LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Karabin Wyborowy Galil

Karabin wyborowy Galil


W niniejszym tekście chciałbym przedstawić konstrukcję izraelską. Karabin maszynowy Galil zrobił w niektórych kręgach nie lada zamęt. Maszynka wyglądem i konstrukcją toporna, ale siłą ognia przewyższająca wiele konkurencyjnych. Nie jego jednak zamierzam tutaj omawiać.

Na "widelec" wezmę jego młodszego brata - karabin wyborowy Galil. Izraelczycy od dawna starają się bazować na własnej produkcji wojskowej. Mam tu na myśli przede wszystkim Merkavę będącą czołgiem najlepiej przystosowanym do walk na pustyni. Jak się okazuje broń strzelecka jest również wielkim atutem izraelskiego przemysłu zbrojeniowego(wiadomo - pojecie Uzi zna chyba każdy, kto choć trochę ogląda telewizję).

Repliki legendarnych modeli broni! Kalasznikow, Uzi, Glock, Walther, seria M4, Beretta w skali 1:1!


Karabin Wyborowy Galil 121602,1

Karabin Wyborowy Galil
Omawiany tutaj karabin wyborowy Galil został zaprojektowany na zlecenie Izraelskich Sił Obronnych. Broń jest konstrukcją samopowtarzalną, działającą na zasadzie odprowadzania części gazów prochowych z przewodu lufy i ryglowanym przez obrót zamka. Najdziwniejsze jest w nim zasilanie - magazynek pudełkowy o pojemności 20 nabojów 7,62x51 NATO. Tak duża pojemność magazynka to rzadkość w karabinach wyborowych. W omawianej konstrukcji pozostawiono mechaniczne przyrządy celownicze z celownikiem przeziernikowym. Długa, ciężka lufa, ma na końcu osłabiacz podrzutu i odrzutu. Jest to zrozumiałe, zważywszy na pojemność magazynka można przypuszczać, że snajperowi nie wystarczy jeden strzał. Nie znaczy to jednak, że Galil jest karabinem niecelnym. Przy strzelaniu z odległości 300m skupienie przestrzelin wynosi od 12 do 15cm, natomiast z 600m przestrzeliny nie wychodzą poza okrąg 30cm.


Mocowany do komory zamkowej dwójnóg znajduje się w pobliżu środka masy. Karabin standardowo wyposażono w celownik optyczny Nimrod 6x40. Kolba jest składana z regulowaną długością i poduszkami policzkowymi.

Dane techniczne
Kraj - Izrael
Kaliber - 7,62 mm
Nabój - 7,62x51 NATO
Masa z dwójnogiem i pasem - 6,4 kg
Masa załadowanego magazynka - 0,72 kg
Masa celownika z podstawą - 0,9 kg
Masa całkowita - 8,02 kg
Długość lufy - 508 mm
Długość karabinu z kolbą złożoną - 840 mm
Długość karabinu z kolbą rozłożoną - 1115 mm

Piotr 'Hallack' Burda
pioburda@poczta.onet.pl

Karabin wyborowy GalilAutor: 5931
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz