Sztab VVeteranów
Tytuł:
Producent:
Dystrybutor:
Gatunek:
Premiera Pl:
Premiera Świat:
Autor: Sławomir Sapanowski
Ocena
czytelników GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI % procent
Nowe Cesarstwo Austro-Węgierskie

Austria po I wojnie światowej straciła większość swoich ziem. Ludzie byli niezadowoleni, a gospodarka kulała. Wilhelm Miklas wiedział, że jego państwo z każdym dniem robi się coraz słabsze i biedniejsze. Trzeba było wprowadzić nowe reformy i rozwiązania. Z tego powodu Miklas zwołał zebranie wszystkich liczących się ministrów, w tym ministra zbrojeń, szefa rządu oraz ministra bezpieczeństwa. Oprócz nich na obrady przybyło jeszcze wielu znanych polityków. Posiedzenie rozpoczął Miklas:
- Drodzy ministrowie, politycy i inni goście zaproszeni! Zebraliśmy się tutaj, by zaradzić upadkowi państwa. Nowy rok, nowe nadzieje, nowe poglądy, nowe cele. Nie możemy zostać w miejscu! Musimy się rozwijać i dążyć do świetności. Powinniśmy powtórnie połączyć się z Węgrami i stworzyć Austro-Węgry. Nową wielką potęgę. Przywrócimy dawną świetność naszemu państwu!
- Ależ, po co to mamy robić? Ściągniemy jedynie na siebie uwagę innych mocarstw – szef rządu był oburzony.
- I tak jesteśmy dla nich łatwym łupem. Nie ma innej rady, musimy działać.
- A nawet jeśli nic się nie stanie, a Węgry się zgodzą, to co będzie z naszymi obywatelami? Dążymy do rewolucji! – minister bezpieczeństwa otarł pot z czoła – Dążymy do zguby dla nas i obywateli!
- Spokojnie! Nie zapomniałem o tym aspekcie sprawy. Powołamy do służby Gwardię Cesarską, która będzie zajmowała się niepokojami społecznymi.

Rada trwała jeszcze wiele godzin, ale w końcu ministrowie doszli do jednego zdania. Trzeba wysłać do premiera Węgier dyplomatę z informacją o planach w stosunku do nich. Teraz należało czekać na odpowiedź. Ministrowie już ustalili, że jeśli projekt nie powiedzie się, trzeba będzie zaatakować Węgry i przejąć ich ziemie. Innego sposobu nie ma.
Niestety stało się! Odpowiedź przesłana przez dyplomatę była negatywna. Austria musi szykować się do wojny! Z góry już zakładano, że Węgry się nie zgodzą, toteż wojska czekały przygotowane blisko granicy. Wilhelm Zehner wraz z najlepszymi generałami obmyślił plan ataku na Węgry. Był on bardzo dobry, ponieważ wykluczał złożone manewry. W działaniach wezmą udział wszystkie dywizje, jakimi dysponuje Austria (1 zmotoryzowana, 1 kawalerii, 1 piechoty górskiej i 7 zwykłej piechoty, w tym brygady artylerii) Wojska najpierw ruszą do miasta Gyor, po czym przełamią spodziewaną linię obrony. Następnie armia podzieli się na dwie grupy. Większa część (6 dywizji)

Nowe Cesarstwo Austro Wegierskie 194724,4


pójdzie zdobyć Budapeszt, a mniejsza (4 dywizje) na Pecs. Następnie wojska spróbują przełamać bardzo silną (tak generałowie się spodziewają) linię obrony. Jak się uda, wystarczy dobić konających Węgrów i zaanektować ich państwo. Plan wydawał się bardzo prosty i zakładał, że zdyscyplinowane wojska austriackie łatwo pokonają siły Węgrów.
3 stycznia 1936 o godzinie 8:12 siły Austrii przekroczyły bardzo słabo chronioną granicę. Pierwsze kłopoty zaczęły się parędziesiąt kilometrów od granicy. Węgry stawiały coraz to silniejszy opór. Nie spodziewano się, że Austria poniesie takie straty. Okazało się, że wróg ma wojska lepiej uzbrojone i z lepszym morale. Wreszcie po ponad 7 dniach ataków udało się zdobyć Gyor i podzielić wojsko na dwie grupy. 10 stycznia 1936 o godzinie 19:00 6 dywizji ruszyło na Budapeszt, a 4 na Pecs. Kolejne dni ataku i kolejne straty. Wojsko jest na wyczerpaniu, a jeszcze daleko do końca wojny. Linia obrony Węgrów wydaje się nie do złamania. Wreszcie 25 stycznia udaje się przełamać obronę i armia zdobywa stolicę – Budapeszt! Wszystko dzięki niezorganizowanemu przegrupowaniu wojsk węgierskich. Nareszcie jakiś sukces na froncie. Kolejne dni przyniosły większe postępy. Austrii udało się dojść do Debrecen. Niestety skoncentrowane wojska Węgrów były prawie nie do zniszczenia. Można było ubiegać się o pokój, albo przetrzymać w oblężeniu Węgrów, aż w końcu skończą się zapasy. Generałowie i ministrowie postanowili wybrać tę drugą możliwość. Nie chcieli oddawać cennych ziem na wschód od Dunaju. Ale zanim Austria zacznie oblężenie, musi pomyśleć o niezadowoleniu społecznym. Ludziom nie podobało się, że ich ojczyste państwo wdaje się w wojny. Wiele kobiet straciło swoje dzieci, gospodarka podupadała. Ludzie coraz bardziej się buntowali. Wilhelm Miklas pamiętał o wszystkim. Zaczął wydawać darmową gazetę, która była dostarczana do domów każdego mieszkańca Austrii. Miała ona na celu wyolbrzymienie sukcesów wojennych i informowanie o zmianach w państwie.
<< poprzednia | 1 | 2 | 3 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
30.08.2022 | m237 » "Matilda II - twardy orzech" Zdjęcie przedstawiają
07.01.2014 | delux » Skorzenny nigdy nie był generałem majorem tylko po
16.06.2013 | Vodayo » Czysta matematyka i zapewne bliska prawdy. Słabośc
29.09.2012 | Podromca4321 » Dzięki nawet niewyobrażanie sobie jak mi to pomogł
17.04.2012 | Turel » Sejmitar: W wolnym tłumaczeniu znaczy tyle co sza
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję