gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Japonia - totalitaryzm
Autor Wiadomość
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 11:41 am   

inqistor napisał/a:
To by znaczyło, że w krajach faszystowskich partie były tylko narzędziem - a więc, była jakaś siła, która była ponad nimi i stworzyła je tylko tymczasowo (jak w Japonii).


Echhh, nie ma to jak pomieszać pojęcia... Zauważ, że Niemcy i Włochy nie od razu były faszystowskie, nie cechowały się silną władzą. "Partia" powstała w systemie demokratycznym a "partia" w systemie totalitarnym( bo NSDAP śmiało można porównywać z WKPb a później KPZR) to dwa zupełnie różne twory. NSDAP( po '33) i KPZR miały służyć umacnianiu hierarchii i władzy, czyli były zupełnie zbędne w na pół feudalnej Japonii.

Ajmdemen napisał/a:
mi jednak wydaje się, że główny nurt jest zdania, że faszyzm powstał po 1 wojnie światowej we Włoszech


Chciałeś zapewne powiedzieć: "głównu nurt w EUROPIE"?:)) A z pewnością w Polsce, doświadczonej przez tylko jeden faszyzm, udowodnić to może chociażby ten link: http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_fascism

Ciekawe jest zwłaszcza zakończenie: "The use of the term fascism in relation to Japan has always been contentious and disputed.":))))) Pamiętajmy, że stwierdzenie owo odnosi się do obu stanowisk radykalnych.:)))

Ajmdemen napisał/a:
Nie wiem jak było w podanej przez Ciebie książce podręczniku, bo jej niestety nie czytałem, ale mam podejrzenia (i czekam aż je rozwiejesz lub potwierdzisz


Jest mniej więcej tyle, ile przytoczyłem, autorzy bowiem skupili się na naszym kręgu kulturowym. Nie kwestionują bynajmniej samego pojęcia "japońskiego faszyzmu", a akurat w innych miejsach mają oczywiste inklinacje do obalania wszelkich nadużyć terminologicznych, sądzę więc, że nie zaszło tu żadne przeoczenie czy też ignorancja.

Nie martw się, nie manipuluję przy cytatach:))
 
 
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
inqistor
Generał


Dołączył: 15 Kwi 2004
Posty: 509
Wysłany: Nie Paź 09, 2005 12:27 pm   

Ajmdemen napisał/a:
inqisitorze nie mogę się zgodzić z Twoją ostatnią wypowiedzią- Japończycy byli gotowi bez szemrania cierpieć głód dla "dobra wyższego"- jednak niewątpliwie byli przekonani o swojej etnicznej wyższości choćby w porównaniu do Chińczyków (rasizm nie jest jednak równoznaczny z faszyzmem).


Może wyższość kulturowa, ale etniczna? Z ich sprzętem?
W teorii dążyli do zjednoczenia Azjatów pod swoim przewodnictwem, ale rezta wcale nie była niższa. Nie zapominajmy o Manżukuo. Na Okinawie cywile (a byli to tubylcy, nie Japończycy) popełniali samobójstwa aby nie wpaść w ręce Amerykanów.

Cytat:
masz rację, że Japonia odróżnia się od państw faszystowskich brakiem wrogości w ich kierunku.


A to jeden z głównych wyznaczników faszyzmu.

Klemens napisał/a:
inqistor napisał/a:
To by znaczyło, że w krajach faszystowskich partie były tylko narzędziem - a więc, była jakaś siła, która była ponad nimi i stworzyła je tylko tymczasowo (jak w Japonii).


Echhh, nie ma to jak pomieszać pojęcia... Zauważ, że Niemcy i Włochy nie od razu były faszystowskie, nie cechowały się silną władzą.


To znaczy, że Japonia była od początku faszystowska? :D
Władza faszystowska wcale nie musi być silna. Popatrz na Rumunię. We Włoszech też trudno mówić o sile, powiedzieli poddajemy się i... się poddali :)

Cytat:
"Partia" powstała w systemie demokratycznym a "partia" w systemie totalitarnym( bo NSDAP śmiało można porównywać z WKPb a później KPZR) to dwa zupełnie różne twory. NSDAP( po '33) i KPZR miały służyć umacnianiu hierarchii i władzy,


Ani w Rzeszy, ani we Włoszech przynależność do partii faszystowskiej nie była wymagana dla sprawowania jakichkolwiek stanowisk. Można było wylecieć wyłącznie za poglądy komunistyczne.

Cytat:
czyli były zupełnie zbędne w na pół feudalnej Japonii.


Z założenia faszyzm nie może mieć miejsca w społeczeństwie pół feudalnym, bo to solidaryzm społeczny.
 
Poziom: 20 HP   0%   0/893
   MP   100%   426/426
   EXP   82%   43/52
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Sob Paź 15, 2005 11:46 am   

Klemens napisał/a:

Chciałeś zapewne powiedzieć: "głównu nurt w EUROPIE"?:)) A z pewnością w Polsce, doświadczonej przez tylko jeden faszyzm, udowodnić to może chociażby ten link: http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_fascism

Ciekawe jest zwłaszcza zakończenie: "The use of the term fascism in relation to Japan has always been contentious and disputed.":))))) Pamiętajmy, że stwierdzenie owo odnosi się do obu stanowisk radykalnych.:)))


Ciekawe, że podajesz ten link- o niczym on jednak w moich oczach nie świadczy, autorzy wikipedii maksymalizują liczbę wyjaśnianych pojęć, więc mogą w niej umieścić i to z adnotacją, że jest ono kontrowersyjne.

Zobaczmy teraz link http://en.wikipedia.org/wiki/Fascism - tutaj jedyny raz kiedy pada słowo "Japonia" jest w linkach na końcu tego długiego dość wywodu (oraz po prawej wśród "Varieties and derivatives of fascism"), w którym autor mówi o elementach faszystowskich w polityce Roosevelta i o faszyzmie oraz wymienia w jednym z działów ponad 20 krajów "faszystowskich bądź sympatyzujących z faszyzmem" (na liście Japonii nie ma). "Japonia" na końcu tekstu jest zaś po prostu linkiem do http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_nationalism . Tutaj z kolei słowo faszyzm pada 3 razy- też niewiele jak na dość długi artykuł. Przykład jego użycia
Cytat:
Japanese nationalist ideology[...]too complicated for a compressed explanation, involved radical right doctrines, with certain similarities to Nazism or Fascism. It was though a unique and singular combination of philosophical, nationalistic, cultural and religious elements.

Pozostałe 2 razy są w "zobacz także" jako linki do obejranych już przez nas stron.
Co ciekawe w żadnym z tekstów nie znalazłem odniesienia do Platona czy starożytności w ogóle (czego nie używam jako argumentu przeciw Tobie, bo uważam, że takie odniesienie warto by w definicji zamieścić). Mój wniosek- można mówić o ustroju japońskim jako podobnym do faszystowskiego, ale nazywanie go faszyzmem jest nadużyciem.

Klemens napisał/a:

Nie martw się, nie manipuluję przy cytatach:))

Pytałem z ciekawości i wcale nie uważałem, że możesz tak zrobić zrobić z premedytacją- różne przeoczenia się zdarzają prawda? :)
 
 
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
recenzje anime, fanfiki
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14