Bośnia i Hercegowina: kształtowanie państwa i pozycja międzynarodowa (1992-2006)

Zakończenie

Struktura pracy pozwoliła na dokonanie analizy problemu badawczego, jakim było funkcjonowanie państwa Bośnia i Hercegowina i jego pozycja międzynarodowa. Wszystkie postawione hipotezy zostały potwierdzone.

Bośnia i Hercegowina funkcjonuje de facto jako międzynarodowy protektorat. Obecność społeczności międzynarodowej jest konieczna ze względu na istnienie państwa w obecnym kształcie terytorialnym oraz jego sprawne funkcjonowanie. Wspólnota międzynarodowa włożyła olbrzymi wkład wysiłku także w odbudowę państwa. Wycofanie się jej z państwa spowodowałoby z pewnością zaostrzenie sytuacji politycznej, wzmocnienie sił dezintegracyjnych, bądź nawet wybuch nowego konfliktu zbrojnego. Ład daytoński, w ramach którego funkcjonuje państwo został narzucony na strony konfliktu z lat
1992–1995 i nie znajduje akceptacji istotnej części sceny politycznej, ale również społeczeństwa. Jednocześnie bośniaccy Serbowie, bojąc się utraty swej niezależności, nie zgadzają się na zmianę istniejącego status quo, blokując większość prób modyfikacji systemu politycznego w Bośni i Hercegowinie. Możliwych jest kilka scenariuszy rozwoju państwa, z których mimo wszystko najbardziej prawdopodobny wydaje się ten, określony jako optymistyczny, zakładający powolne „wciąganie” Bośni i Hercegowiny w struktury euroatlantyckie.


Piotr „Pete” Papiński
E-mail autora: piotrpapinski(at)wp.pl



Autor: Pete
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz