Czadyjskie piekło

czadyjskie-pieklo-3461-1.png 1 Zatarg graniczny przerodził się w dość dziwną wojnę domową. Rebelianci działali z baz w Sudanie, ale oficjalnie nazywali się "Zjednoczony Front na rzecz Demokratycznej Zmiany" (FUC). Oskarżyli prezydenta Czadu o korupcję, autorytaryzm i faworyzowanie swego klanu. Ten ostatni argument jest trochę niezrozumiały w świetle wydarzeń które zapoczątkowały konflikt – atak na wojska rządowe przeprowadzili bojownicy wywodzący się właśnie z klanu prezydenta.

15 marca 2006 roku doszło do nieudanej próby zamachu stanu w którą zamieszani mieli być siostrzeńcy prezydenta - bracia Erdimi oraz generał Sedi Aguid.
Pomimo zinfiltrowania rebeliantów, wyżej wymienieni oficjele zdołali uciec i połączyć się z oddziałami FUC. Sytuacja prezydenta Déby’ego zaczęła się pogarszać – próba zmiany konstytucji celem przedłużenia sprawowania władzy wywołała wściekłość FUC, a w połączeniu z wiadomościami o skrajnie nieodpowiedzialnej polityce doprowadziła do odwrócenia się od prezydenta zagranicznych sprzymierzeńców, na czele z Francją. Tymczasem rosnący w siłę FUC podjął pierwszą próbę ataku na stolicę Czadu – Ndżamenę.

W niespełna miesiąc po nie udanej próbie puczu, wojska FUC zaatakowały stolicę kraju. Walki dotarły do wschodnich przedmieść, gdzie atak po trzech godzinach został
odparty. Było to pierwsze poważne ostrzeżenie – miasto zostało sparaliżowane, a większość mieszkańców je opuściła. Siły rebelianckie nie zostały jednak rozbite, a sytuacja stała się patowa – żadna ze stron nie dysponowała przewagą umożliwiającą podjęcie nowej ofensywy. W październiku z głównych frakcji opozycyjnych (w tym FUC) utworzono „Unię sił na rzecz demokracji i rozwoju” (UFDD) która podjęła kolejną ofensywę przeciwko siłom rządowym, czym zaprzeczyła plotkom o rzekomej słabości sił rebelianckich. UFDD zajęła kilka miast i sukcesywnie przesuwała się w stronę stolicy. Déby oficjalnie bagatelizował postępy opozycji, ale wojska rządowe intensywnie umacniały stolicę. Okazało się jednak, że cały kolejny rok upłynął na wojnie pozycyjnej – żadna ze stron nie zdobyła się na akcję o szerszym zasięgu. Dopiero podjęcie decyzji o wysłaniu w rejon konfliktu sił Unii Europejskiej w ramach misji wojskowej (<
i>EUFOR) zmobilizowało rebeliantów do działania. Z początkiem lutego ruszyła szeroko zakrojona ofensywa, której celem było zdobycie stolicy. Rząd otoczył  Ndżamenę kordonem wojskowym. Na niewiele to się zdało, gdyż rebelianci "z zadziwiającą łatwością" zajęli główne punkty stolicy, odcinając prezydenta w jego pałacu. Szturm na miasto trwał zaledwie dwie godziny, a połączone siły czadyjsko-francuskie nie były w stanie stawić większego oporu. Przypuszcza się, że jednym z możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy mógł być ślub prezydenta Francji – Nicolasa Sarkozy z modelką Carlą Bruni, który odciągnął uwagę kontyngentu francuskiego.

Kolejnego dnia rząd rozwinął kontrofensywę. Pod Adre pobito oddziały UFDD, które zmuszone zostały do taktycznego odwrotu w kierunku wschodnim. Zwycięstwo to pozwoliło rządowi przejąć kontrolę nad stolicą. Tymczasem sytuacja humanitarna w regionie stała się skrajnie zła – tysiące cywilów uciekało z miejsca walk, głównie do Kamerunu. Ndżamena zaś usłana była ciałami poległych w walkach. W czasie bitwy pod Adre, wsparcia siłom UFDD udzieliła bezpośrednio kawaleria powietrzna Sudanu, co Czad niezwłocznie wykorzystał i przedstawił jako jawny udział Sudanu w konflikcie.

5 lutego UFDD ogłosiło wstrzymanie ognia. Decyzję swą uzasadniło świadomością cierpień ludności cywilnej. Rebelianci ogłosili gotowość do podjęcia rozmów z rządem nad pokojowym rozwiązaniem konfliktu i przywróceniem demokratycznych rządów, jednakże jako warunku wstępnego zażądano ustąpienia prezydenta Idriss Déby’ego.

Premier Czadu, Nourredine Delwa Kassiré Coumakoye odrzucił propozycję mówiąc, że siły rebeliantów zostały rozbite, a rozmowy pokojowe są bezprzedmiotowe. Niemały wpływ na postawę opozycjonistów miało oświadczenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w którym potępiono ataki UFDD oraz twarde stanowisko Francji, która jawnie zagroziła odwetem zbrojnym w razie ponownego zagrożenia stolicy Czadu. Lotnictwo francuskie podjęło też misję kontrolowania granicy czadyjsko-sudańskiej.

13 marca 2008 roku podpisano w Dakarze pokój kończący wojnę czadyjsko-sudańską. Oficjalnie wznowiono stosunki dyplomatyczne, ale obie strony nadal oskarżały się o łamanie postanowień pokojowych. Już w maju Sudan zerwał stosunki dyplomatyczne ze swym sąsiadem czadyjskie-pieklo-3461-2.jpg 2po tym, jak rebelianci z Darfuru zaatakowali stolicę Sudanu – Chartum. Prezydent al- Bashir uznał, że Czad wspierał rebeliantów, jednak Czad stanowczo temu zaprzecza.

Wiosną 2008 roku rozlokowano na terenie Czadu wojska z misji EUFOR, mającej zapewniać pokój we współpracy z siłami rządowymi. Działalność rebeliantów jednak nie ustała – wciąż działają i chcą prezydenta Idriss Déby’ego pozbawić władzy. Polski kontyngent jest drugi – po francuskim – co do liczebności wśród sił EUFOR. Ogólnie w operacji bierze udział 3200 żołnierzy z 20 państw.

Polacy zajmują się pomocą organizacjom humanitarnym głównie poprzez organizację i ochronę transportów. Misja polskich sił zbrojnych w Czadzie została przedłużona do maja 2009 roku.


Źródła:

http://www.pkwczad.wp.mil.pl/pl/31.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Czad
http://pl.wikipedia.org/wiki/Patriotyczny_Ruch_Ocalenia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konflikt_w_Darfurze
http://www.unic.un.org.pl/sudan/index.php?id=4
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konflikt_czadyjsko-sudański
http://www.afryka24.pl/tekst-16/Czad-Czy-ucichna-konflikty
http://www.afryka24.pl/tekst-8622/Afryka-Kryzys-w-Czadzie
http://www.afryka24.pl/tekst-2065/Czad-Sudan-8222Jestesmy-w-stanie-wojny-8221
http://www.afryka24.pl/tekst-2453/Czad-Udaremniono-probe-zamachu-stanu
http://www.afryka24.pl/tekst-2646/Czad-Wojna-dotarla-do-stolicy
http://www.afryka24.pl/tekst-3361/Czad-Gwaltowne-postepy-rebeliantow
http://www.afryka24.pl/tekst-8617/Czad-Nowa-ofensywa-rebeliantow
http://www.afryka24.pl/tekst-8605/Czad-Rebelianci-wtargneli-do-stolicy
http://www.afryka24.pl/tekst-8646/Czad-Rebelianci-wyparci-ze-stolicy
http://www.afryka24.pl/tekst-8694/Czad-Rebelianci-zapowiadaja-zawieszenie-broni
http://www.afryka24.pl/tekst-8681/Czad-Francja-grozi-rebeliantom
http://www.afryka24.pl/tekst-8723/Czad-Francja-patroluje-granice-z-Sudanem
http://www.afryka24.pl/tekst-10936/Sudan-Prezydent-al-Bashir-zrywa-stosunki-dyplomatyczne-z-Czadem
http://www.afryka24.pl/tekst-11537/Czad-Nowa-ofensywa-rebeliantow
http://www.afryka24.pl/tekst-15625/1050-Czad-pozytywnie-ocenia-udzial-polskich-zolnierzy-w-misji-UE
http://www.afryka24.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=16456

Autor: Mande
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz