LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Close Combat 3: The Russian Front

Close Combat 3: The Russian Front
Sztab VVeteranów
Tytuł: Close Combat 3: The Russian Front
Producent: Atomic Games,
Dystrybutor: GOG.com
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:1999-01-15
Premiera Świat:
Autor: Dekert
Ocena
czytelników 85 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 90% procent
Wyroznienie
Głosuj na tę grę!

Uwagi O Close Combat 3

No proszę jak człowiek ma trochę więcej czasu od razu stać go na parę postów do towarzyszy broni. W ramach dzielenia się tym co porusza stratega do żywego, stały temat - Close Combat. Uważam, że seria warta jest zainteresowania nie tylko z powodu ogromnej gamblertyki, ale również z powodu jej historycznych konotacji. Wszystkie pięć misji to scenariusze umieszczone w historycznych realiach. Już słyszę oburzone głosy że to tylko przybliżone realia, kolejne etapy walk w czy to w 2,4 czy 5 misji to nie dokładne odwzorowanie sił, którymi dysponowały przeciwne strony ale układy zbliżone - ukazać miały raczej klimat starcia. To która ze stron miała w owym czasie przewagę i jakimi mogła dysponować siłami. Choć mnie to nie przeszkadza i tak ten sposób odwzorowania bitwy wystarczy. Mam nadzieję, że to doskonały wstęp dla osoby zafascynowanej II Wojną światową, bo kolejny krok to sięgnięcie do faktów i porównanie z tym na ile twórcom to się udało.

Na tapecie Close Combat 3. Gra może już trochę stara ale przez fanów uważana za szczytowy sukces serii. Cd-ek w napędzie i poszło. Instalka to 200 z kawałkiem megów więc dużo pamięci nie zajmuje, akcelerator nie potrzebny, duży monitor kurcze przydałby się, 14 to trochę mało ale cóż dla maniaka. Wszystko jakby znajome z drugiej części. Intuicyjnie idziemy dalej. Po pierwsze dobieramy oddziały, zupełnie jak w poprzedniczce liczba punktów ograniczona. Każda ze stron w zasadzie od danego historycznego momentu ma ich mniej lub więcej. To samo tyczy się sprzętu, który mamy na wstępie. Akcja gry dzieje się na froncie wschodnim w latach czerwiec 1941 - maj 1945 kiedy dogorywa w Berlinie hitlerowska bestia.

Nie otrzymamy w prezencie Tygrysa a jedynie Pz III i inne pomniejsze tałatajstwo. W grze pojawia się postać tak istotna jak dowódca, który wspiera swoje oddziały czy to w ataku czy w obronie. Ma on
swój obszar działania, inaczej wpływu, i w miarę rozwoju sytuacji powiększa się. Jak przystało na żołnierza wzrasta mu poziom dyspozycji. To samo tyczy się wszystkich oddziałów poddanych pod twoje dowództwo.

W trakcie kampanii możecie up-grejdować wasze oddziały, odsyłać na tyły by odpoczęły i nabrały nowego animuszu. Ostatecznie możecie dokupować nowe jeżeli macie dosyć punktów i... wasz dowódca ma na tyle wysoki stopień - czytaj wygrał już tyle bitew, że awanse sypały się jak szalone. Sporo się dzieje się w międzyczasie. Bo tu chodzi o walkę i nie ma przelewek wróg przy odpowiednim stopniu trudu potrafi zrobić nam niezłe kuku. A posiadanie np. osławionego Tygrysa nie zawsze może dać zwycięstwo. Akcja gry dzieje się w czasie rzeczywistym. Można co prawda grę spauzować. W grze nie chodzi o szybkie klikanie. Jeżeli błędnie przeprowadzisz atak to pies pogrzebany. Nie będę tu przesadzał - AI nie jest geniuszem ale i tak jak pisałem wyżej zrobić numer potrafi - oczy trzeba mieć dookoła głowy. Bym zapomniał, można organizować zasadzki z ograniczonym azymutem obserwacji. W Close Combat 2 tego nie było. Odkryłem też opcję modyfikacji poprzez tzw. mody Real Red a co za tym idzie można mieć nowe jednostki, ale co ciekawe można także wprowadzić do gry malowanie np.czołgów. Muzyka to typowe odgłosy pola walki, niestety czołgi nie warczały, szkoda. Jest parę błędów, ale nie jest to dzieło doskonałe lecz trochę jemu bliskie. Sporo tego opisałem, ale mam nadzieję, że to spowoduje zainteresowanie u tych którzy Close Combat na oczy nie widzieli.

A propos takie zdarzenie podczas srogiej rosyjskiej zimy - w moim czołgu zamarzł silnik i to był koniec jego wsparcia tylko stal, dobrze, że chociaż dał radę prowadzić ogień.

Dekert

dekert@poczta.onet.pl

Autor: Dekert

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję