanowe itp.). Dzisiaj mamy ataki na poszczególne cele. Oszczędność sił i środków.
meryphillia napisał/a:
Popatrzmy co sie stalo w Libanie, czy wlasnie Iraku i Afghanistanie.


Lotnictwo niszczyło pojedyncze cele naziemne zamiast bombardować całe miasta, lub przedzierać się lądem (nieraz paręset kilometrów).
Jedno jest pewne; era biegania po lądzie w wojskowości już minęła. Teraz trzeba też latać i pływać.
 
 
   
Poziom: 29 HP   1%   21/2142
   MP   100%   1022/1022
   EXP   84%   79/94
Spider 
Pułkownik


Dołączył: 27 Maj 2004
Posty: 88
Skąd: Koluszki
Wysłany: Pią Lis 24, 2006 5:33 pm   

Menajev napisał/a:
Nienawidzę broni atomowej i mam nadzieję, żę ktoś wymyśli sposób na pozbycie się jej.


Jak narazie to głównie dzięki broni atomowej nie mieliśmy 3 wojny światowej. Myślę, że świadomość posiadania takowej przez przeciwnika działa wystarczająco odstraszająco. Najskuteczniejszą bronią przeciwko rakietom z głowicami atomowymi sa więc własne rakiety z takimi samymi głowicami.

Mande napisał/a:

Czołgi PT to ulepszone T-72 więc nic specjalnego, a Leo2 to my jak narazie to nie mamy (mamy Leo1 z niemieckiego szrotu). Polska armia kuleje. Bez dwóch zdań.


PT-91 odstaje trochę od czołgów III generacji, ale dzięki całkiem nowoczesnej (opto)elektronice jest lepszy od większości czołgów II generacji. 10BKPanc posiada Leopardy 2A4 a nie Leopardy1. Polska armia mimo wszystko jest modernizowana i na pewno powoli nadrabia zaległości względem zachodu.
Ostatnio zmieniony przez Spider Nie Lis 26, 2006 11:16 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
   
Poziom: 8 HP   0%   0/159
   MP   100%   76/76
   EXP   36%   7/19
meryphillia 
Chorąży


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Cze 2006
Posty: 101
Skąd: Piękna Stolica ;)
Wysłany: Pią Lis 24, 2006 8:48 pm   

Sorki za lekki OT, ale pewnie zainteresuje co niektorych, a z pewnoscia kolege Menajev'a :)

Sklad Sil Powietrzych Rosji:

Lotnictwo Frontowe:
MiG-25 39szt
MiG-29 408szt
MiG-31 307szt
Su-24 322szt
Su-25 197szt
Su-27 442szt
Su-30 5szt
Su-34 58 zamowionych sztuk
Tu-22 119szt
Tu-95 63szt
Tu-160 12szt

Sily specjalnego przeznaczenia:
An-12 3szt 5szt zakonserwowanych
An-26 1szt
An-30 7szt
Il-76 1szt
Il-76AEW 26szt
Il-86 3szt 1szt zakonserwowana
Tu-134AEW 2szt

Tankowce:
Il-78 16szt

Wojska Transportowe:
An-12 120szt 10szt zakonserwowanych
An-22 10szt 19szt zakonserwowanych
An-24/26 71szt 2szt zakonserwowane
An-30 2szt
An-72 35szt 2szt zakonserwowane
An-124 16szt 1szt zakonserwowana
Il-62 4szt
Il-76 240szt 5szt zakonserwowanych 2szt zamowione
Tu-134 16szt
Tu-154 5szt 1szt zakonserwowana
Jak-40 1szt

Smiglowce:
Ka-28 1szt
Ka-29 21szt
Ka-50 15szt
Ka-52 11szt
Mi-2 280szt
Mi-6 114szt
Mi-8/17 173szt
Mi-9 11szt
Mi-24/35 805szt
Mi-26 13 szt
Mi-28N 1szt

Szkoleniowe:
L-39 20szt
Mi-34 1szt
Jak-130 150szt zamowionych

Marynarka Wojenna--------------------------------------

Lotnictwo Frontowe:
Su-24 94szt
Su-25 49szt
Su-27/33 23szt
Tu-22 118szt

Sily specjalnego przeznaczenia:
An-72MPA 2szt

Lotnictwo Transportowe:
An-12 1szt
An-26 2szt
Il-38 35szt
Il-114 1szt
Tu-142 46szt
Tu-154 1szt

Smiglowce:
Ka-27 5szt
Ka-29/31 29szt
Ka-32 4szt
Mi-6 5szt
Mi-8 35szt
Mi-14 9szt
Mi-24 20szt

Dane wg. najnowszego numeru "Flight International"
 
 
   
Poziom: 9 HP   0%   0/193
   MP   100%   92/92
   EXP   5%   1/20
Menajev 
Chorąży


Dołączył: 14 Paź 2004
Posty: 114
Skąd: ino
Wysłany: Nie Lis 26, 2006 9:54 am   

meryphillia napisał/a:
Prosze mnie przekonac, ze Pustynna Burza wygrana zostala nie przez lotnictwo....


To jest wg was ta 'współczensa wojna'? Połowa NATO atakuje kraj, który prawie nie ma armii, więc mogą robić co im się podoba i prowadzić walki wg własnego uznania.
Poza tym gdyby nie lotnictwo, to straty Angoli byłyby mniejsze [to taki żarcik dla tych, którzy wiedzą w co potrafią strzelać Amerykanie]

mande napisał/a:
Powiedż mi z jakim to krajem moglibyśmy walczyć, który używałby czołgów sprzed dwu generacji? Wiem, że dziś gdzieś w Azji jeszcze są w służbie T-34, ale mając takie uzbrojenie raczej nie wdaje się w wojnę z NATO.

A Irak miał coś lepszego niż t-55?

Cytat:
era biegania po lądzie w wojskowości już minęła

Chciałeś powiedzieć "era wyłącznego biegania po lądzie"?
 
 
   
Poziom: 9 HP   0%   0/193
   MP   100%   92/92
   EXP   70%   14/20
Spider 
Pułkownik


Dołączył: 27 Maj 2004
Posty: 88
Skąd: Koluszki
Wysłany: Wto Lis 28, 2006 6:54 pm   

Menajev napisał/a:

A Irak miał coś lepszego niż t-55?


Irak, oprócz T-55, miał T-64 oraz T-72.

Menajev napisał/a:

Chciałeś powiedzieć "era wyłącznego biegania po lądzie"?


Zgadzam się z Menajevem. Lotnictwo w ostatnich najazdach USA odegrało ogromną rolę, i na pewno byłoby bardzo ważne także wtedy, gdy jedna strona nie miałaby takiej gignatycznej przewagi w tej dziedzinie. Jednakże obie wojny w Iraku wyraźnie pokazują, że samo lotnictwo nie wygra wojny i konieczne jest wkroczenie wojsk lądowych. Dopiero wojska lądowe są w stanie ostateczne pokonać przeciwnika. Aczkolwiek, jak pokazuje to przykład Iraku, nawet całkowite zniszczenie sił regularnych nie oznacza zwycięstwa w konflikcie i w tym momencie ciężar prowadzenia działań oraz ponoszenia strat spoczywa przede wszystkim na siłach lądowych.
 
 
   
Poziom: 8 HP   0%   0/159
   MP   100%   76/76
   EXP   36%   7/19
Kahzad
Kapitan
Architekt Tonalny


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Lip 2004
Posty: 321
Skąd: z gór....
Wysłany: Wto Lis 28, 2006 7:34 pm   

O bezradności sił powietrznych świadczy chyba najdobitniej sprawa walk Izrael vs Hezbollah.
Samoloty były bezsilne w tym wypadku.
 
   
Poziom: 16 HP   0%   0/556
   MP   100%   265/265
   EXP   74%   29/39
Tigo 
Sierżant
El Comandante!


Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 104
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: Czw Gru 28, 2006 5:59 pm   

Menajev napisał/a:
A jeśli te 150 tys. stanie przeciwko 2 mln i nie zginie, to kto będzie wtedy walczył, skoro nikt inny nie umie trzymać broni??

Bywało, że takie małe armie z powodzeniem stawiały czoło mocarstwom. Przykładem może być tu tzw. "wojna zimowa" (Talvisota) z 1940 roku, kiedy to grupka fińskich żołnierzy przez 4 miesiące opierała się Armii Czerwonej (dla porównania Finowie posiadali jedynie 30 czołgów, podczas gdy Rosjanie mieli ich 3000).
 
   
Poziom: 9 HP   0%   0/193
   MP   100%   92/92
   EXP   20%   4/20
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
fanfiki, anime
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 15