gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Civilization IV
Autor Wiadomość
Wojman
Kapitan
007


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Cze 2004
Posty: 575
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Lut 16, 2006 10:29 pm   Civilization IV

Nie wiesz czy kupic doskonala strategie Civilization IV? Ja powiem tak: idz i ku... wróć! Najpierw przeczytaj recenzje autorstwa MAO. Recenzje znajdziecie w tym miejscu. A gdy juz kupicie gre i bedziecie mieli klopoty z przejsciem to Sztab Weteranów służy Wam pomocą. Jeżeli szukacie poradnika do gry to znajdziecie go w tym miejscu.
 
 
Poziom: 22 HP   0%   0/1106
   MP   100%   528/528
   EXP   1%   1/59
TPJ 
Kapral


Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 5
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob Lut 18, 2006 7:49 pm   

Chciałbym napisać parę słów komentarza nt. recenzji Civ4.

Na początek trochę się poczepiam (paru drobnych szczegółów):

Cytat:
Komentarz końcowy: Wielki Sid Meier po raz kolejny udowodnił, iż jak nikt zna się na grach strategicznych. (...)


Przepraszam, a co ma wspólnego Sid Meier z Civ4 (oprócz firmowania tej gry własnym nazwiskiem)?

Cytat:
(...) warto skreślić choć kilka zdań o nowościach, których we wcześniejszych częściach gry nie było. (...)
Jednak zdecydowanie najważniejsze innowacje wprowadzono w kwestii ekonomicznej. Koniec ze dynamicznymi zmianami produkcji! Jeśli budujesz bibliotekę i nagle zmieniasz zdanie i chcesz produkować jednostkę wojskową- zaczniesz pracę od początku.


I to ma być nowość? Przecież (o ile mnie pamięć nie myli) to już w Civ2 po zmianie profilu produkcji (np. z biblioteki na jednostkę wojskową) traciło się część tarcz, z wyjątkiem najniższego poziomu trudności.

Ewentualną nowością mogłoby tutaj być to, że traci się wszystkie tarcze - ale czy to taka wielka innowacja...

I dalej w tej recencji:
Cytat:
Co więcej, by rekrutować np. włóczników, musisz wcześniej znaleźć złoża żelaza, wybudować w tym miejscu kopalnie i podciągnąć drogę do miasta w którym mają być tworzone. Dzięki temu wojny toczone są głównie o dostęp do najważniejszych surowców. Pomysł iście genialny.


Co do tego, że pomysł to genialny - zgoda. Ale z pewnością nie innowacyjny, wszak surowce pojawiły się już w Civ3.

Dobra, poczepiałem się, to teraz pora pochwalić.

Ogólnie - dobra robota. Nie jestem (już) fanem tej serii, ale moją miłość do strategii rozpaliła właśnie Civ (a godzin spędzonych nad Civ2 nie zliczę). Recenzja została napisana w taki sposób, że - znając dwie poprzednie gry z tej serii; w Civ3 zagrałem może kilka razy - od razu mogłem się zorientować, czego się, tak mniej-więcej, spodziewać. Pojawiły się pewne nowe elementy (np. religie, możliwość rozwoju wojsk w określonym kierunku itp.), choć ogólnej zasady nie zmieniono (i dobrze - jak coś działa, to nie trzeba tego ruszać). Recenzent wspomniał też o wymaganiach sprzętowych gry, za co chwała mu (przynajmniej człowiek wie, jak mu to będzie działało). Parę słów o oprawie audiowizualnej też nie zaszkodziło (aczkolwiek dla mnie grafika 3D to duży minus, a nie plus - ale każdy ma prawo do własnego zdania), lepiej o takich rzeczach przeczytać w recenzji kogoś, kto grał (i komu Firaxis nie płaci ;) za pisanie peanów), niż przekonać się po wydaniu tych kilkudziesięciu złotych.

Z recenzji weteran Civ wyczyta jedno - póki co nikt jeszcze nie zepsuł mechanizmów, które w grze się sprawdziły, zaś nowicjusz nabierze pewnego pojęcia o tym, co to za gra.

Reasumując - dobra robota.
 
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   44%   4/9
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
recenzje anime, fanfiki
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 16