Sudan

Nimejri objawił się światu jako rzecznik postępowych przeobrażeń społeczno-gospodarczych oraz ścisłej współpracy i solidarńości z krajami arabskimi. Polityka opierała się na niezależności gospodarczej(m.in. nacjonalizacja banków) oraz na zacieśnianiu stosunków z krajami socjalistycznymi. Posunięcia Nimejriego spotkały się z opozycją ortodoksyjnych kół muzułmańskich(m.in. Bracia Muzułmańscy), narastały również napięcia na tle nie uregulowanego problemu Południa. W 1971r. Sudan był areną nieudanego zamachu stanu, zorganizowanego przez lewicowych działaczy usuniętych z Rady(19 lipca 1971r. grupa wojskowych z gen. Haszem el Atta na czele, dokonała przewrotu, obalając rząd gen. Nimejri. Po 72-godzinnych! rządach nowej Rady Rewolucyjnej, w Chartumie nastąpił nowy przewrót i zmiana sytuacji. Nimejri powrócił do władzy w wyniku kontrzamachu, który tym razem pociągnął za sobą liczne ofiary. Nowy-stary reżim, zapowiedział "polowanie na czarownice". Wśród pierwszych ofiar znaleźli się członkowie Rady Rewolucyjnej: na szubienicy zginął Ahmed Esz-Szejch-sekr. gen. sudańskich związków zawodowych, oraz sekr. gen. Sudańskiej Partii komunistycznej-A.Ch.Mahdżub(Abd El-Chalik Mahdżub(ur.1927r.) od 1949r. pełnił urząd sekr. K.C. sudańskiej Partii Komunistycznej, w latach 1968-69 był deputowanym do Zgromadzenia Konstytucyjnego. W 1970r. został deportowany, następnie więziony, by w 1971r. zbiec z więzienia. W okresie represji po nieudanym zamachu 1971r., został oskarżony o udział w spisku antyrządowym i wbrew protestom światowej opinii publicznej stracony).

Represje objęły większość przeciwników politycznych oraz postępowych działaczy i także komunistów-"Rząd traktuje komunistów-powiedział na konferencji prasowej po objęciu ponownie władzy gen. Nimejri-jako ludzi stojących poza prawem i jako zdrajców"). Po rozprawieniu się z opozycją polityczną Nimejri postanowił zakończyć konflikt z Południem. 27 marca 1972r. podpisano porozumienie z przywódcami ruchu separatystycznego Południa o zakończeniu walk i przyznaniu autonomii. Nie zapobiegło to jednak trudnościom gospodar

czym, związanym z koniecznością odbudowy Południa, co prowadziło często do demonstracji i kolejnych prób zamachu stanu. W 1973r. nowa konstytucja przyniosła autonomię trzem prowincjom na Południu i wprowadziła rządy jednopartyjne(Socjalistyczny Związek Sudanu). Po nieudanej próbie przewrotu w 1976r. wprowadzono terror wobec opozycji. Nastąpiło napięcie w stosunkach z Etiopią i Libią, a z drugiej strony zbliżenie z prawicowymi rządami państw arabskich, z USA, a następnie przede wszystkim z Egiptem(18 lipca 1978r. w Chartumie odbyła się konferencja Organizacji Jedności Afrykańskiej). Od początku lat 80-tych wobec trudności gosp., a także planów nowego adm. podziału Sudanu płd., nasiliły się demonstracje antyrządowe i ożywił się konflikt z Południem(w 1983r. władze wprowadziły szariat, czyli prawo koraniczne(szariat-rel. prawo muzułmańskie zawarte w Koranie i Sunnie, wytycza zakres obowiązków muzułmanina w 2 odrębnych kategoriach: zobowiązań wobec Boga oraz wobec innych ludzi, istnieje 5 odrębnych szkół prawa muzuł.(w tym 4 sunnickie i 1 szyicka). Posunięcie to spowodowało ponowny wybuch otwartej wojny domowej między Północą a Południem, żądającym zniesienia szariatu i przywrócenia oraz respektowania autonomii(w 1983r. płk. J.Garang powołał Ludowy Ruch Wyzwolenia Sudanu(LRWS) w celu obrony interesów niemuzułmanów; odrodził się również partyzancki ruch Anyanya). Długotrwała susza na znacznych obszarach kraju doprowadziła do załamania się gospodarki(4 mln. głodujących), inflacja osiągnęła poziom 40% w skali rocznej, a gwałtowna zwyżka cen żywności spowodowała krwawe zamieszki. Następstwem tego był wojskowy zamach stanu dokonany(po serii prób) 6/7 kwietnia 1985r., w wyniku którego marszałek Nimejri został odsunięty od władzy(Nimejri dowiedział się o tym na lotnisku w Kairze, gdzie zatrzymał się w powrotnej drodze ze Stanów Zjednoczonych. Swoją drogą wielu przywódców Afryki utraciło władzę w czasie pobytu za granicą: Nkrumah(Pekin), Obote(Singapur), Gowon(Kampala), Bagaza(Kanada)itd. Dlatego Jomo Kenyatta, od kiedy został premierem, a potem prezydentem Kenii, nigdy nie wyjechał za granicę...).

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz