gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Co polecacie?
Autor Wiadomość
elcoyot
Szeregowy


Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1
Wysłany: Pon Mar 13, 2006 2:08 pm   Co polecacie?

Witam.Na wstępie chce zaznaczyć,że nie jestem wyjadaczem jeśli chodzi o RPG, pare tytułów wciągnęło mnie w połowie lat 90-tych..potem była pustka, a następnie zjawił się Baldurs Gate II - gra która mnie urzekła. Grając w nią spędzałem przed kompem długie godziny, wieczory, co nie jest moim zwyczajem...zatrzymałem się na smoku którego nie umiałem pokonać, poszedłem na studia i...znowu pustka, już parę lat:] teraz mam na stancji kompa więc chciałbym się zapytać jaką gierkę polecalibyście? główne kryteria to to, żeby nie była hardcorowo skomplikowana bo nie chce mi sie przez miesiąc rozkminiać zasad:], klimatycznie bliska BG2 no i żeby chodziła pod celerona 1,6. Z góry dzięki, pozdro.
 
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   0%   0/9
Backside 
Major
JazzFunk Planeta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 842
Skąd: Z planety Melmaq
Wysłany: Pon Mar 13, 2006 2:19 pm   

Z tego typu izometrycznych to gorąco polecam Planscape Torment.
A z tych crpg'ów w 3D na obecnie najlepszymi tytułami są Gothic I/II oraz The Elder Scroll III, z tym że pierwsza seria głównie może pochwalić się niezłą akcją, walką i w sumie klimatem, w który szybko można się wtopić, zaś TES ma znacznie większy świat, ilość questów i swobodę (Gothic niestety od pewnego momentu jest całkiem liniowy).
 
 
Poziom: 26 HP   1%   16/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   3%   3/78
Gość

Wysłany: Pon Mar 13, 2006 3:02 pm   

dzięki :] najpierw obadam izometryczną jako że jestem troche tradycjonalistą tzn jakoś wolę przygodówki, rpg czy rts w 2d a przynajmniej nie w pełnym 3d - jarałem się discworldem 2 ale po 3 część nigdy nie sięgnąłem, to samo z warcraftem. ale może trzeba zacząć się dostosowywać...
 
Wojman
Kapitan
007


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 30 Cze 2004
Posty: 575
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Mar 13, 2006 4:38 pm   

Backside napisał/a:
A z tych crpg'ów w 3D na obecnie najlepszymi tytułami są Gothic I/II


Jezeli lubisz niewygodne sterowanie, bardzo uciazliwa walke i powtarzajace sie kwestie NPCow w kazdym obozie to Gothica polecam. W innym przypadku radzilbym poszukac jakiejs innej, ciekawszej gry.
 
 
Poziom: 22 HP   0%   0/1106
   MP   100%   528/528
   EXP   1%   1/59
Backside 
Major
JazzFunk Planeta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 842
Skąd: Z planety Melmaq
Wysłany: Czw Mar 16, 2006 2:48 pm   

Ja się z tym zdaniem totalnie niezgodzę.
Po kilku minutach opanowałem sterowanie na poziomie podstawowo-średnim, a po kilku godzinach gry śmigałem, az miło.

Jest to jednyna gra jaką znam, gdzie możemy toczyć tak przyjemne pojedynki (używając broni jedno- i dwuręcznej, łuków/kusz i czarów), który przy odpowiednim ustawieniu klawiszy nie są wcale trudne. Oczywiście dojście do perfekcji, jak w każdej grze, trochę zajmuje, ale satysfakcja potem jest spora :].

Pomimo tego, że kwestie NPC się powtarzają (tak jak w każdej grze zresztą) to gra ma na tyle niesamowity klimat i ciekawą, oryginalną fabułę, że zgromadziła w Polse tysiące wiernych fanów. A społeczność się cały czas rozszerzan, cały czas powstają nowe strony i fora i cały czas jest popyta na Gothica II i raczej starszego brata - Gothica I.
Polecam: www.gothic.phx.pl
 
 
Poziom: 26 HP   1%   16/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   3%   3/78
Błysk
Szeregowy


Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Mar 17, 2006 5:20 pm   

To ja polecam jesli BG Ci sie spodobalo przedewszystkim Planescape:Torment... chyba, ze nie nawidzisz DUZO czytac, bo tekstu jest tam zatrzesienie i warto go poznac... Fabule ma niesamowita. Dodatkowa zaleta jest, ze w Empiku widzialem jej reedycje za 19.90 jakis czas temu.

Druga gierka jaka moge polecic (zwlaszcza jesli grales w jakis sytem papierowy rpg ze Swiata Mroku) to Vampire: The Masquerade - Bloodlines. Dla kochajacych wampirki gra bedzie cudowna. Ciekawa, wciagajaca, a i w paru miejscach mozna sie przestraszyc (nawiedzony dom rulez). Ta jednak juz nie jest w zucie izometrycznym. Na procku AMD1,2GHz 256 ramu i Geforcie 2 dziala... chociaz lokacje wczytuja sie po 3 minuty :)
 
 
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   66%   6/9
leiff 
Chorąży


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Paź 2005
Posty: 274
Skąd: Sieroszewice
Wysłany: Wto Kwi 04, 2006 9:02 am   

Polecam grę T-72 wyjdzie za jakiś miesiąc jeśli lubisz walkę czołgiem to prawdziwy delikates.
 
 
   
Poziom: 15 HP   0%   0/488
   MP   100%   233/233
   EXP   48%   17/35
Ariana 
Szeregowy


Dołączyła: 29 Maj 2008
Posty: 1
Wysłany: Czw Maj 29, 2008 6:17 pm   

Czy marzyłeś kiedyś o nauce magii, poznaniu tajemnic średniowiecznego zamku i poszukiwaniu przygód? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Hogwart jest Twoją Szkołą Magii i Czarodziejstwa. To gra tekstowa oparta o twórczość J. K. Rowling. Możesz stworzyć tu swoją własną postać i znaleźć nie tylko możliwość nauki niezwykłych umiejętności i odwiedzenia fantastycznych miejsc ze świata HP, ale także zmierzyć się z innymi w Klubie Pojedynków, czy też porozmawiać z graczami. Wszystko zaczyna się w domu rodzinnym, dalej czekają na Ciebie miejsca takie, jak Ulica Pokątna, Hogsmeade, Zakazany Las, Komnata Tajemnic i wiele innych, w których znaleźć można fascynujące rzeczy. Wiele zależy od Ciebie i od tego, jak pokierujesz rozwojem swojego bohatera. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz poprosić o radę Profesora lub Prefekta, którzy zawsze chętnie pomogą. Uwierz, że ta gra zapewni Ci ona wiele pozytywnych emocji, a także rozrywkę gotową pokonać nawet najgorszą nudę. Zobacz i przekonaj się, bo magia tylko czeka byś ją w sobie odkrył!
http://www.hogwart-rpg.pl/witaj
 
   
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   0%   0/9
FifiCz 
Sierżant
Pinacolada Boy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Kwi 2007
Posty: 408
Skąd: Sława
Wysłany: Pią Maj 30, 2008 11:27 am   

Co do Hogwartu,to wróciłem do gry po miesiącu przerwy.Gra jest fajna,tylko spodziewałem się raczej MMO w świecie czarodziejów.

:wink:
 
 
   
Poziom: 18 HP   0%   0/711
   MP   100%   339/339
   EXP   80%   36/45
Fenix 
Kapral


Dołączył: 15 Paź 2005
Posty: 73
Skąd: Gorzów Wlkp.
Wysłany: Nie Gru 06, 2009 2:45 pm   

Polecam Dragon Age - Origins.
Gra pochłania totalnie... tutaj na prawdę mamy wielki wpływ na to co się wydarzy, świetna oprawa dźwiękowa, śliczna muzyka która wprowadza w epicki nastrój, wsysająca fabuła. (Wsysająca :neutral: ? Ja to potrafię wcisnąć dziwne słowo..).
Jeszcze bardzo fajny motyw walki, trochę przypomina to Baldur's Gate chyba.
Polecam każdemu zagrać w tą grę, gwarantuję, że się spodoba : ), poświęćcie 2h czasu, a reszta sama się zdziała : )
 
 
   
Poziom: 7 HP   0%   0/130
   MP   100%   62/62
   EXP   50%   8/16
Iselor 
Szeregowy


Dołączył: 15 Kwi 2012
Posty: 2
Wysłany: Pią Sie 17, 2012 1:58 pm   

Saga Fallout - czyli pierwsze dwie części. Grafika brzydka ale trudno. Seria powszechnie uznawana za arcydzieło, tzn. Fallout 1 i 2. Osobiście lubię ale bez szału, wynika to z tego że osobiście nie przepadam za post-nuclear, ale "zaliczyć" trzeba.

Vampire The Maqsuerade - Bloodlines - arcydzieło Troiki i gra która ich pogrzebała przez masę bugów, jednak teraz jest upaczowana i nawet jest nieoficjalna polonizacja! Wampire - Maskarada przeniesiony na komputery PC w najlepszym wydaniu. Kilka klanów do wyboru (co zawsze gwarantuje inny sposób rozgrywki), znakomici NPCe, genialna muzyka, spora długość gry, dobra fabuła, znakomite questy poboczne (opuszczona posiadłość!), KLIMAT! Jedna z najbardziej niedocenionych i w Polsce niestety mało znanych gier cRPG. A wg mnie najlepszy lub prawie najlepszy cRPG wszechczasów. Tytuł absolutnie obowiązkowy i autentycznie wybitny.
Kiedyś pojawiła się też gra Vampire The Masquerade Redemption. To też Świat Mroku i wampiry. O wiele bardziej znana bo łatwo dostępna (był pełniak w CDA). Dobra gra, ale rewelacji nie ma.

Arcanum - kolejny majstersztyk od Troiki. Tym razem świat steampunka. Trochę podobne do fallouta. Co prawda gra jest zbyt prosta (walki nie stanowią żadnego problemu) ale dialogi, fabuła i zwłaszcza genialna (najlepsza?) mechanika miażdżą większość konkurencji.

Świątynia Pierwotnego Zła - tytuł który kocha mało kto, ale to wynika z jakiegoś prymitywizmu części graczy. ŚPZ jest przykładem na to jak powinna wyglądać gra cRPG oparta o D&D w systemie turowym. Znakomita mechanika, znakomity system walki iwysoki poziom trudności rekompensują fabularną miałkośći krótki czas gry. Gra łatwa do zdobycia (była w CDA)

Icewind Dale - piszę z obowiązku. Znasz?

Ancient Domains of Mystery: - Najpopularniejszy przedstawiciel najbardziej niszowego podgatunku cRPG, czyli roguelike. 10 ras i 20 klas postaci robią wrażenie, podobnie jak losowość generowanego świata i ogromna nieliniowość rozgrywki. Jednak grafika ze znaków ASCII i wysoki poziom skomplikowania mogą odstraszyć wielu potencjalnych graczy. W każdym razie gra ta wywalczyła sobie zaszczytne miejsce w historii komputerowego RPG i jeśli choć trochę znasz język angielski, ściągnij ją (gra jest oczywiście freeware).

Betrayal at Krondor - Fabularne arcydzieło na podstawie prozy pisarza fantasy Raymonda E. Feista. Gra, która położyła podwaliny pod takie tytuły jak Baldur's Gate czy Fallout. Choć mamy do czynienia z produkcją w starym stylu (drużynowy widok FPP), trudno ją jasno określić jako typowego dungeon crawlera. Obok wymagających walk czekają nas skomplikowane zadania, które możemy wykonać na często więcej niż jeden sposób. Ogromne przestrzenie do zwiedzenia, dużo rozmów, konflikty wewnątrz drużyny i świetna mechanika. Wszystko okraszone znakomitym klimatem w wielkim świecie o nielinowej konstrukcji. Betrayal at Krondor jest kamieniem milowym komputerowego RPG i nietrudno znaleźć osoby, dla których to najwybitniejszy przedstawiciel gatunku w historii.

Darkstone - Pierwszy hack'n'slash w trójwymiarze. Dodatkowo, zamiast jednej, kierowaliśmy dwoma postaciami! No i trzeba było dbać, aby nie były głodne, choć akurat to nie zostało najlepiej zrobione. W tamtych czasach grafika powalała, muzyka to rewelacja. A fabularnie? No cóż, prosta historia o złym nekromancie, ale kto w hack'n'slashu patrzy na fabułę?! Fani Diablo będą na pewno zadowoleni!

Deus Ex - Bloodlines w świecie cyberpunk;) jak ktoś lubi takie klimaty - pozycja obowiązkowa.

Divine Divinity - Miszmasz Diablo i Baldur's Gate w klasycznym świecie fantasy z klimatem rodem ze starych dungeon crawlerów. Jak dla mnie najlepszy action RPG (nie hack and slash!), cudna muzyka, bardzo dobra mechanika (niby tylko trzy klasy postaci, ale możliwości rozwoju bardzo szerokie). DD to znakomita pozycja, która ze względu na swoją specyfikę trafi w gusta każdego miłośnika komputerowego RPG.

Eye of the Beholder I i II - choć trylogia, część trzecia znacząco odstaje poziomem od poprzedniczek. Klasyczny już tytuł i arcydzieło dungeon crawlerów. Koniecznie!

Lands of Lore: Throne of Chaos - Prawdziwa perełka wśród cRPG pierwszej połowy lat 90. Grafika (jak na tamte czasy) to majstersztyk i dziś odstraszy tylko tych, dla których Wiedźmin już jest za brzydki. Podobnie jak świetna muzyka i mistrzowski klimat. Można się czepiać liniowości (w końcu to dungeon crawler), ale parę wyborów zachowań w grze jest. Więcej o niej (o rozgrywce i fabule) przeczytacie w mojej recenzji na Insi. Warto tylko tutaj dodać, że cztery lata później pojawiła się rewelacyjna kontynuacja (Lands of Lore II: Guardians of Destiny), która jednak w ogromnym stopniu czerpie z tradycji gier przygodowych, na nieco dalszy plan spychając elementy RPG. Jednak z nią także polecam zapoznać się. A wracając do Throne of Chaos, warto zacytować wypowiedź jednego z graczy na forum GO poświęconemu Lands of Lore: „Nowe gry przestały do mnie przemawiać. Stawiam na klimat i długie zarwane nocki. To jest właśnie prawdziwe RPG. Te nowe to tylko podróbki.” Nic dodać, nic ująć.

Might & Magic VI: The Mandate of Heaven - Dla serii Might & Magic część szósta była przełomem, gdyż cykl wszedł w pełen trójwymiar, a gracz mógł wybrać tryb walki: turowy lub rzeczywisty. Jednak nie to jest tu najważniejsze. Główne atuty to ogromny świat i wspaniała nieliniowa fabuła z kilkudziesięcioma zadaniami pobocznymi. System rozwoju postaci to klasa sama w sobie. Można się doczepiać grafiki, ale prawdziwy fan cRPG nie zwraca na nią tyle uwagi. Szósty Might & Magic wyróżnia się także jeszcze czymś: posiada NAJBARDZIEJ KLIMATYCZNE wszelkiej maści „dungeony” w komputerowym RPG! I jeszcze jedna uwaga: to nie jest klasyczne sztampowe fantasy, pomimo że mamy tu elfy, krasnoludy i smoki. To jedyny obok Albionu i cyklu Wizardry przedstawiciel nurtu science-fantasy, w którym spotkamy androidy i potężną piramidę będącą w istocie statkiem kosmicznym (jak w filmie Gwiezdne Wrota), a historia całego cyklu gier to wydarzenia mające pośredni lub bezpośredni wpływ na konflikt pomiędzy przemierzającymi Wszechświat potężnymi Starożytnymi (istnieją przypuszczenia, że to ludzie z odległej przyszłości) a Kreeganami, w świecie Enroth/Erathii nazywani Demonami (patrz: zamek Inferno w HoMM III).

Might & Magic VII: For Blood and Honor - Moja ulubiona gra cRPG. Uwielbiam do niej wracać. Wiem, że w powszechnej opinii to część szósta jest uznawana za najlepszą, ale ja wolę „siódemkę”. Z kilku powodów:

- gra jest wyważona jeśli chodzi o długość (szóstka pod koniec mnie osobiście nieco męczy),
- wg mnie ma lepszą fabułę (ale też grafikę i muzykę),
- możliwość wyboru strony Światła lub Ciemności,
- bardziej rozwinięty system tworzenia/rozwoju postaci.



Co prawda nie ma tak klimatycznych „dungeonów” jak poprzedniczka, ale trudno. Posiada wszystkie zalety, jakie ma szóstka (ogromna nieliniowość, świetna fabuła, rewelacyjny system alchemii, oryginalny świat) i niweluje jej wady (np. w końcu mieszkańcy walczą z potworami, gdy te zaatakują miasteczko, a nie spacerują spokojnie). To jeden z najlepszych dungeon crawlerów w historii, choć jak dla mnie to świetny miszmasz dungeon crawlera z sandboxem. Prawdziwe cRPG!

Might and Magic VIII: Day of the Destroyer - wciaż dobry cRPG ale do dwóch poprzednich części sporo brakuje (jak obzcaisz M&M VI - VIII możesz spróbowac z genialnym Might and Magic World of Xeen czyli połączoną IV i V).

Ultima (cykl) + obie części Ultima Underworld - Chociaż to Akalabeth z 1979 roku był pierwszym cRPG, to jednak jego następca, wydana w 1980 roku Ultima okazała się być oficjalnym ojcem gatunku. Cykl doczekał się dziewięciu części, niemal wszystkie to dziś relikty (część ósma pojawiła się w 1994 roku, dziewiąta pięć lat później). Warto zwrócić uwagę, iż są to klasyczne tytuły cRPG z dosyć, jak na tamte czasy, rozwiniętymi dialogami i skomplikowanymi zadaniami, a widok jest „z lotu ptaka”, a nie FPP jak to zazwyczaj w tamtych czasach bywało. Inna sprawa, że części I-VI są dziś praktycznie niegrywalne, nawet dla takich fanów olschoolu jak ja. Przygodę radzę zacząć od części siódmej. Co zaś do dwóch odsłon Ultimy Underworld, to, mimo iż powstały odpowiednio w latach 1992 i 1993, do dziś robią ogromne wrażenie. Mamy tu do czynienia z dungeon crawlerami z widokiem FPP, w pełnej grafice 3D (pierwsze gry w historii w tym trybie), można się normalnie poruszać klawiaturą jak w FPS-ach; dodatkowym smaczkiem są ciekawe dialogi (rzadkość w dungeon crawler), wspaniałe lokacje, klimatyczna muzyka, bardzo dobra fabuła i świetna - jak na tamte czasy - grafika. Naprawdę polecam. Warto tu też, choć kanon ów nie obejmuje gier MMO, zwrócić uwagę na Ultime Online z jej masą dodatków, która położyła podwaliny pod dzisiejsze MMORPG.

Wizardry - o ile Ultima jest matką, to Wizardry jest ojcem cRPG. Nie tyle nawet cRPG bo Wizardry położyło fundamenty tak pod zachodnie cRPG jak i pod wschodnie jRPG co sprawia że i tu i tu cykl ten darzy się ogromnym szacunkiem. Dzisiejszy gracz jednak wystarczy że zapozna się z Wizardry Gold (czyli podrasowaną "siódemką") i Wizardry 8.

Poza tym:
KOTORy, Torment, obie części Neverwinter Nights, pierwsze Diablo z Hellfire, saga Drakensang (zwłaszcza znakomity River of Time), Morrowind, Daggerfall Poza tym pobaw się w Siege of Avalon, Arx Fatalis, Wizards & Warriors, Albion, Anvil of Dawn, Stonekeep, Thunderscape, Entomorph, Anachronox, Demise, The Fall: Last Days of Gaia, Gorasul, Kult: Heretic Kingdoms, Konung, Lionheart, Nox, Puzzle Quest: Challenge of the Warlords, Revenant, Septerra Core: Legacy of the Creator, Silverfall, Summoner.
 
   
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   11%   1/9
bunkier07 
Szeregowy


Dołączył: 18 Cze 2015
Posty: 5
Wysłany: Czw Cze 18, 2015 7:13 am   

JA polecam Pillars of Eternity, świetna gra cRPG w starym stylu.
 
   
Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   44%   4/9
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
forum anime, widmo
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 16