gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat :: Następny temat
II Wojna Światowa z podręcznika - prawda czy fałsz?
Autor Wiadomość
Advancer13 
Szeregowy

Wysłany: Sob Wrz 17, 2011 2:47 pm   II Wojna Światowa z podręcznika - prawda czy fałsz?

Dziś 17 września.Rocznica napadu wojsk sowieckich na Polskę.Wszelkie pakty pokojowe z Polską zostały zerwane.Wydaje się, że po rozpoczęciu operacji "Barbarossa" zostały odnowione.Wydaje się tak aż do czasu rozpoczęcia Powstania Warszawsiego. Według podręczników do historii sowieci chcieli interweniować, tyle że Niemcy wysadzili mosty na Wiśle.Z opowieści mojego św.pamięci dziadka wynika zupełnie co innego.Dziadek, służący wówczas w Armii Czerwonej mówił, że sowieci mieli możliwość przejścia przez Wisłę, tyle, że dowódcy wydali rozkaz zatrzymania się przed nią.Żołnierze stali tylko i patrzyli się jak Warszawa się wykrwawia. Ci, którzy chcieli ją przekroczyć (w tym mój dziadek), nie mieli nic do powiedzenia.Skoro więc Stalin nie chciał interweniować, to może pozwoli to zrobić Aliantom Zachodnim?Pomarzyć sobie można.Z innych źródeł dowiedziałem się, że Alianci chcieli wspomóc powstańców swoim lotnictwem.Domagali się od Stalina możliwości lądowania na lotniskach radzieckich po prawej stronie Wisły.Stalin jednak odmówił, przez co w pewnym stopniu przyczynił się do zdławienia powstania.Taki "pies ogrodnika": nie zje i nikomu nie da.Chciał zrobić z siebie bohatera gromiącego Niemców.Powstanie Warszawskie to był dla niego nieoczekiwany incydent.Po prostu bał się ubrudzić sobie rąk.

Poziom: 2 HP   0%   0/30
   MP   100%   14/14
   EXP   0%   0/8
Ajmdemen 
Generał

Wysłany: Nie Wrz 18, 2011 8:09 pm   

Pamiętajmy, że celem Stalina było uzyskanie pełnej kontroli nad Europą Wschodnią, więc nie dziwne, że nie chciał sukcesu powstańców, którzy mogliby wówczas uzyskać dla Warszawy/Polski jakąś niezależność. Jeśli już czemuś się dziwić w tej całej historii, to moim zdaniem bardziej dziwny był fakt, że Niemcy w ogóle brali się walkę z powstańcami zamiast właśnie odstąpić i zostawić Sowietom ten orzech do zgryzienia.

Poziom: 30 HP   2%   46/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Matthev 
Szeregowy

Wysłany: Nie Wrz 18, 2011 8:27 pm   

Dokładnie .. jeśli by oddali polakom niezależność za walke z Sovietami to hmm..

Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   11%   1/9
Paweł94 
Kapral

Wysłany: Nie Wrz 18, 2011 8:27 pm   

Powstańcy walczyli o wolną polskę, Stalin tych co chcieli wolną polskę "nie lubiał" więc po co miał im pomagać?W Moskwie wiedzieli o planie Burza najprawdopodobniej zaraz po jego opracowaniu, więc opracowano plan anty burza, uczestnicy powstania mieli zostać aresztowani, zresztą powstańcy to byli sprzymierzeńcy rządu londyńskiego za którym Stalin nie przepadał

Polecam książkę Powstanie warszawskie widziane z Moskwy właśnie zacząłem czytać ;)

Poziom: 9 HP   0%   0/193
   MP   100%   92/92
   EXP   100%   20/20
Sadsoldier502 
Szeregowy
ZAPALONY CZOŁGISTA

Wysłany: Nie Lut 17, 2013 10:02 pm   

Advencer13 a co do tego że stalin nie chciał ubrudzić sobie rąk mi się wydaje i ja tak słyszałęm że to był poprostu odwet za 1920....

Poziom: 5 HP   0%   0/81
   MP   100%   38/38
   EXP   69%   9/13
jolciaaa1234 
Szeregowy

Wysłany: Sro Lis 13, 2013 11:19 pm   

Sadsoldier502 napisał/a:
Advencer13 a co do tego że stalin nie chciał ubrudzić sobie rąk mi się wydaje i ja tak słyszałęm że to był poprostu odwet za 1920....
Jeśli już to tak przy okazji, wyżej napisano o przyczynach nie pomagania powstańcom.

Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   33%   3/9
Odpowiedz do tematu