Historie Zapomnianych Konfliktów: Sri Lanka

W 1984r. sprowadzono do Sri Lanki brytyjskich najemników i izraelskich komandosów służby wywiadowczej MOSAD w celu szkolenia specjalnych oddziałów do walki z separatystami tamilskimi(posunięcie to wyraźnie świadczyło o słabości systemu i niemożności rozwiązania problemu własnymi siłami). Pogłębiający się konflikt zbrojny pomiędzy rywalizującymi grupami partyzantów tamilskich, ekstremistami syngaleskimi i siłami rządowymi doprowadziły do tego, iż w 1985r. Sri Lanka stanęła na krawędzi wojny domowej. Nie ustawały również akcje terrorystyczne ze strony organizacji Tamilów-3 maja 1986r. założyła ładunek wybuchowy w samolocie Air Lanka:22 zabitych. Rząd nie pozostawał wobec tego dłużny-18 września 1986r. wojsko otworzyło ogień do demonstrantów- zginęło 47 osób.

Wobec realnej groźby rozszerzenia się konfliktu w 1987r. interweniowały indyjskie "siły pokojowe", ale pogorszyło to i tak skomplikowaną sytuację (po masakrze ludności dokonanej przez tamilskich tygrysów 6 i 7 października 1987r. na Sri Lance, oddziały indyjskie odpowiedziały 9 października szeroką ofensywą przeciwo rebeliantom, prowadzoną w ich bastionie Dżafna. Na przeciwko siebie stanęło 8 tys. żołnierzy indyjskich i 2500 rebeliantów. Pomimo, iż regularna armia zdobyła Dżafnę już 18 października walki trwały do 25 października. Zginęło 650 rebeliantów i 214 żołnierzy.

Wielu Tamilów schroniło się w dżungli, aby tam kontynuować walkę). "Tygrysy" były najsilniejszym ruchem separatystycznym na wyspie. W celu realizacji swoich celów politycznych Tamilowie utworzyli organizację o charakterze militarnym i terrorystycznym-Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu (Tamilskie Tygrysy). Dążą oni do oderwania od Sri Lanki części państwa zamieszkanych przez ludność tamilską; od 1983r. są główną tamilską organizacją zbrojną. "Tygrysy" odrzuciły porozumienie podpisane 29 lipca 1987r. przez premiera Indii Radżiwa Gandhiego i prezydenta Sri Lanki Juniusa R.Jayawardene. Aby położyć kres wojnie Tamilów, w której zginęło już 6 tys. osób w ciągu 4 lat, układ ten przewidywał po zawieszeniu broni utworzenie autonomicznego rejonu administracyjnego na północy i wschodzie wyspy(Radżiw Gandhi zginął 21 maja 1991r. w zamachu terrorystycznym w miejscowości Sriperambudur koło Madrasu podczas wiecu przedwyborczego. W/d policji zabjstwo było dziełem "Tamilskich Tygrysów", którzy obawiali się powrotu do władzy Gandhiego jako polityka, który w 1987r. wysłał oddziały indyjskie do pomocy rządowi Sri Lanki w walce z partyzantką).

Ścisła współpraca nawiązana w 1987r. między Sri Lanką a Indiami miała na celu zakończenie niepokojów rasowych, a na stra

ży owych postanowień miały stać Indyjskie Siły Pokojowe (IPKF). W listopadzie 1987r. utworzono rady prowincjonalne w 9 prowincjach oraz wspólną radę prowincjonalną dla dwóch prowincji tamilskich.W 1988r. premier Ranasinghe Premadasa rozpoczął jednak proces wycofywania sił IPKF (Ranasinghe Premadasa 1924-1993 parał się wczesniej dziennikarstwem i literaturą ale po pewnym czasie zamienił pióro na polityczną oręż pnąc się niezmordowanie po szczeblach lankijskiej polityki. W latach 1968-70 pełnił funkcję min. do spraw samorządu lokalnego, natomiast od 1976r. piastował urząd wiceprzewidniczącego Zjednoczonej Partii Narodowej. W 1978r. został premierem zajmując to stanowisko do 1988r. Również od 1980r. pełnił ponownie funkcję min. do spraw samorządu lokalnego (sprawdzał się na tym stanowisku i lubił je), budownictwa i budowy dróg). W 1989r. Premadasa został prezydentem Sri Lanki. Zainicjował ambitny program liberalizacji struktur politycznych i społecznych państwa, który z dużym powodzeniem realizował do maja 1993r., kiedy to podzielił los Solomona Bandaranaike (zginął w zamachu lub jak kto woli-został zamordowany). Jego śmierć nie spowodowała jednak zahamowań w procesie rozwoju kraju(mimo nasilenia się walk 1992-93 między part.tamil. a armią rządową) kierowanego przez nowego premiera Ramil Wickremesinghe i prezydenta D.B.Wijetunge(który od lutego 1989r. piastował urząd premiera). W wyniku niepowodzeń wobec konfliktu tamilsko-syngaleskiego w czerwcu 1994r. parlament uległ rozwiązaniu. W wyborach, które odbyły się w sierpniu 1994r. zwyciężył Sojusz Ludowy(koalicja 9 lewicowych i centrowych partii) umożliwiając tym samym powrót na scenę polityczmą klanu Bandaranaike. Premierem została pani Ch.Bandaranaike Kumaratunga, która niespodziewanie w listopadzie jeszcze tego roku objęła urząd prezydenta, natomiast stanowisko premiera objęła nasza stara znajoma-Sirimaro Bandaranaike.

Tamilski północny wshchód zgodnie z zamierzeniami, ma otrzymać autonomię z rządami dominujących partyzantów "Tygrysów Tamilskich", którzy zarejestrowani zostali jako partia polityczna w 1989r., ale przyszłość Sri Lanki po wycofaniu w 1990r. sił indyjskich nie jest pewna.

Polityka zagraniczna Sri Lanki nadal opiera się na idei niezaangażowania, jednak z wyraźnym kierunkiem prozachodnim zainicjowanym przez Zjednoczoną Partię Narodową.

Konflikt na tle narodowościowym pomiędzy Tamilami a Syngalezami, choć już nie tak gwałtowny jak przed laty, trwa nadal i oczekuje na pokojowe i sprawiedliwe rozwiązanie.

Perkun
piorojewski@poczta.onet.pl

Autor: Perkun

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz