Pistolety służbowe polskiej Policji
Konstrukcja

P-83 działa na zasadzie wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego. Mechanizm spustowy z samonapinaniem kurka i przerywaczem umożliwia tylko ogień pojedynczy. Lufa ma 4 bruzdy prawoskrętne o skoku 252 mm. Funkcję przerywacza pełni występ w tylnej części szyny spustowej. W zamku znajduje się wskaźnik obecności naboju w komorze nabojowej. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek zostaje zatrzymany w tylnym położeniu. Przyrządy celownicze stałe nastawione są na 50 m. Do zabezpieczenia pistoletu służy bezpiecznik skrzydełkowy zlokalizowany nad rękojeścią, do przesunięcia którego niekiedy należałoby użyć młotka. Ustawienie bezpiecznika w położeniu zabezpieczającym powoduje unieruchomienie iglicy. Pistolet można zabezpieczyć przy kurku napiętym i przy zwolnionym. Przed przypadkowym wystrzałem przy kurku zwolnionym chroni dźwignia zabezpieczająca. Pistolet P-83 w stanie zabezpieczonym można przeładować. Do zasilania służy magazynek pudełkowy, jednorzędowy, zawierający 8 naboi.

Pistolety sluzbowe polskiej Policji 111734,2


Walther P-99

Pistolet nowoczesny ale niestety zawodny i często po wyjeździe z fabryki trafia tam ponownie i to bardzo szybko z powodu awarii. Od jakiegoś czasu polska policja podjęła się zadania wymiany uzbrojenia i to właśnie ma być pistolet służbowy każdego policjanta. Dziwne jest to że jego głównym konkurentem był Glock, który jest tańszy, trwalszy, bardziej niezawodny, celniejszy, bezpieczniejszy, ale... no właśnie ale - Walther lufy do swych pistoletów wyrabia w Radomiu i te kilka tysięcy miejsc pracy okazało się ważniejsze od bezpieczeństwa kilkudziesięciu tysięcy policjantów. Tak bywa, są rzeczy ważne i ważniejsze...

Walther P-99

Pistolet P-99 to jedno z najnowszych wersji broni krótkiej tej fabryki. Prace nad tym pistoletem rozpoczęto już w 1993 roku. Pistolet został zaprojektowany pod kątem manewrowości broni. Dlatego zamontowane mechanizmy samonapinania pozwalają bardzo szybko oddać pierwszy strzał. Ponieważ jest to pistolet bezkurkowy można z niego strzelać zarówno z samonapinania, jak i po uprzednim napięciu bijnika. Szkielet P-99 został wykonany z polimerów.

Pistolety sluzbowe polskiej Policji 111734,3


Zaletami tej broni są: prosta i funkcjonalna konstrukcja, mała ilość elementów wystających poza obrys pistoletu, co gwarantuje szybkie i bezpieczne wydobycie jej z kabury, ergonomiczny chwyt, łatwe przeładowywanie oraz funkcjonalna dźwignia zwalniająca zamek z tylnego skrajnego położenia.

Zasada działania pistoletu P-99 to wykorzystanie krótkiego odrzutu lufy. Ryglowanie odbywa się przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Zastosowane mechanizmy uderzeniowe w pistolecie Walther P-99 to mechanizmy typu bijnikowego.

W P-99 bezpieczniki zewnętrzne zastąpiono bezobsługowymi bezpiecznikami wewnętrznymi (pełniącymi rolę np. blokady iglicy). Zainstalowano także wskaźniki obecności naboju w komorze (pomalowany na czerwono pazur wyciągu). Natomiast na napięcie bijnika wskazuje jego koniec znajdujący się na tylnej ścianie zamka. Zwalnianie już napiętej iglicy z nabojem w komorze jest możliwe poprzez zwolnienie dźwigni w postaci prostokątnego przycisku umieszczonego za oknem wyrzutowym.

Antystresowy mechanizm spustowy zabezpiecza użytkownika przed oddaniem przypadkowego strzału wywołanego np. skurczem mięśni strzelca działającego w stresie, w chwili dużego zagrożenia. Badania medyczne przeprowadzone przez koncern Walther wykazały, że działający w stresie człowiek może nieświadomie ściągnąć spust nawet do 8 mm! Wydłużono więc drogę spustu przez wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia umieszczonego w spuście. Łączna więc droga spustu od przedniego położenia do momentu zwolnienia iglicy wynosi ok. 14 mm. Nie przeszkadza to w oddawaniu podwójnych, szybkich strzałów tzw. dubletów. Po zniesieniu blokady antystresowej do oddania kolejnego strzału wystarcza ok. 5 mm skok spustu.

Nabity pistolet zrzucany wielokrotnie pod różnymi kątami z wysokości 1,3 - 2 m na beton lub płytę stalową nie wypalił ani razu podczas prób fabrycznych.

Pistolety sluzbowe polskiej Policji 111734,4

Pistolety służbowe polskiej Policji

<< poprzednia | 1 | 2 | 3 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz