Blood Bowl

Blood Bowl
Sztab VVeteranów
Tytuł: Blood Bowl
Producent: Cyanide Studio
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:2009-06-26
Premiera Świat:
Autor: WSP
Ocena
czytelników 74 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Blood Bowl - czyli dawno temu na boisku...

Jak dynamiczną dziedziną jest fantastyka przekonujemy się prawie co dzień, bo przecież co dzień się z nią stykamy, nie zastanawiając się nad tym. W telewizyjnych reklamach wciąż do czynienia mamy z gadającymi łyżkami, widelcami lub innymi sprzętami gospodarstwa domowego. W kreskówkach czy nawet filmach bohaterowie odkrywają jakieś magiczne sekrety. W pospolitych ogródkach w końcu znajdziemy niejednego krasnala ogrodowego, uśmiechającego się do przechodnia i czekającego tylko, aż ten odwróci wzrok. I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od ludowych legend i podań... Fantastyka świetnie dopasowuje się do każdych realiów i wciąż wykorzystywana jest do realizacji coraz to nowszych projektów. Nie jest ona już domeną jedynie gier fabularnych, czy cRPG. Zyskując ogromną rzeszę fanów na całym świecie, stała się potęgą w dziedzinie rozrywki, a twórcy czy to gier strategicznych, czy gier akcji nawet, sięgają po nią coraz częściej, zwiększając sporo swoje szanse na zaistnienie. Tu jednak pojawia się pytanie, czy fantastyka nie jest nadużywana, czy tworzenie zmiksowanych światów, gdzie z jednej strony pradawny lud elfów żyje na drzewach i używa łuków do polowań, a z drugiej strony ma telefon komórkowy i pije Coca Colę, nie jest zbytnią przesadą? Ostatnio zapanowała moda na łamanie wszelkich konwencji i mamy na to coraz wyraźniejsze dowody, którym jest przykładowo właśnie gra Blood Bowl, francuskiego dewelopera, Cyanide Studio.
blood-bowl-czyli-dawno-temu-na-boisku...-3900-1.jpg 1Co więc takiego przyciąga ludzi do fantastyki, skoro ta często wykracza poza granice dobrego smaku? Odpowiedź jest prosta i już padła w tych rozważaniach, a jest nią właśnie ta swoboda tworzenia, kreatywność i dynamika realiów fantastyki, którą ogranicza jedynie ludzka wyobraźnia. Dziś konsument może do woli przebierać w tym co według niego wydaje się atrakcyjne, bo ofert jest niezliczona ilość. Wystarczy pójść do sklepu, przejrzeć półkę i od razu widzimy rzeczy, które odpowiadają naszym gustom i zainteresowaniom. To właśnie kupujący gry pokazują co jest granicą dobrego smaku, a co nie i co uważają za innowacyjne, a co ich po prostu nudzi. Dlatego też twórcy gier wciąż szukają sposobu, na zaskoczenie gracza, zainteresowanie go, wciągnięcie w realia gry. Często udaje się to dzięki zastosowaniu uniwersum już znanego graczowi, lecz z całkiem odmiennymi zasadami rozgrywki. Często twórcy gier chcą uniknąć niepożądanego efektu deja vu, a jednocześnie zwabić fanów licencją na zakupiony świat, który ci uwielbiają.

W grze Blood Bowl jesteśmy świadkami dokładnie takiego rozwoju wydarzeń. Cyanide Studio zakupiło licencję, która dała im możliwość stworzenia gry nieprzeciętnej i bardzo innowacyjnej, jeśli chodzi o przemysł rozrywki elektronicznej, na podstawie tego samego tytułu w wersji gry planszowej. Ta cieszyła się bowiem wielką popularnością na całym świecie. Ten sukces zawdzięczała zapewne też w dużej mierze dzięki usytuowaniu jej w uniwersum Warhammera.

A Warhammer, znany jest chyba każdemu miłośnikowi fantastyki. Świat stworzyła firma Games Workshop w celu nadania ostatecznego kształtu swoim planszowym grom bitewnym i ulokowania ich w tym uniwersum. Jak widać do dziś, firma zarobiła krocie na tym pomyśle, a zainteresowanie Warhammerem nie maleje. Świat ten
charakteryzuje się dużą niestabilnością i jest wciąż pod zagrożeniem, co tworzy możliwości do ciągłego go ratowania. Kontynenty na nim przypominają Ziemię nie tylko pod względem geograficznym, ale także politycznym czy klimatycznym. Świat zamieszkuje wiele ras, między innymi elfy, krasnoludy, ludzie, orkowie i wiele, wiele innych, co również będzie miało odzwierciedlenie w Blood Bowl.

Czym więc jest, a właściwie, czym była gra Blood Bowl? Tu zapewne niektórzy czytelnicy oburzą się, zastanawiając się jak w ogóle można postawić takie pytanie, w stosunku do tej wspaniałej gry. Fakt faktem, zdobyła sobie ona wielką rzeszę fanów na całym świecie, nie tylko wśród maniaków fantastyki. Blood Bowl jest figurkowym odzwierciedleniem footballu amerykańskiego, w którym zawodnikami oprócz ludzi są też przedstawiciele innych ras, takich jak na przykład orkowie. Zasady tej gry planszowej mają wiele wspólnego właśnie z tą typowo amerykańską grą, jednak sama rozgrywka jest o wiele bardziej brutalna. Gracz prócz jedenastu podstawowych zawodników, biorących udział w grze, ma do dyspozycji jeszcze na ławce rezerwowych trzech innych, w razie kontuzji, które zdarzają się częściej, niż mogłoby się to wydawać...

Gra komputerowa Blood Bowl nie jest jednak do końca pomysłem oryginalnym. Jej wersja na PC wyszła bowiem już dawno temu, a mianowicie w roku 1995. Stworzyli ją programiści ze studia Strategic Simulations, Inc. (SSI) i była najzwyklejszą turówką.

Nowa wersja gry Blood Bowl jednak będzie się w znaczny sposób różniła. Rozgrywka oprócz tradycyjnego, statycznego i turowego charakteru, będzie mogła być bardziej dynamiczna w zależności od upodobań gracza. Pozostaje tylko pytanie, czy ten pomysł, wprowadzenia gry o takim charakterze się sprawdzi? Po prostu spróbuj sobie wyobrazić dwudziestu dwóch graczyblood-bowl-czyli-dawno-temu-na-boisku...-3900-2.jpg 2, ustawionych naprzeciw siebie w linii. Połowa z nich to gigantyczni, zielonoskórzy, pełni agresji, orkowie, żądni krwi i pełni nienawiści do wszystkich przedstawicieli rasy innej niż ich własna. Druga połowa to ludzie, o wiele mniejsi, lecz szybsi i zręczniejsi, skorzy do podstępów i obmyślania strategii. Wokół tej grupy zbierają się widzowie, wszyscy krzyczą. Obok roznegliżowane elfki-cheerleaderki wirują pomponami. Sędzia daje sygnał do rozpoczęcia gry, obie grupy szarżują naprzeciw siebie, a piłka, jest tylko jedna... Brzmi nieźle? I duża jest szansa, że nieźle to wyjdzie. Pomysł wydaje się świetny, a jak z wykonaniem, to się okaże. Wiemy, że w grze ukaże się tryb multiplayer, który może okazać się strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza, że ostatnimi czasy gracze wyjątkowo lubią gry w sieci.

Blood Bowl oprócz dwóch trybów rozgrywki oraz gry w sieci zaoferuje nam ciekawą kampanię dla jednego gracza oraz masę różnorakich bajerów umilających nam grę. Będziemy mogli stworzyć własny wizerunek swojej drużyny, wybierając barwy klubowe, oraz różnego rodzaju sprzęt sportowy. Do wyboru otrzymamy siedem ras, których będziemy jednocześnie trenerami i managerami. Rozgrywka zaś toczyć się będzie na wielu różnych arenach w całym świecie Warhammera.

I tak dobrnęliśmy do końca tego tekstu. Gry mają to do siebie, że często zaskakują lub odwrotnie. Blood Bowl, myślę, że należy do tej pierwszej grupy. Co prawda były już wcześniej gry tego typu, jednak produkt francuskich programistów z Cyanide Studio wydaje się być kwintesencją wszystkich gier spod znaku międzyrasowych rozgrywek footballu amerykańskiego. Gra ma duże szanse na osiągnięcie sukcesu komercyjnego, nie tylko za sprawą gry w trybie single player, ale i również jako gra w sieci. Gameplaye oraz trailery pokazują ją w jak najbardziej zachęcającym świetle. Pozostaje więc tylko czekać na ukazanie się na rynku Blood Bowl.

Autor: WSP
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
15.11.2011 | BLUEsokol » Zapraszam na Nowe Forum, które ma zjednoczyć Polsk
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję