Historie Zapomnianych Konfliktów: Sri Lanka

Cejlon proklamowano niepodległą republiką pod syngaleską nazwą-Sri Lanka, a prezydentem został W.Gopallawa. Doniosłe zmiany polityczne nie zatamowały jednak postępującego wzrostu bezrobocia i kosztów utrzymania oraz inflacji. Rozłam w Partii Wolności Sri Lanki ułatwił zwycięstwo opozycyjnej prawicowej Partii Narodowej w wyborach w 1977r. i odsunięcie od władzy pani Bandaranaike.

Przez niemal dwa dziesięciolecia aż do 1977r. premier S.Bandaranaike próbowała utrzymać jedność wyspy za pomocą wspólnego narodowego języka syngaleskiego, jednakże antagonizowało to zarówno Tamilów jak i katolików. Dokonała wielu postępowych reform, walcząc zarówno ze zwolennikami konserwatywnej prawicy jak i lewicowymi ugrupowaniami typu maoistowskiego(w 1970r. wywołały krwawe zamieszki na Cejlonie). U władzy pozostała Zjednoczona Partia Narodowa (UNP) o orientacji prozachodniej, bez sprzeciwu ze strony kierowanej przez panią Bandaranaike głównej opozycyjnej Partii Wolności Sri Lanki (SLFP).

W atmosferze wprowadzania gospodarki wolnorynkowej konflikt między Syngalezami a Tamilami przybrał na sile nie mającej dotąd precedensu. W 1976r. powstał Tamilski Zjednoczony Front Wyzwolenia (TULF) skupiający blok tamilskich nacjonalistycznych partii i ugrupowań politycznych Sri Lanki w głównej mierze Tamilskiej Partii Federalnej-zał.1949r. i Tamilskiego Kongresu Sri Lanki-zał.1944r.). Głównym celem owego frontu stało się dążenie do secesji okręgów pn. zamieszkałych przez Tamilów i utworzenie odrębnego państwa. Pragnąc zapobiec groźbie podziału Sri Lanki w 1978r. uchwalono nową konstytucję, w której m.in. język tamilski otrzymał status języka narodowego i przyjęto prezydencki system rządów.

Ekstremiści Tamilscy nie ustawali jednak z akcjami terrorystycznymi i żądaniami odrębnego państwa Tamilów. Za złowróżebną zapowiedź krwawej przyszłości Sri Lanki mógł uchodzić cyklon, który nawiedził 24 listopada 1978r. cały kraj powodując tysiące ofiar śmiertelnych. W obliczu zagrożenia rewoltą ludności tamilskiej w 1979r. na pn. kraju proklamowano stan wyjątkowy, ogłoszony w całym kraju w 1981r. W odpowiedzi na działania rządu partyzanci tamilscy rozpoczęli na początku lat 80-tych walkę o niepodległą ojczyznę (Eelam), co stanowiło zaczątek istnych pogromów (nie bójmy się użyć tego słowa) zarówno Tamilów jak i Syngalezów. W wyniku nasilenia się starć między Tamilami a Syngalezami w 1983r. ponownie ogłoszono stan wyjątkowy. Sytuację w kraju zaostrzyły trudności gospodarcze.

Obowiązująca od 1979r. ustawa o zwalczaniu terroryzmu, a także poprawka do konstytucji z 1983r., uznająca za nielegalną wszelką działalność na rzecz utworzenia separatystycznego państwa, umożliwiły siłom rządowym bezkarne pogromy Tamilów ( przykładem niech będą tragiczne wydarzenia ujawnione 30 lipca 1983r., gdzie w ciągu 6 dni ok. 2 tys. Tamilów stało się ofiarami zamieszek rasowych. Prezydent Sri Lanki-Jayawardene-tłumaczył to ujawnionym "spiskiem" inspirowanym z zagranicy.(sam Junius Jayawardene 1906-1996, to bardzo barwna postać na arenie lankijskiej. Zaczynał jako działacz Cejlońskiego Kongresu Narodowego biorąc aktywny udział w ruchu antykolonialnym. Następnie rozpoczął karierę polityczną w Zjednoczonej Partii Narodowej, by od 1973r. pełnić jej przywództwo. W latach 1970-77 stał na czele opozycji parlamentarnej, po czym pełnił krótko urząd premiera 1977-78, a następnie objął stanowisko prezydenta Sri Lanki (II 1978-1988r.).

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz