Pistolety służbowe polskiej Policji
Magazynek

Pistolet P-99 posiada dwurzędowy magazynek, w którym mieści się 16 naboi. Dźwignia zatrzasku magazynka umieszczona jest po obu stronach kabłąka spustowego, co ułatwia szybką wymianę zarówno dla prawo- jak i leworęcznych.

Przyrządy celownicze

Do strzelania przy złym oświetleniu w P-99 wykorzystuje się system trzech świecących w ciemności punktów, jeden z nich jest na muszce, dwa znajdują się na szczerbince. W pistolecie P-99 kontrastowe przyrządy celownicze ułatwiają szybkie zgrywanie przyrządów.

Rozkładanie broni

Częściowe rozłożenie broni np. do czyszczenia, jest bardzo łatwe i aby tego dokonać należy kolejno:

odłączyć magazynek i sprawdzić czy w komorze nabojowej nie pozostał nabój; odciągnąć w dół zatrzask ograniczający ruch lufy do przodu; zsunąć do przodu zespół złożony z zamka, lufy i urządzenia powrotnego; odłączyć od zamka urządzenie powrotne i lufę.

Strzelanie

Podczas strzelania z samonapinaniem (Double Action) siła nacisku na język spustowy P-99 wynosi około 43 N, a długość drogi języka spustowego wynosi 14 mm. Natomiast do strzelania z napiętym bijnikiem (Single Action) trzeba użyć siły około 20 N, a droga języka spustowego wynosi 5 mm. Pistolet P-99 posiada regulowany kształt chwytu, który uzyskuje się poprzez zastosowanie wymiennych nakładek tylnych. Ponadto energochłonne okładziny chwytu powodują zmniejszenie odrzutu broni.

Parametry techniczne

Kaliber

9 mm  Parabellum

masa bez magazynka

630 g

masa pustego magazynka

80 g

Wymiary

180 x 135 x 29 mm

długość lufy

102 mm

zasilanie

wymienny magazynek na 16 nabojów

zasada działania

krótki odrzut lufy

żywotność lufy

10 000 strzałów

 



Pistolety sluzbowe polskiej Policji 111734,5


Pistolet przez wielu specjalistów uważany za najlepszy w tej chwili na świecie, oto kilka faktów, które mogą Was przekonać co do prawdziwości tych słów. Strzela się z niego bardzo przyjemnie, jest celny, ma duży (pojemny) magazynek i nie ma problemów z szybkostrzelnością, wytrawny strzelec na opróżnienie magazynka potrzebuje zaledwie kilka sekund.

Pistolety sluzbowe polskiej Policji 111734,6


Glock – nazwa pistoletów opracowanych i produkowanych przez austriacką firmę GLOCK GmbH. z Deutsch-Wegnem, założoną w 1963 przez Gastona Glocka – specjalistę od wysokowytrzymałych tworzyw sztucznych. W maju 1980 firma przystąpiła do konkursu na nowy pistolet służbowy dla austriackich sił zbrojnych, który wygrała, przedstawiając do badań porównawczych pistolet Glock 17. W 1982 przyjęto go (jako P-80) do uzbrojenia wojska i policji austriackiej. Wkrótce broń wprowadzono również do uzbrojenia armii holenderskiej, norweskiej i szwedzkiej. Na bazie tego pistoletu powstało wiele wersji o różnym przeznaczeniu, różniacych się głównie kalibrem stosowanej amunicji, wymiarami zewnętrznymi i masą. Do 2004 sprzedano łącznie, w 100 krajach około 2.5 milliona pistoletów, z czego około 250 000 – do USA.

Opis konstrukcji

W pistolecie Glock 17 zastosowano mechanizm ryglowy z przekoszeniem tylnej części lufy względem zamka, na skutek współdziałania odpowiednich powierzchni ogona lufy i gniazda ryglowego szkieletu pistoletu. Funkcje rygla spełnia górny występ zgrubienia tylnej części lufy, a opory ryglowej przednia, górna krawędź okna wyrzutowego łusek, odpowiednio wyprofilowanego w zamku. W zamku umieszczono sprężynujący wyciąg, natomiast sztywnym wyrzutnikiem jest występ kadłuba mechanizmu spustowego. Mechanizm uderzeniowy typu iglicznego ma dwustopniowo napinaną iglicę, napędzaną sprężyną uderzeniową. Iglica jest częściowo napinana podczas powrotu zamka, pełne zaś jej napięcie i zwolnienie następuje wyłącznie po całkowitym ściągnięciu języka spustowego. Prowadzenie ognia pojedynczego zapewnia przerywacz. W pistolecie zastosowano potrójny system zabezpieczenia przed strzałem przypadkowym: jeden zewnętrzny – spustowy – oraz dwa wewnętrzne – igliczne. Zabezpieczenia są kolejno zdejmowane w trakcie naciskania na język spustowy. System zabezpieczeń broni zapewnia bezpieczne użytkowanie pistoletu z nabojem wprowadzonym do komory nabojowej, co znacznie skraca czas użycia broni. Nie pozwala natomiast na ponowne napięcie i wyzwolenie mechanizmu uderzeniowego w razie niewypału. Broń jest zasilana z dwurzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 17 nabojów lub wydłużonego magazynka 19-nabojowego. Glock 17 ma mechaniczne przyrządy celownicze – stałe, zaopatrzone standardowo w kontrastową plamkę na muszce i obwódkę na szczerbince. Mogą być również zakładane przyrządy celownicze regulowane lub nocne. Ciekawe jest to, że jeśli rozbierzemy kilka Glocków tego samego modelu i wymieszamy ich części to bez problemu wszystkie złożymy bowiem części są identyczne w każdym egzemplarzu.

Pistolety sluzbowe polskiej Policji 111810,1


Swego czasu dla polskiej Policji zakupiono pewną ilość Glocków, były to modele 17, 19, 26. Moim zdaniem to jest właśnie najbardziej odpowiednia broń dla policji, ale niestety ludzie, od których to zależy, bardziej kładą nacisk na politykę niż na bezpieczeństwo policjanta, dlatego większość policjantów posiada broń przestarzałą, która nie daje mu szans na wyjście cało z pojedynku z bandytą uzbrojonym o niebo lepiej. Na szczęście policjanci są naprawdę dobrze przeszkoleni i potrafią zdziałać cuda ze swoimi „peszelakami”.


E-mail autora: Leiff


Autor: 5915
<< poprzednia | 1 | 2 | 3
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz