Heckler & Koch G36

Heckler & Koch G36

Wraz z upadkiem muru berlińskiego i ze zjednoczeniem RFN i NRD nowo powstałe państwo niemieckie weszło w struktury zbrojne NATO. Problemem, jaki się jednak przy tym fakcie narodził był brak ujednoliconego podstawowego karabinu szturmowego żołnierza Bundeswehry, w dodatku mającego być w zgodności z nowoczesnymi standardami Paktu Północnoatlantyckiego. Dotychczasowe projekty uzbrojenia nie uwzględniały – zarówno z jednej, jak i z drugiej strony muru – faktu zjednoczenia i obowiązku standaryzacji broni. W związku z tym istniała nagła potrzeba stworzenia całkowicie nowej i skutecznej broni podstawowej niemieckiego żołnierza. Zadanie to trafiło do znanej i bardzo już zasłużonej dla przemysłu zbrojeniowego firmy Heckler & Koch z Oberndorfu.

Heckler & Koch G36 123840,1


Nowo powstała broń musiała być poręczna, niedroga, niezawodna oraz zgodna ze standardami NATO. Aby spełnić te wymagania firma H&K zdecydowała się na rozwinięcie swojego projektu HK-50 z wczesnych lat ‘90 oraz HK-G3 i tak w 1995 r. powstał H&K G36, który od razu został zaakceptowany przez armię niemiecką. G36 jest to karabin samoczynno-powtarzalny, działający na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez otwór z boku lufy. Posiada zamek ryglowany przez obrót oraz kurkowy mechanizm spustowy, pozwalający na strzelanie pojedyncze lub serią. Broń została wykonana w większości z polimerów z elementami stalowymi, co pozwala zredukować wagę przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości i odporności na korozję). Co ciekawe cała konstrukcja została połączona za pomocą specjalnych zaczepów, dzięki którym broń można łatwo i szybko rozłożyć bez żadnego narzędzia (w ten sposób można złożyć kolbę, skracając tym samym znacznie długość broni). G-36 strzela standardowymi nabojami 5,56 x 45 mm NATO (a więc takimi samymi jak w M-16), które są umieszczone w 30-nabojowym lub 100-nabojowym dwubębnowym magazynku. Cena podstawowej wersji wynosi 887 $, a więc jest znacznie tańsza niż poprzednie niemieckie karabiny szturmowe, choć wciąż jest to broń droga (dla przykładu M16A4 kosztuje o połowę mniej).

Broń ta doczekała się kilku różnych odmian oraz dodatków do niej. Przede wszystkim do każdej broni dla niemieckiego żołnierza dołączony jest wbudowany w górnej rączce 3,5 x celownik optyczny oraz celownik kolimatorowy. Takie dość drogie udogodnienie pozwala na znaczne polepszenie celności, a przez to i efektywności bojowej wszystkich żołnierzy używających G36. Innymi wersjami karabinu jest G36E (wersja eksportowa z 1,5x celownikiem optycznym), G36C (znacznie skrócony i o zmniejszonej wadze i celności; przeznaczony np. dla załóg pojazdów), G36K (trochę pomniejszony, przeznaczony dla oddziałów specjalnych), G36KE (broń np. dla różnych służb mundurowych) i MG 36 (wersja rkm-u, a więc jest to broń wsparcia piechoty). Dodatkowo w Stanach Zjednoczonych karabin G36 postanowiono przerobić na nowy podstawowy karabin szturmowy piechoty XM8, mający zastąpić M16. Projekt XM8 okazał się bardzo obiecujący, ale zbyt kosztowny, stąd w 2005 r. Kongres ostatecznie anulował go.

Heckler & Koch G36 123840,2


G36 oraz jej pokrewne wersje okazały się bardzo udanymi konstrukcjami. Jest to faktycznie broń niezawodna, nowoczesna, celna, łatwa w obsłudze i utrzymaniu (jedynymi wadami, jakie zauważono to zbyt szybkie przegrzewanie się lufy przy zbyt długim prowadzeniu ognia ciągłego oraz trochę źle wymierzone celowniki w pewnej partii G36KE przeznaczonych dla amerykańskiej policji). Broń ta szybko zdobyła uznanie w armii niemieckiej, a wkrótce po tym i na świecie. Obecnie jest stosowana także jako podstawowy karabin szturmowy w Hiszpanii oraz broń służb specjalnych w wielu krajach zachodnich. O jej skuteczności może świadczyć fakt, że części z niej są wykorzystywane przy budowie najnowszego karabinu amerykańskiej armii XM-29 OICW.

G36

G36K

G36C

Kaliber

5.56x45mm NATO

Długość (kolba wyciągnięta / złożona)

998 / 758 mm

860 / 615 mm

720 / 500 mm

Długość lufy

480 mm

320 mm

228 mm

Waga bez magazynka

3.6 kg (3.3 kg G36E)

3.3 kg (3.0 kg G36KE)

2.8 kg

Pojemność magazynka

30 nabojów standardowo

Szybkostrzelność

750 nabojów na minutę




E-mail autora: Scorpinor


Autor: 2711
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz