gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Co teraz czytasz?
Autor Wiadomość
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Nie Wrz 14, 2008 9:44 am   

Villemo napisał/a:
A co możecie zaproponować z typowego fantasy? Nie wiem właśnie za co się teraz zabrać


Pytanie jak definiować "typowe fantasy":)

Z tego ze wszech miar typowego może być chociażby twórczość Piekary w rodzaju zbioru opowiadań pt. "Ani słowa prawdy", choć mi przypadł on do gustu średnio.

Z mniej typowych - twórczość Pratchetta, "Achaję" Ziemiańskiego tudzież "Elantris" Brandona Sandersona.

Z jeszcze mniej typowych - cykl o czarnoksiężniku z Archipelagu Ursuli K. Le Guin (to już mocno polecam!)

A z literatury fantastycznej (nie mylić z fantasy), zresztą dość nietypowej - twórczość Jacka Dukaja (naprawdę dobre! i polskie!:)) - zwłaszcza "Czarne oceany", "Inne pieśni" (moje ulubione) i "Lód" (uwaga na język! Zresztą to książka na naprawdę dłuuugie noce:))
 
 
   
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Villemo 
Chorąży
Karolina


Dołączyła: 26 Sie 2008
Posty: 295
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Wrz 14, 2008 10:12 am   

Klemens napisał/a:
Villemo napisał/a:
A co możecie zaproponować z typowego fantasy? Nie wiem właśnie za co się teraz zabrać


Pytanie jak definiować "typowe fantasy":)

Z tego ze wszech miar typowego może być chociażby twórczość Piekary w rodzaju zbioru opowiadań pt. "Ani słowa prawdy", choć mi przypadł on do gustu średnio.

Z mniej typowych - twórczość Pratchetta, "Achaję" Ziemiańskiego tudzież "Elantris" Brandona Sandersona.

Z jeszcze mniej typowych - cykl o czarnoksiężniku z Archipelagu Ursuli K. Le Guin (to już mocno polecam!)

A z literatury fantastycznej (nie mylić z fantasy), zresztą dość nietypowej - twórczość Jacka Dukaja (naprawdę dobre! i polskie!:)) - zwłaszcza "Czarne oceany", "Inne pieśni" (moje ulubione) i "Lód" (uwaga na język! Zresztą to książka na naprawdę dłuuugie noce:))

K. Le Guin już poznałam- i faktycznie, autorka godna polecenia.
Na "Achaję" też już zwróciłam uwagę ale na razie jakoś mnie nie ciągnie :wink:
Co do Piekary- na pewno do niego wrócę ale jestem po cyklu o Mordimerze i chciałabym odmiany :wink:
Znacie może książki z Trylogii Czarnego Maga Trudi Canavan ?Zainteresowała mnie, jednak fajnie byłoby poznać opinie innych :grin:
_________________

 
 
   
Poziom: 16 HP   0%   0/556
   MP   100%   265/265
   EXP   7%   3/39
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Nie Wrz 14, 2008 3:04 pm   

Bardzo polecam cykl Rogera Zelaznego o Amberze.

Wymienię jeszcze kilka innych, ale powyższą pozycję uważam za obowiązkową- nie martw się jednak, to przyjemny obowiązek :)

Inne świetne serie to "Boże Monarchie" Kearneya, "Malazańska Księga Poległych" Eriksona (bardzo ambitne przedsięwzięcie i wyśmienita lektura) i "Skrytobójca" Robin Hobb- wszystkie polecam.

Paru "lżejszych", acz również fajnie piszących: Dave Duncan (najlepszy chyba jest cykl "Człowiek ze słowem"), Raymond Feist, z literatury fantastycznej: Orson Scott Card("Gra Endera"!), Stirling ("Szturm przez Gruzję"), Gordon R. Dickson ("Taktyka błędu") i oczywiście wyśmienita "Fundacja" Asimova.
 
 
   
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Egzorcist 
Kapral
Salut!


Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: Nie Wrz 14, 2008 6:08 pm   

Przepraszam a z cyklu wojennych książek co polecacie?
Ostatnio przeczytałem wojnę zimową (dość przyjemna)
 
 
   
Poziom: 5 HP   0%   0/81
   MP   100%   38/38
   EXP   76%   10/13
Klemens 
Generał


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 2700
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: Pon Wrz 15, 2008 5:05 pm   

Villemo napisał/a:
Co do Piekary- na pewno do niego wrócę ale jestem po cyklu o Mordimerze i chciałabym odmiany :wink:


Na tyle na ile znam cykl o Mordimerze, jest to zupełnie, ale to zupełnie inna pozycja od przygód Arivalda z Wybrzeża (czyli "Ani słowa prawdy"), ale jak pisałem wcześniej - jakoś gorąco nie polecam:)

A pozycje Ajmdemena - te, które znam - faktycznie warte są przeczytania.

Egzorcist napisał/a:
Przepraszam a z cyklu wojennych książek co polecacie?


Niespełna rok temu recenzowałem "Wojnę Iwana" Catherine Merridale i wciąż:) uważam tę książkę za udaną.

A u mnie lepszych czasów (zasobniejszych w, no właśnie, czas) oczekuje "Stalingrad" Beevera - wedle podobnych mi pasjonatów to dobre i warte przeczytania dzieło.
 
 
   
Poziom: 41 HP   3%   161/5376
   MP   100%   2567/2567
   EXP   40%   71/177
Ajmdemen 
Generał


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 1198
Wysłany: Sro Wrz 17, 2008 12:24 am   

Klemens napisał/a:

A z literatury fantastycznej (nie mylić z fantasy), zresztą dość nietypowej - twórczość Jacka Dukaja (naprawdę dobre! i polskie!:)) - zwłaszcza "Czarne oceany", "Inne pieśni" (moje ulubione) i "Lód" (uwaga na język! Zresztą to książka na naprawdę dłuuugie noce:))


Jestem po lekturze "Extensy" i jak już zdołam zwalczyć wywołane nią myśli samobójcze, to wezmę się za kolejne pozycje. Polecam!
 
 
   
Poziom: 30 HP   1%   23/2333
   MP   100%   1114/1114
   EXP   17%   17/99
Perkun 
Pułkownik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Maj 2004
Posty: 255
Skąd: Włocławek
Wysłany: Sob Paź 11, 2008 3:37 pm   

Witam!

Tym razem Kir Bułyczow "Nadzy Ludzie"

"Nadzy ludzie” to drugi tom dylogii indochińskiej, rozgrywającej się w wymyślonym przez Bułyczowa państwie Ligon. W stolicy państwa obraduje międzynarodowa konferencja etnologów i nagle wybucha sensacyjna pogłoska, że w trudno dostępnych górach Ligonu odkryto niewielkie plemię dzikusów, co chodzą całkiem nago i nie znają ognia. W góry wyrusza ekspedycja naukowa, w jej składzie jest młoda Polka. Grupa dzikusów okazuje się ocalałymi z katastrofy statku kosmicznego humanoidalnymi obcymi. Rzuceni na nieznaną ziemię, bez cywilizacyjnych zdobyczy, stają się ofiarami ludzkiej podłości"

Życzę przyjemnej lektury

Pozdrawiam!
 
 
   
Poziom: 14 HP   0%   0/426
   MP   100%   203/203
   EXP   93%   31/33
Egzorcist 
Kapral
Salut!


Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: Nie Paź 12, 2008 5:54 pm   

czytam od 2 tygodni Władcę Pierścieni....
została mi już tylko 3 część a później przechodzę do Hobbita....
 
 
   
Poziom: 5 HP   0%   0/81
   MP   100%   38/38
   EXP   76%   10/13
Villemo 
Chorąży
Karolina


Dołączyła: 26 Sie 2008
Posty: 295
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Paź 14, 2008 5:37 pm   

Obecnie "Głowa Kasandry"
_________________

 
 
   
Poziom: 16 HP   0%   0/556
   MP   100%   265/265
   EXP   7%   3/39
Perkun 
Pułkownik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Maj 2004
Posty: 255
Skąd: Włocławek
Wysłany: Wto Paź 14, 2008 11:13 pm   

Witam!

U mnie "Głowa Kasandry" na razie spoczywa na półkowej poczekalni :wink: Czekam zatem na wrażenia z przeczytanej lektury :smile:

Pozdrawiam!
 
 
   
Poziom: 14 HP   0%   0/426
   MP   100%   203/203
   EXP   93%   31/33
Villemo 
Chorąży
Karolina


Dołączyła: 26 Sie 2008
Posty: 295
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro Paź 15, 2008 5:35 am   

Na pewno będzie recenzja :wink:
_________________

 
 
   
Poziom: 16 HP   0%   0/556
   MP   100%   265/265
   EXP   7%   3/39
Perkun 
Pułkownik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Maj 2004
Posty: 255
Skąd: Włocławek
Wysłany: Sob Paź 25, 2008 9:37 am   

Witam!

Tym razem Doris Lessing "Szczelina"

"W ostatnich latach życia pewien rzymski senator odnajduje dokumenty, które mówią o mitycznej społeczności Szczelin- zgromadzenia kobiet żyjących na rajskim wybrzeżu. Usiłuje odtworzyć i opowiedzieć ich historię. Szczeliny nie znają i nie potrzebują mężczyzn. Narodzinami rządzą fazy księżyca, a na świat przychodzą tylko dziewczynki. Do dnia, gdy pojawia się dziwnie zdeformowane dziecko- chłopiec, co w dramatyczny sposób narusza harmonię społeczności..."

"W swej najnowszej, fascynującej i urzekającej powieści Lessing mierzy się z tematami przewijającymi się przez wiele jej wcześniejszych książek: jak mężczyzni i kobiety układają sobie wspólne życie w świecie i jak kłopotliwe szczegóły płci wpływają na wszelkie aspekty naszego życia"

Życzę przyjemnej lektury :wink:

Pozdrawiam!
 
 
   
Poziom: 14 HP   0%   0/426
   MP   100%   203/203
   EXP   93%   31/33
Villemo 
Chorąży
Karolina


Dołączyła: 26 Sie 2008
Posty: 295
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob Paź 25, 2008 1:34 pm   

Głowa Kasandry już zrecenzowana, teraz jestem w trakcie "Interwencji Sonii"- początkowe wrażenia bardzo pozytywne :smile:
_________________

 
 
   
Poziom: 16 HP   0%   0/556
   MP   100%   265/265
   EXP   7%   3/39
gary_joiner 
Porucznik
Zły Porucznik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lip 2007
Posty: 215
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Paź 26, 2008 3:06 pm   

A ja nie polecam fantasy, bo za gatunkiem owym nie przepadam i się na nim zwyczajnie nie znam ;) Jako ciekawostkę (całkiem sprawnie skleconą swoją drogą) mogę zaproponować "Ostatniego władcę pierścieni" Yeskowa, który przedstawia wydarzenia znane z prozy Tolkiena w zupełnie innym świecie.

Jeżeli chodzi o szeroko pojętą fantastykę to warty polecenia jest klasyczny już Dick, autor dzięki któremu wiem, że wszystkie kobiety są złe ;) "Ubik", "Człowiek z wysokiego zamku" i "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach" to wg mnie pozycje obowiązkowe tego szalonego autora ( napisał też masę świetnych opowiadań). Lubię też braci Strugackich za swojski, na wskroś słowiański klimat ich powieści ( "Trudno być bogiem", "Piknik na skraju drogi", "Poniedziałek zaczyna się w sobotę"). Warte uwagi są wczesne, na wskroś cyberpunkowe dzieła Gibsona (zwłaszcza opowiadania i kultowy "Neuromancer"). Z niewymieniony dotąd przez nikogo autorów Silverberg ( nie do końca wiem za co go lubię, ale podejrzewam, że za ilość erotyki jaką pakuje do swoich książek), Farmer (bardzo ciekawe pomysły i świetne tytuły - "Ciała, wiele ciał" :P ), Adams (prześmieszny cykl "autostopem przez galaktykę" - dla ludzi ceniących sobie angielskie poczucie humoru) i najnowszy wirtuoz rosyjskiej fantastyki akcji - Łukanienko.

/ edit
Skleroza nie boli, zapomniałem o Kingu :/
 
   
Poziom: 13 HP   0%   0/370
   MP   100%   176/176
   EXP   70%   21/30
Hunter 
Porucznik


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 16 Sie 2006
Posty: 1693
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Paź 27, 2008 4:01 pm   

Obecnie skończyłem "Księgę Cmentarną" autorstwa Neila Gaimana - świeżo po ukończeniu stwierdzić mogę jedno. Myślałem, że osławione (i znakomite zarazem ;) ) "Nigdziebądź" to majstersztyk i absolutne maximum jakie owy autor z siebie mógł dać. Myliłem się ;) szykuje się na "rpgu" dyszka :)
Co do czasów obecnych zaopatrzyłem się w Książkę Bartka Świderskiego pod tytułem "Mocny Program" - jest to zbiór 10 arcyciekawych opowiadań o tematyce różnej (wszystko jednak toczy się w przyszłości). Przebrnąłem przez parę, najbardziej oczarowało mnie jak narazie "86 centów" - Opowiadanie naprawdę wspaniałe i polecam wszystkim, że wszechmiar. Szykuje się następna recka ;)
Co do czasów przyszłych to w pokoju na łóżku czeka na mnie jeszcze wypożyczone z biblioteki(podobnie jak mocny program) "2586 Kroków" Autorstwa Andrzeja Pilipiuka co również jest zbiorem opowiadań ;)
 
 
   
Poziom: 34 HP   2%   64/3226
   MP   100%   1540/1540
   EXP   65%   81/124
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
recenzje anime, fanfiki
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 15