Krew W Dżungli

Dnia 31 sierpnia 1960r. zebrała się konferencja 13 niepodległych państw afrykańskich, która zwróciła się do Lumumby o wykazanie umiarkowania (pozycja D.Hammarskjolda umocniła się a ONZ potwierdziła swoje zaufanie do jego osoby). Zaskoczony tym Lumumba, który spodziewał się poparcia ze strony wolnych państw afrykańskich, uświadomił sobie własną porażkę polityczną. Ostatecznie zwrócił się o pomoc do ZSRR, pogłębiło to jednak rozłam w obozie rządowym oraz spowodowało bunt armii. W dniu 14 września 1960r. głównodowodzący armii kongijskiej, płk. Joseph Desire Mobutu dokonał zamachu stanu usuwając Lumumbę (Mobutu 14.10.1930-07.09.1997 służył wcześniej w kolonialnych siłach belgijskich w latach 1949-56, gdzie dosłużył się stopnia sierżanta-majora; pracował również jako dziennikarz. W latach 1958-60 był działaczem Kongijskiego Ruchu Narodowego. W niepodległym Kongo został szefem sztabu armii. Po zamachu stanu stanął na czele Rady Komisarzy Generalnych, lecz niebawem został zmuszony do ustąpienia; w latach 1961-65 był naczelnym dowódcą armii oraz marionetką...jak się okazało, związaną z kapitałem amerykańskim). Tymczasem Lumumba powołał w Stanleyville separatystyczny rząd, który proklamował budownictwo socjalizmu.

Sprawa Konga i interwencji wojsk ONZ była przedmiotem obrad szeregu posiedzeń Rady Bezpieczeństwa, ale państwa nie zdołały wypracować jednolitej rezolucji (nic dziwnego zresztą- wszak każde z nich miało swój interes w tym konflikcie). W tej sytuacji sprawa Konga wpisana została na porządek dzienny nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które uchwaliło rezolucję 16 państw afro-azjatyckich wyrażającą zaufanie do sekr.gen. ONZ oraz wzywała inne kraje do wstrzymania dostaw sprzętu wojskowego dla różnych wrogich sobie grup politycznych w Kongu (marzenie ściętej głowy...). Podkreślała ona jednocześnie nadal rolę centralnego rządu premiera Lumumby jako jedynego legalnego rządu w tym kraju. Rezolucja stwierdzała dalej, że Hammarskjold może pertraktować jedynie z tym legalnym rządem. W listopadzie problem Konga ponownie stał się przedmiotem obrad ONZ. Osiem państw afroazjatyckich (Cejlon, Ghana, Gwinea, Indie, Indonezja, Mali, Maroko i Zjednoczona Republika Arabska) przedstawiło wniosek w sprawie uznania pełnomocnictwa delegacji kongijskiej reprezentującej w ONZ rząd premiera P. Lumumby. Wniosek przepadł, gdyż 18 listopada Komisja Mandatowa w rezultacie nacisku ze strony m.in. USA uznała rząd J.Kasavubu za przedstawiciela Konga (ZSRR głosował przeciw tej decyzji). Tym samym 22 listopada pełnomocnictwa Kasavubu zostały uznane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (Kasavubu pozostał również do 1965r. prezydentem Rep. Kongo i przewodniczący Komisji Obrony), przy wydatnym poparciu części krajów afrykańskich, które wchodziły w skład Wspólnoty Francuskiej. Przedstawiciele Lumumby zostali odwołani. Na wieść o tym Lumumba dokonał 24 listopada ucieczki z Stanleyville, które zostało zajęte najpierw przez wojska rządowe, a następnie katangijskie. Sam Lumumba został pochwycony 1 grudnia 1960r. i uwięziony przez żandarmerię Mobutu, a następnie wydany secesjonistom katangijskim.


Czarna Afryka  Kongo  krew w dzungli 223108,2

Lumumba aresztowany przez wojska J.Mobutu


Tymczasem w czasie obrad XV sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w grudniu 1960r. zgłoszono trzy projekty rezolucji w sprawie Konga.

Rezolucja afro-azjatycka (Indie, Ghana, Indonezja, Irak, Maroko, ZRA oraz Jugosławia):
- ONZ nadal sprawuje mandat w Kongu,
- Uwolnić więźniów politycznych i członków parlamentu,
- Zwołać parlament i stworzyć warunki do jego obrad,
- Zapobiegać ingerencji oddziałów zbrojnych z zewnątrz w sprawy polityczne kraju,
- Państwa członkowie ONZ nie będą zaopatrywać w broń i mat. wojskowe żadnej ze stron,
- ONZ zobowiąże Belgię do wycofania jej personelu wojskowego i specjalistycznego z Konga.
Rezolucja radziecka:
- Wycofać oddziały belgijskie,
- ONZ rozbroi prywatne oddziały wojskowe (m.in. płk. J.Mobutu),
- Uwolnienie premiera Lumumby oraz członków rządu i parlamentu,
- Przywrócić parlament i demokratyczny rząd,
- Utworzyć komisję nadzorczą państw afro-azjatyckich do kontroli działalności sekr.gen.ONZ i dowództwa sił zbrojnych ONZ w Kongu, które złoży sprawozdanie Radzie Bezpieczeństwa lub Zgromadzeniu Ogólnemu,
I w końcu rezolucja amerykańsko-brytyjska, którą to właśnie ostatecznie przyjęto 16 grudnia 1960r.:
- Sekretarz generalny będzie nadal realizował powierzony mandat w Kongo,
- Żaden personel wojskowy poza personelem ONZ nie będzie mógł pozostać na terytorium Konga,
- Wzywa się państwa do niedostarczania broni i mat. wojskowych żadnej ze stron w Kongu bez pośrednictwa ONZ,
- Przyjść z pomocą szefom Republiki Kongijskiej, aby parlament mógł funkcjonować bez żadnego nacisku z zewnątrz, - Żadne kroki sprzeczne z postanowieniami prawa i porządku nie mogą być stosowane wobec aresztowanych,
- Zostaną stworzone warunki dla prac członków Komisji Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, która zbada więzienia, obozy i istniejące w nich warunki zdrowotne,
- W rezultacie konferencji Okrągłego Stołu, zwołanej przez szefa państwa, zostanie zachowana jedność i integralność państwa kongijskiego.

Tymczasem świat obleciała wiadomość o śmierci Lumumby, który został zamordowany 17 stycznia 1961r. przez wojska katangijskie, przy bezczynności wojsk ONZ (według oficjalnej wersji, Lumumba był przetrzymywany przez swojego głównego rywala Moise Czombe w więzieniu Elisabethville. Następnie, ponoć przy próbie ucieczki, miał zginąć). W rzeczywistości, jak wykazało dochodzenie przeprowadzone przez komisję ONZ, Lumumba, został zamordowany wkrótce po aresztowaniu. Czombego zatrzymano w celu wyjaśnienia okoliczności śmierci. Minister spraw wewnętrznych Katangi przedstawił 13 lutego inną wersję, według której Lumumba i dwóch jego towarzyszy zamordowali nieznani osobnicy i następnie pochowali w zaroślach. Wiadomość o śmierci Lumumby, za którą w pewnym sensie odpowiedzialność ponosi Belgia, spowodowała liczne protesty międzynarodowe. W Kairze podpalono ambasadę Belgii. Z kolei w Kongo-Stanelyville zastępca Lumumby, Antoine Gizenga, powołał rząd, który został uznany za legalny przez wiele państw m.in. Czechosłowację, Rumunię, Jugosławię. Niezależnie od tych działań, 13 lutego 1961r. prezydent Kasavubu powołał Jospeha Ileo na nowego premiera Konga. Lata 1961-63 przebiegły pod znakiem ciężkich walk sił ONZ z Katangą, w czasie których dochodziło do znaczących wydarzeń, które komplikowały konflikt kongijski i stawiały pod znakiem zapytania kwestię przyszłości państwa.
<< poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz