gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Gry roku 2006
Autor Wiadomość
Backside 
Major
JazzFunk Planeta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 842
Skąd: Z planety Melmaq
Wysłany: Sro Sty 10, 2007 9:30 pm   Gry roku 2006

Od dawna w Sztabie panuje smutna cisza, tematy o większości fajnych strategii i cRPG'ów są nieporuszane, a nikt nie wykazał chęci dopisania się do artykułu o najlepszych grach 2006 (czyżby te kilka tytułów wyczerpywało 365 dni?).

Niemniej jednak mam nadzieję, że wszyscy wezmą udział w forumowej ankiecie.
Jesteśmy strategami, mamy oddział RPG, więc skupmy się na tych kategoriach i przyznajmy po 3 głosy, przy czym kolejność decyduje o ilości punktów (1-3pkt, 2-2pkt, 3-1pkt).

Punkt piąty dotyczy jednocześnie gier wyjątkowo tandetnych jak i tych, które zapowiadały się fajnie, a wyszły znacznie gorzej.

Wybieramy gry, które ukazały się na świecie w 2006 roku lub te z końca 2005, które ukazały się u nas w 2006.



1. Strategia



2. Fabularna



3. MMORPG



4. Najlepsze rozszerzenie (samodzielne rozszerzenia traktujemy jako oddzielne gry)



5. Gra roku (każdy gatunek)



6. Największy zawód/kicz (każdy gatunek)



7. Rewelacyjna grafika (każdy gatunek)


8. Nagroda za chęci
Ostatnio zmieniony przez Backside Sro Sty 10, 2007 10:08 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
   
Poziom: 26 HP   1%   16/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   3%   3/78
Backside 
Major
JazzFunk Planeta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 842
Skąd: Z planety Melmaq
Wysłany: Sro Sty 10, 2007 9:37 pm   

1. Strategia
1. Company of Heroes
2. Anno 1701
3. Heroes of Might and Magic V


2. Fabularna
1. The Elder Scrolls IV: Oblivion


3. MMORPG
1. Voyage Century


4. Najlepsze rozszerzenie
1. Age of Empires III: The WarChiefs


5. Gra roku
1. Company of Heroes
2. The Elder Scrolls IV: Oblivion


6. Największy zawód/kicz
-


7. Rewelacyjna grafika
1. The Elder Scrolls IV: Oblivion
2. Dark Messiah of Might and Magic
3. Gothic III


8. Nagroda za chęci
1. Rise and Fall: Civilizations at War



Może jeszcze krótkie uzasadnienie.

1. Nigdy nie lubiłem do końca strategii osadzonych w klimatach IIWŚ. Nie wciągnął mnie też zbyt zmuszający do rushy system Warhammera 40,000. Gdy zagrałem pierwszy raz w jakąś pokazową wersję CoH, odszedłem od kompie po 1,5h tylko dlatego, że czas mnie gonił. Ta gra ma niesamowitą dynamikę akcji, świetne rozwiązania i na tyle dużą intuicyjność, że taki od razu wszystko było proste.
Wybór Anno 1701 był dość prosty - jestem fanem serii i również trzecia część okazała się dotrzymywać kroku poprzednim i zachwycać miodnością gry (choć nie ustrzegła się od wad).
HoM&M V znalazło się tu dlatego, że dokonało nielada wyczyny - stworzono godnego następcę gry-legendy. Co prawda nie sądzę, aby wciągnął mnie tak jak HoM&M III, ale stoi daleko przed fatalną częścią IV.


2. Co tu dużo mówić - piękna grafika, bogaty świat wypełniony setkami historii, questów, zakamarków. I to jest to, co mi się w tej grze podoba.
Na liście nie znalazł się uwielbiany przeze mnie Gothic. Choć trzecia część zachwyca wieloma elementami, ma potwornie dużo błędów i nie jest do końca tym na to czekałem.


3. Nie jestem nałogowym MMO'owcem i raczej nigdy nie będę. Ale VO przyciągnęło mnie już samą koncepcją - statki, piraci, porty i wielka swoboda. Nie grałem jeszcze zbyt dużo, ale już widzę, że mi się będzie podobało :].


4. Poprzednie rozszerzenia do AoE były taki trochę nijakie. Co prawda czekałem na nie śliniac się na wieść o nowych jednostkach, ale patrząć z perspektywy czasowej, nie są one zbytnim popisem oryginalności. Tymczasem WarChiefs zaskoczyło mnie nieprzeciętnie nowymi rozwiązaniami - nawet kampania była ciekawa. Gra jednocześnie pozwala nacieszyć się ogromnymi bitwami i zachowuje sporą dynamikę, pozwalając nam skończyć pojedynek 2vs2 w pół godziny.


5. To już wyjaśniałem wyżej :]


6. Na szczęście nie spotkało mnie AŻ tak duże rozczarowanie, ani nie grałem w żadną tegoroczną farsę


7. Oblivion pozostawi wg mnie tak duże piętno jak niegdyś Far Cry. Choć twórcy bezsensowanie usunęli generowanie cienie przez pojedyncze przedmioty, gra wygląda naprawdę niesamowicie. Szkoda tylko, że większość kart nie pozwala uruchomić jednocześnie AA i Bloomu z HDR"em.
Dark Messiah również wygląda świetnie i jest kolejnym krokiem naprzód, choć ma potworne wymagania i bardzo długo się ładuje.
Chyba jeszcze większe wymagania i jeszcze dłużej ładuje się Gothic. Ale gdy na chwilę zapomnę o tym jak wkurzałem się na pokazy slajdów i oczekiwania na load, to przypominam sobie śliczne oświetlenie, efekty pokroju zamieci, mgły i zadziwiający system cieni - biegając z pochodnią wzdłuż płotu, pozycja cienia zmieniała się nie tylko wraz z moim przemieszczaniem się w poziomie, ale też była zależna od wysokości na której znajdowała się ręka.


8. Chcę wyróżnić tą grę, bo znalazła się na bocznym torze, choć na to nie zasługuje. RaF wprowadziło wiele fantastycznych pomysłów. Możemy sterować bohaterem w trybie TPP wbijając się we wrogie oddziały jak w masło - w końcu mamy super siłę. Ba, są nawet całe misje, w których musimy strzelać herosem z pokładu statku czy walczyć na arenie jak Russel Crow w "Gladiatorze". Tryb TPP to nie tylko bajer w kampaniach, ale i użyteczna rzecz w trybie skirmish i multi.
Oprócz tego mamy fantastyczne bitwy na morzu - taranujemy statki albo wypływamy całą armadą wypełnioną po brzegi łucznikami i oglądamy deszcz strzał, wyglądający szczególnie ładnie, bo RaF ma jedną z najlepszych silników graficznych jaki widziałem w strategiach.

Niestety by podziwiać całość w pełnej krasie, musimy mieć naprawdę świetnego kompa. Poza tym trochę tam za mało budynków i rodzajów jednostek, by gra stała się kanonem.
 
 
   
Poziom: 26 HP   1%   16/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   3%   3/78
Scorpinor 
Chorąży


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 93
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Sty 10, 2007 10:28 pm   

1. Strategia
- Medieval 2 Total War (niby nic nowego ale wciąga jak diabli!)
- Company of Heroes (wyśmienita, z tym że niestety jest krótka i szybko się nudzi)


2. Fabularna
- The Elder Scrolls IV: Oblivion (za wszystko)


3. MMORPG
- na szczęście nie grywam w te "pożeracze czasu"


4. Najlepsze rozszerzenie (samodzielne rozszerzenia traktujemy jako oddzielne gry)
- nie kojarzę nic ciekawego w tym roku


5. Gra roku (każdy gatunek)
- The Elder Scrolls IV: Oblivion



6. Największy zawód/kicz (każdy gatunek)
- Gothic III (ile nerwów mnie ta gra kosztowała to szkoda gadać)
- Faces of War (miało być dużo lepiej, a wyszło gorzej niż w poprzedniej części)
- Need for Speed Carbon (ileż razy można wałkować w kółko to samo!?)
- HoMM 5 (wiem, że gierka jest świetna, ale jakoś po przejściu kampanii i kilku partyjkach z kumplami w 'hot seat' nawet trochę mnie nie ciągnie aby do niej wrócić - przez to w żadnym razie nie umywa się do trójki)



7. Rewelacyjna grafika (każdy gatunek)
- The Elder Scrolls IV: Oblivion
- Gothic III
- Prey
- Microsoft Flight Simulator X
- Armed Assault


8. Nagroda za chęci
- Armed Assault (wspaniały wojenny FPS, w dodatku następca mojej ulubionej gry OF, ale zbyt duża liczba bugów wyklucza ją jako grę roku)
 
 
   
Poziom: 8 HP   0%   0/159
   MP   100%   76/76
   EXP   63%   12/19
Backside 
Major
JazzFunk Planeta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 842
Skąd: Z planety Melmaq
Wysłany: Sro Sty 10, 2007 10:57 pm   

Trochę mnie dziwi nominacja NFS'a :) . Trudno powiedzieć, że ta gra to kicz, a nie rozumiem, co Cię mogło w niej zawieść. Równie dobrze można by tu wsadzać co roku Fifę, NHL, NBA etc

Tylko dla formalności spytam czy we wszystkie gry grałeś :) ?
 
 
   
Poziom: 26 HP   1%   16/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   3%   3/78
Scorpinor 
Chorąży


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 93
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sty 11, 2007 1:19 am   

O grach, w które nie grałem bym się nie wypowiadał.

A co do NFS'a to nie wiem, ale jako stary weteran - grający we wszystkie 10 części - właśnie przy niej stwierdziłem, że starczy mi wciskania tego chłamu. Od piątej części było już tylko gorzej (no może Most Wanted był jeszcze w miarę), aby wreszcie przepełnić czarę goryczy. Mam już dosyć hop-ziomalowych klimatów, zerowej fizyki, godnej gier S-f, prostoty, infantylności, tej muzy, itp. Wiem, że równie dobrze można by tu wsadzić Fifę i resztę gier EA Sports, ale może właśnie dla tego od dawna w nie nie gram. Zresztą trudno oczekiwać po Fifie czegoś nowego, ale po NFS'ie jak najbardziej. Teraz pozostaje mi tak to czekać na nowego Test Drive'a (może w końcu zrobię użytek z kierownicy, która do NFS'a nie jest w ogóle potrzebna).
 
 
   
Poziom: 8 HP   0%   0/159
   MP   100%   76/76
   EXP   63%   12/19
Wojman
Kapitan
007


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Cze 2004
Posty: 575
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Sty 11, 2007 2:39 am   

1. Strategia

Space Rangers 2: Rebelia

2. Fabularna

TES IV: Oblivion

3. MMORPG

Tutaj zdania nie mam. W koncu World of WarCraft jest gra z 2004 roku...

4. Najlepsze rozszerzenie (samodzielne rozszerzenia traktujemy jako oddzielne gry)

tu tez zdania nie mam, nie mialem okazji grac w tym roku w jakies roszerzenie do gier

5. Gra roku (każdy gatunek)

Medival II: Total War

6. Największy zawód/kicz (każdy gatunek)

Frater! Ocena 1% mowi sama za siebie. A na drugim miejscu... Gothic 3 za te cala mase bledow i niedorobek w pierwotnej wersji

7. Rewelacyjna grafika (każdy gatunek)

TES IV: Oblivion

8. Nagroda za chęci

Space Rangers 2: Rebelia - kapitalna gra, ktora generalnie jest strategia, acz laczy w sobie inne gatuki (rpg, przygodowki i inne). Gra jest kapitalna, kosztuje jedynie 30 PLN, a gra sie w nia swietnie.
 
 
   
Poziom: 22 HP   0%   0/1106
   MP   100%   528/528
   EXP   1%   1/59
kull 
Generał


Dołączył: 05 Kwi 2004
Posty: 313
Skąd: NY
Wysłany: Czw Sty 11, 2007 11:12 pm   

1. Strategia

The Settlers II: 10th Anniversary
Star Wars: Empire at War

2. Fabularna

nie gralem w tym roku w takie gry

3. MMORPG

nie mam czasu na rpg :(

4. Najlepsze rozszerzenie (samodzielne rozszerzenia traktujemy jako oddzielne gry)

--

5. Gra roku (każdy gatunek)

The Settlers II: 10th Anniversary - zajebisty powrot do przeszlosci :)

6. Największy zawód/kicz (każdy gatunek)

Ojciec chrzestny

7. Rewelacyjna grafika (każdy gatunek)

mam slaby sprzet wiec nic nie testowalem pod wzgledem grafiki :(

8. Nagroda za chęci

Tomb Raider: Legenda



Wiecej o moich typach mozna poczytac u konkurencji :P
http://www.gry-online.pl/...=387&STR=7#kull
 
 
   
Poziom: 16 HP   0%   0/556
   MP   100%   265/265
   EXP   53%   21/39
Wojman
Kapitan
007


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Cze 2004
Posty: 575
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie Sty 14, 2007 1:29 am   

Jest jedna gra, o ktorej na smierc zapomnialem, a zasluguje na miano gry roku w kategori... TPP. Mowie to o grze Hitman: Krwawa Forsa. Pogralem troche w te gre (demko niestety) i powiem Wam, ze ta gra jest KA-PI-TAL-NA. Szkoda, ze nie mam teraz komputera, bo bym sobie kupil najnowszego Hitmana i pogral.
 
 
   
Poziom: 22 HP   0%   0/1106
   MP   100%   528/528
   EXP   1%   1/59
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Nie Sty 14, 2007 6:45 pm   

1. Strategia

I. Galactic Civilizations 2
II. Settlers II: 10-lecie (a niech mają!:))
III. Supreme Ruler 2010

2. Fabularna

I. Neverwinter Nights 2
II. I nie było już nikogo...
III. Dreamfall

3. MMORPG

nie, dziękuję, postoję:) Choć z deczka spodobało mi się Guild Wars.

4. Najlepsze rozszerzenie (samodzielne rozszerzenia traktujemy jako oddzielne gry)

Sims 2: Własny biznes

5. Gra roku (każdy gatunek)

Galactic Civilizations 2, ale może po części dlatego, że nie pograłem jeszcze dużo w NWN2:)

6. Największy zawód/kicz (każdy gatunek)

Ani zawód, ani kicz, ale Gothic III moim zdaniem zmierza w złym kierunku.

7. Rewelacyjna grafika (każdy gatunek)

Spellforce 2 mi przypadł do gustu...

8. Nagroda za chęci

Spellforce 2 i Supreme Ruler 2010 - ex aequo
 
 
   
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
mande 
Pułkownik
Menedżer


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 1166
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Nie Sty 14, 2007 7:45 pm   

1. Strategia
Sid Meier's Railroads! (Fajna i wciągająca)
Stronghold 2 (niby badziewie, ale wciąga)
CivCity:Rome

2. Fabularna
<brak>


3. MMORPG
<brak>


4. Najlepsze rozszerzenie (samodzielne rozszerzenia traktujemy jako oddzielne gry)
<brak>


5. Gra roku (każdy gatunek)
CivCity:Rome (Niby badziewnie zrobiona, ale wciąga; a o to chyba chodzi :) )
America's Army - kolejna odsłona (głównie za darmowość i dość wysoki poziom wykonania)

6. Największy zawód/kicz (każdy gatunek)
1. Medieval II (Wyszła kaszana - nic nowego, tylko mnóstwo szumu o nic; dobrze, że jej nie kupiłem)
2. NFS Carbon (a czym to się w zasadzie różni od MW i Undgrnd2?)
3. Rise of Nations: Rise of Legends (nie grałem; zawiodłem się na konwencji gry, bo liczyłem na tło historyczne)
4. Emergency 4 (zupełnie do mnie trafia; no i jeszcze te bugi)

7. Rewelacyjna grafika (każdy gatunek)
<brak>

8. Nagroda za chęci
Glory of the Roman Empire (ładna, schludna, dopracowana, ale nie da się w to dłużej grać ...)

To był mój wybitnie stronniczy przegląd gier. Mam nadzieję, że w tym roku będzie lepszy połów.
 
 
   
Poziom: 29 HP   1%   21/2142
   MP   100%   1022/1022
   EXP   84%   79/94
Ramirez 
Sierżant


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 159
Skąd: a przyjedziesz?
Wysłany: Nie Maj 20, 2007 3:24 pm   

1. Strategia
Nie grałem w ostatnim czasie w jakieś nowe strategie :)
2. Fabularna
Neverwinter Nights 2
3. MMORPG
Tibia :mrgreen: :lol: (należy to rozumieć jako żart, nie grywam w mmorpg tak wogóle)
4. Najlepsze rozszerzenie (samodzielne rozszerzenia traktujemy jako oddzielne gry)
-
5. Gra roku (każdy gatunek)
Neverwinter Nights 2
6. Największy zawód/kicz (każdy gatunek)
NFS: Carbon
Twierdza 2
7. Rewelacyjna grafika (każdy gatunek)
Neverwinter Nights 2
8. Nagroda za chęci
Twierdza 2 (panowie chcieli świetną serię urozmaicić, za co ich szanuję, ale wszystko spieprzyli).
 
   
Poziom: 11 HP   0%   0/272
   MP   100%   130/130
   EXP   68%   17/25
kremuwa 
Chorąży


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 299
Wysłany: Nie Maj 20, 2007 4:17 pm   

1. Strategia
Medieval II: Total War
2. Fabularna
Neverwinter Nights 2
3. MMORPG
WoW: TBC (to niby dodatek, ale nic innego nie moge podac_
4. Najlepsze rozszerzenie
WoW: TBC
5. Gra roku
Test Drive Unlimited
6. Największy zawód/kicz (każdy gatunek)
Twierdza 2 i Add-on Twierdza: Legendy
7. Rewelacyjna grafika
Gothic III
8. Nagroda za checi:
...
 
 
   
Poziom: 16 HP   0%   0/556
   MP   100%   265/265
   EXP   17%   7/39
FifiCz 
Sierżant
Pinacolada Boy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Kwi 2007
Posty: 408
Skąd: Sława
Wysłany: Wto Maj 22, 2007 5:05 pm   

Nie grałem w nowe strategie,postaram sie to nadrobić.
 
 
   
Poziom: 18 HP   0%   0/711
   MP   100%   339/339
   EXP   80%   36/45
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
anime, opowiadania
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14