Zimnowojenna Szachownica - Mozambik

W 1964r. organizacja FRELIMO ogłosiła powstanie zbrojne przeciwko portugalskim kolonizatorom. Dzięki sukcesom w pn. i centr. prowincjach kraju, FRELIMO objęło do 1974r. kontrolę nad 1/3 terytorium; władze portugal. podjęły akcję krwawych represji, spowodowało to masową emigrację ludności do Zambii i Tanzanii. OJA i ONZ uznały politykę władz portugal. za zbrodnię wobec ludności(w 1966r. OJA uznała FRELIMO za jedyną legalną organizację ludności afrykańskiej Mozambiku, co świadczyło o pełnym poparciu dążeń narodowowyzwoleńczych).

Po zamordowaniu E.Ch.Mondlane(II 1969r.), przywódcą organizacji został U.Simang, ostatecznie jednakże został nim S.Machel(Samora Moises Machel(1933-86)-czołowy polityk mozambijski i działacz Frelimo, od 1966r. dowódca powstańczych sił zbrojnych, od 1970r. przewodn. Komitetu Centralnego, od VI 1975r. prezydent i szef rządu niepodległej republiki, Międzynarodowa Leninowska Nagroda Pokoju 1975-76, zginął w katastrofie lotniczej, zwolennik socjalistycznego modelu państwa). W wyniku nowej polityki Portugalii(po obaleniu dyktatury w kwietniu 1974r.-Rewolucja "Czerwonych Goździków"), rozpoczęły się rokowania między portugalskim rządem tymczasowym, a FRELIMO(organizacją uznaną za jedynego legalnego przedstawiciela narodu Mozambiku).

7(niektóre źródła podają 8)IX 1974r. zostało zawarte porozumienie, przewidujące proklamowanie niepodległości Mozambiku w lipcu 1975r. W okresie przejściowym władzę sprawował tzw. rząd przejściowy(premierem został przedstawiciel Frelimo-J.Chissano(Joaquin Alberto Chissano(ur.1939r.), czołowy polityk Mozambiku; w 1962r. jeden z założycieli Frontu Wyzwolenia Mozambiku-Frelimo, w latach 1964-74 dowódca i koordynator wojny partyzanckiej; w latach 1974-75 premier rządu tymczasowego; w latach 1975-86 min. spraw zagr., niepodległego Mozambiku, od 1986r. prezydent, przewodn. Zgromadzenia Ludowego, naczelny dowódca sił zbrojnych).

25 VI 1975r., nastąpiło proklamowanie Republiki Mozambiku. Natychmiast ogłoszono konstytucję, która sankcjonowała Mozambik republiką ludową o charakterze marksistowsko-leninowskim. Ustanowiono system jednopartyjny, wzorowany na państwach komunistycznych. Pierwszym prezydentem republiki oraz szefem rządu został przywódca FRELIMO-Samora Machel. Pierwszym posunięciem nowej władzy było proklamowanie przejęcia kontroli przez państwo nad bogactwami naturalnymi oraz polityka współpracy i solidarności z krajami socjalistycznymi. Tym samym Mozambik stał się klientem ZSRR(był m.in. obserwatorem na sesjach RWPG). To oczywiście nie mogło się podobać mocarstwom Zachodu; wszak Mozambik był ważnym punktem strategicznym w Afryce.

Tymczasem młode państwo przystąpiło w 1976r. do ONZ. Główna siła polityczna Mozambiku-FRELIMO, przekształcony jeszcze w 1970r. w partię marksistowsko-leninowską, zaczął wcielać program socjalistycznych przemian(m.in. kolektywizacja rolnictwa) w sojuszu polityczno-gospodarczym z krajami bloku radzieckiego(w 1977r. zawarto układ o przyjaźni i współpracy z ZSRR).

Masowa ucieczka Portugalczyków pogłębiła jednakże trudności gospodarcze, a wzrost wpływów państw komunistycznych zaczął niepokoić mocarstwa Zachodu(a przede wszystkim RPA, które obawiało się utraty wpływów polityczno-gospodarczych w płd. Afryce). Zresztą sam Mozambik, od początku niepodległości, popierał zbrojnie rodezyjski ruch wyzwoleńczy, a następnie ściśle współpracował z Zimbabwe i innymi państwami Afryki(zwł. Tanzanią), przeciwstawiając się polityce RPA.

Od 1977r. sytuacja wewnętrzna Mozambiku ulegała systematycznemu pogarszani
u, przekształcając się w 1978r. w wojnę domową. Powstała nielegalna Partia Demokratyczna Mozambiku, stawiająca sobie za cel obalenie rządów Machela. Podjęła ona zbrojną działalność partyzancką, a w 1979r. przekształciła się w antykomunistyczny Narodowy Ruch Oporu Mozambiku(RENAMO)(przywódca-Afonso Dhlakama), który korzystając ze wsparcia logistycznego RPA, rozwinął w latach 1979-85 akcję zbrojną i sabotażową. Sytuację wewnętrzną Mozambiku dodatkowo utrudniały regres gospodarczy od początku lat 80-tych, spowodowany m.in. dotkliwą suszą(spadek produkcji rolnej), a także ataki zbrojne armii RPA(1981, 1983, 1986). Chcąc, nie chcąc, ekonomicznie Mozambik pozostaje, mimo wysiłków rządu, zależny od RPA w latach 80-tych. Mimo zawarcia w 1984r. paktu o nieagresji z RPA, wojna domowa była kontynuowana. 19 X 1986r. prezydent S.Machel zginął w katastrofie lotniczej nad terytorium RPA. Jego następcą został znany już nam J.A.Chissano. To oznaczało zmiany. Wzrastające ubóstwo(klęska głodu spowodowała pomoc zarówno ze strony rządów jak i społeczeństw) i destabilizacja kraju, inspirowana przez RPA, doprowadziły do odnowienia więzi z Zachodem i zerwania z polityką marksizmu w 1989r. przez FRELIMO. Zresztą, to były już inne czasy...

Nową konstytucję ogłoszono w XI 1990r. Zrezygnowano z marksistowskiego programu przebudowy kraju i wprowadzono system wielopartyjny. W XII 1991r. rząd i RENAMO osiągnęły częściowe porozumienie w sprawie zakończenia wojny domowej. W VIII 1992r. podpisano Deklarację Pokoju, a w X 1992r. zawarto ostateczne porozumienie kładące kres wojnie domowej.

Mozambik-była zamorska prowincja Portugalii, uzyskał niepodległość w 1975r. Trwająca wiele lat wojna domowa zakończyła się w październiku 1992r., po podpisaniu porozumienia między rządem FRELIMO prezydenta Joaquima Chissano i kierowanym przez Afonso Dhlakama ruchem partyzanckim RENAMO. W celu podtrzymania pokoju ONZ wysłała 6000 osób ze swych sił i jak dotychczas ten kruchy stan się utrzymuje. Dla obydwu stron negocjacje są trudne. Postęp w zakresie rozbrojenia(od 1993r. pod nadzorem ONZ)obu walczących stron jest nieznaczny. W celu przyspieszenia wyborów RENAMO zrezygnował z ubiegania się o trzy urzędy gubernatorskie, natomiast FRELIMO zgadza się na włączenie byłych powstańców do administracji prowincjonalnej. Jednakże wybory planowane na 1993r., zostały odłożone do 1994r. Według wiarygodnych źródeł oenzetowskich, ze względu na taktykę FRELIMO, które usiłowało zająć pozycje gwarantujące mu zwycięstwo, termin ten stał się niepewny. Niezależnie od tego, obaj przywódcy zdecydowanie opowiedzieli się za demokracją, a nie za wznowieniem konfliktu. Niespodziewanie wybory parlamentarne odbyły się w X 1994r., przynosząc zwycięstwo FRELIMO. A w wolnych wyborach prezydenckich w listopadzie 1994r. wygrał dotychczasowy prezydent-Joaquim Chissano. Czy był to przypadek, czy też starannie zaplanowane polityczne przedsięwzięcie, mające przynieść oczekiwane rezultaty? Czas i historia pokaże...

Źródła:

J.M.Roberts "Ilustrowana historia świata"
Jerzy Prokopczuk "Historia Afryki"
Mary Vincent, R.A.Stradling "Hiszpania i Portugalia"
"Państwa świata-Historia, polityka, geografia, dane statystyczne, mapy i flagi"
"Encyklopedia Guinnessa"
"Kronika XX Wieku"
"Encyklopedia Powszechna PWN"
"Nowy Leksykon PWN"
"Encyklopedia Popularna PWN"

Perkun
piorojewski@poczta.onet.pl



Autor: Perkun
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz