Międzyrzecki Rejon Umocniony

Niemcy po porażce w I Wojnie Światowej musiały zabezpieczyć się na wypadek kolejnej wojny na dwa fronty. Już w 1932 roku rozpoczęto pierwsze prace fortyfikacyjne na wschodniej granicy. W 1933 roku zbudowano pierwsze fortyfikacje w Prusach Wschodnich, na Pomorzu i Dolnym Śląsku. Jednak najważniejszy strategicznie kierunek przez Nową Marchię (dzisiejsze woj. lubuskie) na Berlin wciąż nie był ufortyfikowany.
miedzyrzecki-rejon-umocniony-2845-1.jpg 1Nie opracowano wtedy jeszcze dokładnej koncepcji obrony tego terenu, więc postanowiono zabezpieczyć tzw. „Bramę Lubuską” (linia zapór między jeziorem Niesłysz i Obrą). Fortyfikacje miały się opierać na linii rzek i jezior, oraz zabezpieczać najważniejsze przejścia drogowe.

W maju 1935 roku ukończono dokładne plany budowy i rozmieszczenia fortyfikacji. Plany przedstawiono dowództwu, ale decyzję musiał jeszcze podjąć Adolf Hitler. Dnia 30 X 1935 roku złożył wizytę on w placówce bojowej nr 516. Hitler, mimo wysokich kosztów realizacji, zafascynowany tym projektem zgodził się na budowę fortyfikacji.

Prace przygotowawcze rozpoczęto na wiosnę 1936 roku. Ponieważ najsłabszym punktem całej linii był rejon Staropol- Wysoka- Kęszyca, pozbawiony przeszkód wodnych miał on być najbardziej ufortyfikowany.

Już w latem 1936 roku rozpoczęto budowę. Część bunkrów postanowiono połączyć podziemnymi korytarzami.

Po raz pierwszy projekt budowy zmodyfikowano w roku 1936, ostateczna wersja powstała na przełomie 1937 i 1938 roku. Budowa nabierała tempa, ale wtedy Niemcy zmieniły swoją taktykę wojny. Hitlerowi do walki z Polską były potrzebne dywizje pancerne, a nie bunkry. Dlatego część prac wstrzymano, a środki przekazano na rozbudowę fortyfikacji nmiedzyrzecki-rejon-umocniony-2845-2.jpg 2a zachodzie.

Do wybuchu wojny Niemcy na 100-kilometrowej linii MRU zdążyli zbudować 106 bunkrów. 21 z nich połączono ze sobą 30-kilometrową siecią podziemnych tuneli na głębokości 40 metrów. Całość stanowiła zaledwie 30% planu.

Podczas wojny w podziemnych fabrykach MRU firma Daimler-Benz produkowała silniki lotnicze.

Wojsko radzieckie zdobyło MRU na przełomie stycznia i lutego 1945 w przeciągu zaledwie 3 dni. Większość załóg bunkrów nie była przeszkolona do obrony takich budynków i uciekła wcześniej.

Obecnie MRU jest odwiedzany przez turystów z całego świata. W rejonie Nietoperka znajduje się kolonia nietoperzy licząca 30 000 osobników z 13 gatunków.

Autor: FifiCz
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz