Krew W Dżungli

Proces dekolonizacji nie obył się bez walk i rozlewu krwi, choć przemoc była na ogół następstwem, nie zaś przyczyną końca europejskich rządów. Nowym władzom brakowało często wykwalifikowanego personelu technicznego i administracyjnego, musiały więc nadal polegać na białych fachowcach. Podobnie wyglądała sytuacja w szkolnictwie, komunikacji, siłach zbrojnych. Afrykanie nie mogli przejąć od razu wszystkich funkcji w tych dziedzinach- tak jak to uczynili Hindusi po odejściu Brytyjczyków z Indii. Dlatego młode państwa afrykańskie były znacznie bardziej uzależnione od pomocy zagranicznej niż kraje Azji. Jednym z najjaskrawszych i najbardziej dramatycznych przykładów niebezpieczeństw, grożących świeżo wyzwolonym krajom afrykańskim, był właśnie konflikt w Kongu Belgijskim.

Wielu polityków afrykańskich walczyło o zaprowadzenie demokracji w społeczeństwach, które nie tylko nie miały żadnych demokratycznych doświadczeń, ale na dodatek trzymały się kurczowo tradycyjnych autorytetów i pielęgnowały stare animozje. Co więcej, demokratyzację utrudniała też postawa części miejscowych przywódców, zajętych głównie obroną interesów osobistych lub plemiennych . W niektórych państwach afrykańskich pojawili się mocni ludzie, przypominający południowoamerykańskich dyktatorów z XIX stulecia, czasem próbowali oni rządzić niby dawni królowie, a czasem działali jak zwykli bandyci...

Zainteresowanych szerzej tematyką konfliktu w Kongu Belgijskim, kieruję do dwóch artykułów. Pierwszy z nich prezentuje bardziej szczegółowo wojnę w Kongu Belgijskim w latach 1960-63 i rolę wojsk ONZ w tym konflikcie:

http://www.stosunki.pl/main2826020210,2,yisvp.htm

Drugi jest autorstwa polskiego mistrza reportażu- Ryszarda Kapuścińskiego i stanowi fragment książki "Czarne Gwiazdy", przedstawia sylwetkę Moise Czombe:

http://serwisy.gazeta.pl/kapuscinski/1,23083,450841.html



Literatura:

1. J.M.Roberts "Ilustrowana Historia Świata"
2. K.Kamińska, A.Gaca, Z.Naworski "Historia Powszechna i Polski-Współczesność"
3. J.Prokopczuk "Historia Afryki w zarysie"
4. J.Karpiński "Portrety lat"
5. J.Marseille, N.L-Dagen "Największe wydarzenia w historii świata"
6. D.Kołodziejczyk "Zarys historii powszechnej"
7. A.Patek, J.Rydel, J.J.Węc "Najnowsza historia świata"
8. R.Domachowski "Państwa świata"
9. I.Crofton "Encyklopedia Guinnessa"
10. Encyklopedia Popularna PWN
11. Encyklopedia Powszechna
12. Nowy Leksykon PWN
13. Kronika XX Wieku
14. Internet


E-mail autora: Perkun


Autor: 104
<< poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz